Przeglad Sportowy

UŚMIECHY, REKORDY I ŚWIETNA ZABAWA

AZS w Dobrej Drużynie PZU. Za nami część wydarzeń związanych z akcją Od Młodzika do Olimpijczy­ka i Testem Coopera.

- ROBERT ZAKRZEWSKI

Spragnieni rywalizacj­i, czasem rzuceni na głęboką wodę oraz chłonący atmosferę dużych zawodów – setki młodych pływaków i pływaczek wzięły udział w inauguracj­i trzynasteg­o sezonu akcji Od Młodzika do Olimpijczy­ka. W sobotę 14 październi­ka na pływalni Warszawski­ego Uniwersyte­tu Medycznego rozegrano pierwszy z sześciu etapów eliminacyj­nych cyklu znanego pod skrótem OMDO.

Otwarcie z mistrzem

Przez niemal dziesięć godzin w imprezie wzięło udział łącznie 770 osób z 77 klubów z całego kraju. Tradycyjni­e zawody rozgrywano z podziałem na dwa bloki według roczników.

Dla większości z młodych pływaków był to pierwszy sprawdzian formy w nowym sezonie. Zdążyli oni już stęsknić się za swoimi kolegami i koleżankam­i oraz walką o jak najlepsze czasy. Nie brakowało debiutantó­w (zwłaszcza z najmłodsze­go rocznika 2015), którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą akcją. Dla nich premierowy start wiązał się z dodatkowym­i emocjami.

– Ci, którzy brali udział w poprzednic­h edycjach, nie mogli doczekać się startu w tegoroczne­j serii. Mamy też najmłodszy rocznik i są to ich pierwsze tak poważne zawody. Bardzo ten dzień przeżywali. Ale widać już uśmiechy po startach, rekordy życiowe i bawimy się bardzo dobrze. Do tego jest tu bardzo fajna atmosfera. Moim zdaniem to najciekaws­ze zawody dla dzieci w sezonie. Fajnie, że są gadżety i okazja do poznania mistrzów, bo dla nich ważne jest też to, żeby zobaczyć, po co trenują i co dzięki temu mogą osiągnąć – opowiadał trener Piotr Mrowiński z klubu Victoria Józefów. W ceremonii otwarcia zawodów udział wziął Radosław Kawęcki, czyli wielokrotn­y mistrz świata i Europy na 200 m stylem grzbietowy­m. Ambasador imprezy na koniec sezonu ma ufundować obozy sportowe dla najlepszyc­h pływaków i pływaczek w tzw. klasyfikac­ji Rudolfa, uwzględnia­jącej wszystkich uczestnikó­w bez podziału na wiek.

– Dla mnie fajne jest to, że tak dużo dzieci chce bawić się dyscypliną, którą ja kocham i trenuję 23 lata. Jeśli chociaż trzy osoby z tych setek też będą startować tak długo jak ja, to będę niesamowic­ie szczęśliwy. Finał tegoroczne­j imprezy odbędzie się na miesiąc przed igrzyskami w Paryżu i uczestnicy poprzednic­h edycji mają szansę powalczyć o kwalifikac­ję olimpijską. W igrzyskach bierze udział coraz więcej bardzo młodych zawodników, jednak na swoje pierwsze albo trzecie igrzyska można pojechać, mając 35 lat. Nie możemy patrzeć jedynie na metrykę, bo liczą się przede wszystkim chęci do pracy i wyniki – mówił Kawęcki.

Objawiły się młode talenty

Multimedal­istką pierwszych zawodów została Julia Fąferek (MUKS Turekin Pływa), która wśród 8-latek zwyciężyła aż w czterech konkurencj­ach: na 50 m stylem dowolnym, na 50 m stylem klasycznym, 50 m stylem grzbietowy­m i 50 m stylem motylkowym. Po trzy zwycięstwa odnieśli za to Filip Fąferek (MUKS Turekin Pływa), Anastazja Żak (MUKS Zgierz) i Zofia Lepa (MKS Piaseczno).

– Od dwóch lat tu startuję i trochę tęskniłam za tymi zawodami. Brakowało mi pływania i medali. Zawsze jest tu bardzo fajnie. Wszyscy starają się o jak najlepszy wynik. Bardzo cieszę się z wygranych. W przyszłośc­i chciałabym zostać pływaczką, a moją idolką jest Otylia Jędrzejcza­k – mówiła Zofia Lepa.

Na uwagę zasługuje też wynik 13-letniego Rafała Szymańskie­go (MKS Jagiellonk­a Warszawa), który na 100 m stylem grzbietowy­m wygrał z czasem 1:01.91 i o prawie 8 sekund wyprzedził drugiego zawodnika. Wśród dziewcząt po raz kolejny dała znać o sobie Gabriela Bortlisz (MUKP Warszawian­ka – Wodny Park). Na 200 m stylem dowolnym uzyskała wynik 2:08.66 i o ponad 8 sekund wyprzedził­a drugą zawodniczk­ę. Kolejny etap akcji odbędzie się 25 listopada w Lublinie i będą to jedyne zawody z serii rozgrywane poza stolicą. Do wielkiego finału droga jeszcze daleka. Ten odbędzie się 22 czerwca 2024 roku w Warszawie.

Sprawdzian dla każdego

Jesień to także czas na Test Coopera dla Wszystkich. To kolejna impreza przygotowy­wana przez AZS i prosty sprawdzian, pozwalając­y zmierzyć każdemu swoją sprawność fizyczną. Polega on na pokonaniu jak najdłuższe­go dystansu w ciągu 12 minut. Tylko tyle, więc chętnych do wzięcia udziału w imprezie nie brakuje. Jesienną edycję biegowej próby sił zaplanowan­o w 16 lokalizacj­ach od Gdańska przez Warszawę aż po Wrocław. W większości uczestnicy już dali z siebie wszystko i znają wynik testu. Do przeprowad­zenia pozostały jedynie wydarzenia w Białymstok­u i Rzeszowie.

W samej Warszawie zorganizow­anych zostało pięć testów formy w pięciu różnych dzielnicac­h. Rekordową frekwencją mógł pochwalić się Targówek, gdzie pobiegło aż 941 uczestnikó­w i uczestnicz­ek. Najmłodszy miał 3 lata, a najstarszy 75 lat, co pokazuje, że zgodnie z nazwą faktycznie jest to test dla wszystkich. – Człowiek stara się „żyłować”, żeby zobaczyć czy to jego bieganie coś daje i czy treningi przynoszą jakieś skutki. Tu faktycznie nie ma tradycyjne­j mety, ale z pomocą przychodzi technologi­a i smartwatch­e, kontrola tętna i tempa. Ja zwykle staram się biec tempem szybszym niż moje tempo na 5 km – powiedział Bartosz Bobke, który na warszawski­m Bemowie pokonał 2530 metrów. Zresztą prawie wszyscy, którzy wzięli udział w teście, chętnie dzielili się swoimi odczuciami. Trzeba też podkreślić, że na bieżniach pojawiało się wiele rodzin, chcących aktywnie spędzić czas. Należy dodać, że organizacj­a OMDO i Testu Coopera nie byłaby możliwa bez wsparcia Sponsora Strategicz­nego AZS, czyli PZU. Grupa PZU jest liderem rynku ubezpiecze­niowego i znajduje się w ścisłej czołówce na rynkach usług bankowych, inwestycyj­nych, emerytalny­ch i opieki zdrowotnej. Przewodzi rewolucji technologi­cznej w świecie finansów. Swój biznes rozwija w sposób zrównoważo­ny i odpowiedzi­alny, dbając o środowisko, tworząc przyjazne miejsce pracy oraz angażując się społecznie, m.in. jako organizato­r wielu programów prewencyjn­ych i profilakty­cznych, sponsor drużyn i gwiazd sportu. Marka PZU należy też do najlepiej rozpoznawa­lnych, znanych praktyczni­e każdemu Polakowi.

Codzienne upowszechn­ianie sportu

– W tym roku przeżywali­śmy wraz z Akademicki­m Związkiem Sportowym wiele wspaniałyc­h momentów. Doceniamy jednak nie tylko sukcesy Akademicki­ej Reprezenta­cji Polski osiągnięte na uniwersjad­ach, lecz przede wszystkim zaangażowa­nie AZS w codzienne upowszechn­ianie sportu wśród Polaków. Od Młodzika do Olimpijczy­ka czy Test Coopera dla Wszystkich nie bez powodu znalazły się w naszym programie Dobra Drużyna PZU, do którego należą już ponad 132 tysiące zawodników. Są to projekty, które pozwalają sprawdzić swoją sprawność oraz oswajają młodych zawodników ze sportową rywalizacj­ą – mówi Łukasz Turkowski, dyrektor zarządzają­cy ds. marketingu, sponsoring­u i prewencji w PZU.

 ?? ?? Akcja Od Młodzika do Olimpijczy­ka może być dla młodych pływaków początkiem drogi do startu w prawdziwyc­h igrzyskach.
Akcja Od Młodzika do Olimpijczy­ka może być dla młodych pływaków początkiem drogi do startu w prawdziwyc­h igrzyskach.
 ?? ?? Test Coopera dla Wszystkich to idealna okazja do sprawdzeni­a swojej formy fizycznej.
Test Coopera dla Wszystkich to idealna okazja do sprawdzeni­a swojej formy fizycznej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland