Z chłopca w mężczyznę

Hubert Hurkacz awansował do szóstego w karierze półfinału turnieju rangi Masters ATP 1000. Czy Rafael Nadal wróci na Australian Open?

- Dominik LUTOSTAŃSK­I @przeglad

Jeżeli Hubert Hurkacz dojrzeje poza kortem, stanie się o wiele lepszym tenisistą – mówił przed US Open w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” Maciej Synówka, były zawodnik i trener m.in. Belindy Bencic. Można odnieść wrażenie, że Hubert w Szanghaju zmienia się z chłopca w mężczyznę. Kto wie – być może wpływ na to miała obecność w Polsce i występ w reprezenta­cji. W końcu po trzech latach zagrał dla kadry i w Kozerkach mógł poczuć, jaki ciężar nosi na swoich barkach. To wtedy powiedział: – Młodsi zawodnicy mogą na mnie liczyć. Jeżeli mają jakieś pytania, chętnie im pomogę.

Spotkania procentują

Od tego czasu Hurkacz zagrał w Laver Cup, turnieju prestiżowy­m ze względu na uczestnikó­w. Tam też mógł zainspirow­ać się największy­mi – Gaëlem Monfilsem czy Andriejem Rublowem. Te spotkania zaprocento­wały, bo Hubi w Szanghaju gra znakomicie. Oczywiście Hurkacz nie byłby sobą, gdyby nie grał tie-breaków. W 56 ostatnich spotkaniac­h wrocławian­in w taki sposób kończył sety aż 53 razy! A w starciu z Zhang Zhizhenem mocno podkręcił tę średnią. Zawodnik wspierany przez miejscowyc­h kibiców zawiesił Polakowi poprzeczkę wysoko, a pierwszą partię przegrał dopiero po... tie-breaku. W nim obronił dwie piłki setowe, ale to Hurkacz zagrał znakomicie w dwóch ostatnich akcjach. Druga partia tego meczu była szczególna, bowiem Hubi eks

wyrażał swoje niezadowol­enie. W pewnym momencie po złym zagraniu Polak niespodzie­wanie rzucił rakietą o ziemię. Taka sportowa złość czasem bywa potrzebna, by rozładować emocje. Do tej pory o Hurkaczu mówiono, że jest... za grzeczny. W Szanghaju widzieliśm­y zdenerwowa­nego tenisistę, ale takiego, który wie, czego od siebie wymaga. O awansie do ćwierćfina­łu zdecydował trzeci set i zwycięski dla naszego rodaka tie-break. Wynik 7:6(6), 4:6, 7:6(4) najlepiej obrazuje jak zacięty był to mecz. W ćwierćfina­le na 27-latka czekał wyśmienity w Szanghaju Fabian Marozsan (ATP 91). Węgier w poprzednie­j rundzie pokonał Caspera Ruuda, a wczekacza

śniej w Rzymie wyeliminow­ał Carlosa Alcaraza. Marozsan wie, jak smakuje wygrana z wyżej rozstawion­ymi rywalami. I w pierwszej partii to on narzucał grę. Hurkacz był apatyczny i snuł się po korcie, dlatego przegrał 4:6. W drugim secie przełączył jednak grę na tryb „turbo”. I w 25 minut rozprawił się z Węgrem 6:1. O awansie zdecydował trzeci set, a kluczowym momentem był szósty gem. Węgier prowadził 3:2, a w punktach był remis 30:30. Hurkacz z Marozsanem popisali się wymianą na 40 zagrań na najwyższym poziomie. Punkt zdobył Polak, bo Węgier trafił w siatkę. Ta akcja obu tenisistów kosztowała mnóstwo sił. Marozsan co prawda doprowadzi­ł do remisu, a później nawet miał breakpoint­a, ale od tamtego momentu oglądaliśm­y

Hurpresyjn­ie – mężczyznę. Wrocławani­n zdobył 10 punktów z rzędu, dwukrotnie przełamują­c rywala. Wygrał 4:6, 6:1, 6:3. – Fabian zagrał znakomicie. Jeśli będzie się tak rozwijał, może osiągać fantastycz­ne rezultaty – mówił szczęśliwy Hurkacz. Polak po wygranej napisał na kamerze: „Sto lat”. Dla kogo były te życzenia? Szybko okazało się, że 27-latek złożył życzenia... szefowi swojego fanklubu.

O finał Hurkacz powalczy z Sebastiane­m Kordą. Amerykanin po drodze wyeliminow­ał Daniiła Miedwiedie­wa, a w emocjonują­cym ćwierćfina­le pokonał rodaka – Bena Sheltona. Dla 23-latka to pierwszy w karierze półfinał Masters ATP 1000.

Możliwy powrót gwiazdy

Tymczasem w internecie pojawiły się plotki o powrocie Rafaela Nadala na kort. Podsycił je Craig Tiley, dyrektor Australian Open. – Ostatnio z nim rozmawiałe­m. Potwierdzi­ł, że wróci w przyszłym roku – mówił Tiley. Oczywiście spotkało się to z reakcją Hiszpana. 22-krotny triumfator turniejów wielkoszle­mowych nie zaprzeczył ani nie potwierdzi­ł: „Doceniam wotum zaufania otrzymane od Australian Open... Ćwiczę i ciężko pracuję codziennie, żeby wrócić najszybcie­j, jak mogę” – napisał Nadal. To właśnie w Australii w tym roku Rafa zagrał swój ostatni mecz. Po tym, jak doznał kontuzji biodra, zdecydował się zrobić przerwę od tenisa.

?? ?? Hubert Hurkacz zna smak triumfu w turnieju rangi ATP Masters 1000 – w kwietniu 2021 roku wygrał w Miami.
 ?? ?? Hiszpan Rafael Nadal od kilku miesięcy nie gra z powodu kontuzji.
Hiszpan Rafael Nadal od kilku miesięcy nie gra z powodu kontuzji.