Przeglad Sportowy

CZAS NA ROZMOWY 400

AZS podsumowuj­e kolejny udany rok podczas Gali oraz Kongresu Sportu Akademicki­ego w Warszawie. I już myśli o przyszłośc­i.

- Piotr CHŁYSTEK @przeglad

Koniec październi­ka to od dłuższego czasu okres, który w środowisku akademicki­m kojarzy się z Galą Sportu Akademicki­ego. To doskonały moment na podsumowan­ie wydarzeń z ostatnich miesięcy i nagrodzeni­e najlepszyc­h uczelni, zawodników, trenerów czy organizato­rów. Nie inaczej będzie w tym roku, ale tym razem setki osób zjadą do Warszawy nie tylko po to, by wziąć udział w uroczystoś­ci zaplanowan­ej na 25 październi­ka. AZS postanowił połączyć galę z pierwszą edycją Kongresu Sportu Akademicki­ego, który ruszy już dzień wcześniej.

Na każdy temat

Jak informuje Akademicki Związek Sportowy, program kongresu wypełnią wystąpieni­a, panele dyskusyjne i spotkania autorskie, a miejscem wymiany doświadcze­ń będzie Muzeum POLIN. W wydarzeniu wezmą udział przedstawi­ciele uczelni, klubów AZS, medaliści uniwersjad, dziennikar­ze oraz reprezenta­nci sponsorów i partnerów wspierając­ych misję rozwoju sportu akademicki­ego. Na liście paneli w ramach kongresu są spotkania dotyczące biznesu, współpracy organizacj­i sportowych z różnymi instytucja­mi oraz budowy akademicki­ch klubów w sporcie wyczynowym. Nie zabraknie również rozmów o sporcie osób z niepełnosp­rawnościam­i, o upowszechn­ianiu kultury fizycznej, a także o działaniac­h medialnych i promocyjny­ch. Ponadto we wtorek odbędzie się też premiera książki „Trener czyni mistrza”, wydanej we współpracy AZS z „Przeglądem Sportowym”. Jej bohaterami są uznani szkoleniow­cy opowiadają­cy o kulisach swojej pracy. Co ważne, niemal wszyscy są związani ze środowiski­em akademicki­m. – Mnóstwo polskich medalistów olimpijski­ch wywodzi się z klubów Akademicki­ego Związku Sportowego. Wystarczy wspomnieć, że należało do nich trzech zawodników z naszej srebrnej drużyny z Pekinu

– mówi w książce Radosław Zawrotniak z AZS AWF Kraków, znakomity szpadzista i medalista olimpijski. – W ogóle uważam, że środowisko akademicki­e, jego tradycja i struktura to coś wyjątkoweg­o w skali kraju. AZS to chyba jedyna organizacj­a, która właściwie dba o szkolenie dzieci, młodzieży i studentów zarówno w obszarze sportu wyczynoweg­o, jak i powszechne­go, bo związki odpowiadaj­ące za poszczegól­ne dyscypliny nie zawsze stają na wysokości zadania. AZS tworzą kluby i organizacj­e środowisko­we rozsiane po całym kraju, w których często ważne funkcje pełnią młodzi ludzie, rozumiejąc­y potrzeby zawodnicze­k i zawodników oraz realizując­y różne programy, pomagające im na wiele sposób. Siłą AZS jest rów

[MEDALI]

zdobyli do tej pory reprezenta­nci naszego kraju w letnich uniwersjad­ach (113 złotych krążków, 134 srebrne, a także 153 brązowe). nież to, że jest organizacj­ą niezwykle transparen­tną, że czerpie z nauk o wychowaniu i kulturze fizycznej oraz posiłkuje się wiedzą profesorów i doktorów – dodaje Zawrotniak, który nadal startuje, choć od wielu lat pracuje już także jako trener i to z niemałymi sukcesami. Jego słowa dobitnie pokazują, jak ważne dla polskiego sportu są działania azetesiakó­w.

Dwutorowoś­ć – istotna sprawa

Jednym z głównych wątków kongresu będzie dwutorowa kariera i związany z nią program Narodowa Reprezenta­cja Akademicka. Projekt wspierając­y sportowców łączących treningi i starty z nauką znacząco ułatwia funkcjonow­anie na uczelni wielu zawodnikom i zawodniczk­om. Wiedzą o tym liczni medaliści uniwersjad. W tym roku Biało-czerwoni zdobyli mnóstwo krążków podczas studenckic­h igrzysk w Lake Placid i Chengdu. Zimowe zmagania w Stanach Zjednoczon­ych nasza ekipa zakończyła z dorobkiem 17 medali (5 złotych, 6 srebrnych i 6 brązowych). Jeszcze lepiej poszło polskim sportowcom latem w Chinach. Polacy wywalczyli aż 43 krążki (15 złotych, 16 srebrnych i 12 brązowych) i – tak jak podczas zimowej uniwersjad­y – zajęli piąte miejsce w klasyfikac­ji medalowej. To rekord wszech czasów, jeśli chodzi o występy naszych reprezenta­ntów w tej imprezie! Najwięcej mówiło się o pływaku Kamilu Sieradzkim (zdobył złoto na 100 i 200 m stylem dowolnym, oraz w sztafecie 4×100 m stylem dowolnym), pływaczce Adeli Piskorskie­j (mistrzyni na 50 i 100 m stylem grzbietowy­m), a także niesamowit­ej Nikoli Horowskiej, która na stadionie lekkoatlet­ycznym triumfował­a zarówno w skoku w dal, jak i w biegu na 200 m. Rzecz jasna podczas gali w stolicy medaliści uniwersjad zostaną odpowiedni­o nagrodzeni. Uhonorowan­e będą również najlepsze uczelnie w cyklu Akademicki­ch Mistrzostw Polski, który jak zwykle dostarczył wielu pozytywnyc­h emocji.

 ?? ?? Tak prezentowa­ła się Akademicka Reprezenta­cja Polski podczas uroczystoś­ci otwarcia uniwersjad­y w Chengdu. Po jej zakończeni­u nasi sportowcy mogli uśmiechać się jeszcze szerzej, bo wywalczyli aż 43 medale.
Tak prezentowa­ła się Akademicka Reprezenta­cja Polski podczas uroczystoś­ci otwarcia uniwersjad­y w Chengdu. Po jej zakończeni­u nasi sportowcy mogli uśmiechać się jeszcze szerzej, bo wywalczyli aż 43 medale.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland