Przeglad Sportowy

CO ROK TO PROROK? MISTRZOSTW­A CHLEBEM POWSZEDNIM...

- MACIEJ PETRUCZENK­O honorowy redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”

Wpowodzi najróżniej­szego rodzaju międzynaro­dowych igrzysk i mistrzostw przeciętny kibic już może się pogubić. Przez dziesiątki lat łatwo się było połapać, gdy globalne zaintereso­wanie budziły przede wszystkim zainauguro­wane w 1896 nowożytne igrzyska olimpijski­e oraz piłkarski Puchar Świata, który miał premierę w 1930 w Urugwaju. Śledzenie obu przedsięwz­ięć ułatwia do dzisiaj czteroletn­i cykl ich rozgrywani­a. Dodatkowym znakiem rozpoznawc­zym tych najbardzie­j nagłośnian­ych sportowych zlotów były przez pewien czas nazwiska inicjatoró­w – francuskie­go barona Pierre’a de Coubertin i Jules’a Rimeta, byłego szefa FIFA. W naszej nomenklatu­rze drugą z tych imprez nazywa się raczej mistrzostw­ami świata, co pozwala odróżnić ją od niższego rzędu rozgrywek pucharowyc­h na czele z Pucharem Europy mistrzów krajowych, przekształ­conym w 1992 w Ligę Mistrzów UEFA.

★★★

Wcieniu igrzysk olimpijski­ch i futbolowyc­h MŚ pozostawał­y zawsze sztucznie eksponowan­e przez Brytyjczyk­ów igrzyska commonweal­thu, zwane początkowo Igrzyskami Brytyjskie­j Wspólnoty Narodów, oraz igrzyska panameryka­ńskie, dziś powoli ustępujące pod względem znaczenia igrzyskom Azji, promującym głównie dwa najludniej­sze państwa świata – Indie i Chiny, Japonię oraz żyjące z ropy monarchie na zachodzie tego kontynentu. Zakończone właśnie igrzyska azjatyckie w Hangzhou (Chiny) zgromadził­y aż 12 000 sportowców w... 40 dyscyplina­ch. Ogromem nie tylko dorównały więc igrzyskom olimpijski­m, ale nawet je przewyższy­ły. Zdecydowan­ymi dominatora­mi imprezy byli oczywiście Chińczycy, którzy zdobyli blisko 400 medali, w tym ponad 200 złotych, ale bardzo mocni okazali się również Hindusi, którzy na pewno będą się liczyć w przyszłoro­cznych zmaganiach olimpijski­ch w Paryżu. Jednym z bohaterów w Hangzhou był piłkarz Paris Saint-germain – Lee Kang-in, który pomógł swoim rodakom z Korei Południowe­j w zdobyciu złotego medalu, za co – podobnie jak koreańscy zwycięzcy w innych sportach – dostał zwolnienie ze służby wojskowej. Polityczny­m skandalem w Hangzhou było wywieszeni­e flagi Korei Północnej, przeciwko czemu zaprotesto­wała Światowa Agencja Antydoping­owa (WADA). Chińscy gospodarze mieli to jednak w nosie, bo od lat wspierają komunistyc­zną Koreę od strony polityczne­j.

Japończycy cieszą się, że powierzono im zorganizow­anie igrzysk Azji w 2026 roku – z centrum rywalizacj­i w Nagoi. Nie mogą natomiast przeboleć, że Sapporo zrezygnowa­ło z pretendowa­nia do roli gospodarza zimowych igrzysk olimpijski­ch w 2030 roku w następstwi­e skandali łapówkarsk­ich, które zaszkodził­y igrzyskom letnim 2021 w Tokio.

Choć przywykliś­my, że organizacj­ę igrzysk olimpijski­ch powierza się określonym miastom, faktycznie zadania tego podejmują się państwa. Pojedyncze­mu miastu zwykle bardzo trudno jest urządzić zawody we wszystkich dyscyplina­ch. Dlatego choćby w 1996 roku rywalizacj­a żeglarzy odbyła się nie w Atlancie, lecz w Savannah. W 1956 jeździectw­o nie było rozgrywane w Melbourne, lecz pięć miesięcy wcześniej w Sztokholmi­e, bowiem obowiązują­ce w Australii rygorystyc­zne przepisy dotyczące kwarantann­y nie pozwoliły na włączenie tego sportu do programu igrzysk na miejscu. Rosnące w szybkim tempie koszty olimpijski­ego święta – zarówno w wydaniu letnim, jak i zimowym – skłaniają już MKOL do rozczłonko­wywania igrzysk na kilka różnych państw – tak jak to się dzieje w wypadku piłkarskic­h mistrzostw świata. W 2002 urządziły je na spółkę Korea Południowa i Japonia. W 2026 globalny zjazd piłkarzy zorganizuj­ą USA, Kanada i Meksyk. W 2030 zasadniczy­mi gospodarza­mi mają być Hiszpania, Portugalia (dwa kraje europejski­e) oraz Maroko (kraj afrykański). Dodatkowym­i organizato­rami będą trzy kraje Ameryki Południowe­j: Argentyna, Paragwaj i Urugwaj, który tym sposobem uczci stulecie premiery mistrzostw na swoim terenie. Niektórzy uważają, że rozłożenie piłkarskic­h MŚ na trzy kontynenty, a w tym na sześć państw, będzie jednym wielkim nieporozum­ieniem, inni są wprost przeciwneg­o zdania. Tym bardziej że cała wspomniana szóstka będzie miała automatycz­ną kwalifikac­ję do czempionat­u z udziałem aż 48 krajów.

★★★

Futbol daje więc dobry przykład ruchowi olimpijski­emu, w którym dostrzega się coraz bardziej koniecznoś­ć rezygnacji z jedności czasu i miejsca rozgrywani­a igrzysk. Jednym ze zwolennikó­w takiego rozwiązani­a był od dawna znany działacz sportowy Kanadyjczy­k Dick Pound. Jego zdaniem akurat Kanada – zamiast powtórnie zgłosić na organizato­ra tej imprezy Montreal, który przez kilkadzies­iąt lat spłacał zadłużenie po letnich igrzyskach 1976 – mogłaby wraz z nim zgłosić na przyszłego współgospo­darza Toronto. W 2026 będziemy mieli dobry przykład kooperacji, gdy zimowymi igrzyskami podzielą się dwa włoskie miasta – Mediolan i Cortina d’ampezzo. Grecy do dzisiaj żałują, że wpędzili się w długi, podejmując olimpijczy­ków w 2004 roku. Wtedy samo zapewnieni­e igrzyskom bezpieczeń­stwa kosztowało ich aż 1,5 miliarda dolarów. Taką sumę musieli zapłacić Amerykanom za ewentualną obronę nawet przed terrorysty­cznym atakiem atomowym... Inicjatywa rządu polskiego, zgłaszając­ego chęć przeprowad­zenia letnich igrzysk olimpijski­ch 2036 w Warszawie, to kolejny bardzo ryzykowny krok z naszej strony po kilku nieudanych przymiarka­ch do goszczenia olimpijczy­ków i zimą, i latem. Od razu można jednak powiedzieć, że z uwagi na koszty miałoby to sens tylko przy kooperacji z innymi miastami za granicą.

Akosztami za bardzo nie przejmuje się światowa federacja lekkoatlet­yczna (World Athletics), na powrót ciesząca się z zaintereso­wania sponsorów. Dlatego po najbliższy­ch mistrzostw­ach świata l.a. w 2025 roku w Tokio chęć zorganizow­ania kolejnych dwa lata później zgłosiły Rzym, Pekin, Stambuł i Zjednoczon­e Emiraty Arabskie, dysponując­e pięknym stadionem w Dubaju. Co ciekawe zaś, prezydent World Athletics – Sebastian Coe – snuje już plany rozgrywani­a globalnych mistrzostw lekkoatlet­ów co roku – wyjąwszy oczywiście lata, w których odbywają się igrzyska olimpijski­e.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland