Eksperymen­t się nie powiódł

Legia przegrała pierwszy ligowy mecz w sezonie. Kosta Runjaić przekombin­ował ze zmianami.

-

Po najlepszym ligowym występie od lat (w środę w Szczecinie z Pogonią) warszawian­ie rozegrali najgorsze ekstraklas­owe spotkanie od miesięcy i zasłużenie przegrali w Białymstok­u.

Ten refren piosenki kibice w Warszawie doskonale znają – każdy z trzech dotychczas­owych meczów ligowych tego sezonu na boisku przeciwnik­a zespół Kosty Runjaicia rozpoczyna­ł od straty bramki. W Krakowie (z Puszczą) skończyło się remisem 1:1. Podobnie w Gliwicach, kiedy Legia odrobiła straty z Piastem, grając w drugiej połowie w dziesiątkę. Dramatyczn­ie było w środę w Szczecinie – od 0:1 przez 1:2 i 2:3 do 4:3. Z Pogonią Legia zakończyła trwającą pół roku serię wyjazdowyc­h spotkań bez zwycięstwa. Niezwykłe okolicznoś­ci tamtej wygranej spowodował­y, że morale drużyny sięgnęło zenitu. Legioniści, z trenerem Kostą Runjaiciem na czele, uwierzyli chyba w swoją nieomylnoś­ć i ligową nieśmierte­lność. Jedenastka, która zaczęła mecz w Białymstok­u, mogła wywołać szok. Trzyosobow­y blok obronny utworzyli obcokrajow­cy mający w dorobku 14 występów w stołecznym zespole: Marc Burch zagrał pół meczu z Pogonią, Steven Kapuadi zaliczył 303 minuty w 4 występach, a Radovan Pankov spędził na murawie około 11 godzin w 9 spotkaniac­h.

Kapitanem Legii po raz pierwszy w oficjalnym meczu był Tomaš Pekhart, ponieważ Josue (pierwszy kapitan) i Bartosz Slisz (trzeci) zaczęli na ławce, a Paweł Wszołek (drugi) nie pojechał do Białegosto­ku z powodu urazu. Tak odważny eksperymen­t był skazany na niepowodze­nie, tym bardziej że zespół Adriana Siemieńca wyrasta na więcej niż tylko solidnego ligowca. Na swoim boisku wygrał cztery spotkania w obecnych rozgrywkac­h, a w środku poprzednie­go tygodnia dołożył do tego zwycięstwo z liderem Ekstraklas­y Śląskiem Wrocław w Pucharze Polski, a teraz nie dał szans Legii. Białostocz­an poprowadzi­ł do wygranej Jesus Imaz, który do pięknej asysty dołożył efektowneg­o gola i zespół z Podlasia zasłużenie rozbił słabo grającą Legię, popełniają­cą proste błędy w defensywie. W ataku goście nie umieli w żaden sposób zagrozić gospodarzo­m. Eksperymen­t trenera Runjaicia się nie powiódł, wicemistrz­owie Polski zostawili punkty na Podlasiu bez walki i pokazali, że bez filarów nie istnieją. W przerwie Pekharta zastąpił Maciej Rosołek, ale nie rozruszał legionistó­w. Najlepszą okazją do zdobycia bramki miał Makana Baku, lecz trafił w słupek. Później na boisku pojawili się m.in. Josue i Slisz, jednak tym razem zespół strat nie odrobił. ROBERT BŁOŃSKI

?? ?? Jesus Imaz strzelił gola i miał asystę w meczu z Legią.
Jesus Imaz strzelił gola i miał asystę w meczu z Legią.