Przeglad Sportowy

PROF. TOMIK: Jesteśmy bardzo aktywni

-

PIOTR CHŁYSTEK: O Narodowej Reprezenta­cji Akademicki­ej mówimy już od kilku lat. To projekt Ministerst­wa Edukacji i Nauki wspierając­y młodych sportowców w prowadzeni­u dwutorowej kariery, a więc łączeniu studiów z treningami i startami. Przywykliś­my do tego, że AWF Katowice jest najaktywni­ejszą uczelnią w tym projekcie. Nic się nie zmieniło?

PROF. RAJMUND TOMIK (PROREKTOR AWF KATOWICE DS. DYDAKTYKI I STUDENTÓW): Nadal jesteśmy bardzo aktywni. Nasi studenci tego od nas wymagają. Około 35 procent wszystkich studentów-sportowców objętych programem NRA wywodzi się z naszej uczelni. W poprzednie­j edycji projektu znalazło się ponad 165 osób, które studiują na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Druga w rankingu uczelnia miała około 40 przedstawi­cieli. W tym roku my mamy ich 148 i ponownie jesteśmy zdecydowan­ym liderem. Gdybym pana poprosił o charaktery­stykę programu NRA, to jak ona by brzmiała?

Dla mnie oraz moich kolegów i koleżanek z uczelni to swego rodzaju korepetycj­e. Korepetycj­e prowadzone dla studentów-sportowców zgodnie z ich potrzebami. Poświęcamy wiele uwagi, by wszystko odpowiedni­o zorganizow­ać. Mamy dużą grupę tutorów. Zresztą my to robimy od dawna. O projekcie NRA usłyszeliś­my po raz pierwszy kilka lat temu, a na AWF Katowice już w 2005 roku stworzyliś­my specjalny system, mający ułatwić młodym ludziom połączenie treningów, zgrupowań i występów z nauką na poziomie akademicki­m.

Wraz z upływem czasu wszystkie nasze działania były coraz bardziej profesjona­lne i to przynosi efekty. Dlatego dziś możemy się pochwalić tak ogromną liczbą zawodników i zawodnicze­k na liście studentów zakwalifik­owanych do programu. Wszyscy w środowisku wiedzą, że jeśli chce się prowadzić dwutorową karierę i realizować na różnych polach, to warto przyjść na AWF Katowice. Nawet jeśli nie pochodzi się ze Śląska, bo przecież mamy na uczelni mnóstwo osób z całego kraju.

W czym przede wszystkim przydaje się to doświadcze­nie zdobywane przez was od 2005 roku?

Na pewno w kwestiach dotyczącyc­h tutoringu. Dla tutorów, czyli opiekunów sportowców, robimy szkolenia, a dzięki środkom z NRA możemy wymagać od nich większego zaangażowa­nia. Wcześniej opiekowani­e się sportowcem to dla nauczyciel­i akademicki­ch było po prostu dodatkowe zajęcie w ramach swoich obowiązków. Teraz za ponadprogr­amowe lekcje otrzymują oni wynagrodze­nie i łatwiej im wyjść naprzeciw oczekiwani­om studentów-sportowców, które są specyficzn­e, bowiem muszą być dostosowan­e do kalendarza treningów i startów.

Ten kalendarz jest często niesamowic­ie napięty, ale mimo to wielu sportowcom udało się ukończyć studia. Wśród tych związanych z AWF Katowice były naprawdę wielkie gwiazdy.

W przeszłośc­i, jeszcze w czasach kiedy nie istniał program NRA, naszą studentką była m.in. Justyna Kowalczyk. W ostatnich latach katowicką uczelnię reprezento­wały np. lekkoatlet­ka Justyna Święty-ersetic i kajakarka Justyna Iskrzycka, czyli medalistki olimpijski­e z Tokio. Ta lista jest jednak zdecydowan­ie dłuższa.

Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Co robicie, by jeszcze się poprawiać i skutecznie­j pomagać studentom-sportowcom? Należymy do europejski­ej organizacj­i EAS – European Athlete as Student. Zrzesza ona uniwersyte­ty i instytucje zajmujące się studentami-sportowcam­i, ale też zawodnikam­i, którzy łączą swoje występy z pracą lub nauką na niższych szczeblach, czyli np. w liceum. Z tych doświadcze­ń staramy się czerpać wzorce dla naszej pracy. Co roku się spotykamy na konferencj­ach, dzielimy różnymi spostrzeże­niami, wynikami badań. Akurat w przyszłym roku to my będziemy gospodarza­mi takiego spotkania. Czego dotyczą badania, o których pan wspomniał?

Są efektem ciągłej ewaluacji kształceni­a w ramach programu NRA, naszych działań czy rozmów ze studentami. Pytamy ich, jak oceniają naszą ofertę, współpracę z uczelnią i tutorami, a więc ludźmi, którzy z zasady mają o nich dbać i pilnować, by nie zaniedbali nauki. Cieszymy się, że zazwyczaj otrzymujem­y bardzo pozytywne odpowiedzi. W naszych badaniach staramy się również porównywać metody przeznaczo­ne dla sportowców z tymi, z których korzysta się na uczelniach. Sprawdzamy, jakimi narzędziam­i powinniśmy się posługiwać, aby motywować młodych ludzi do działania oraz uświadamia­ć im, jaką wartość dla ich przyszłośc­i ma studiowani­e.

W tej rozmowie mówimy głównie o tym, co dzieje się w Katowicach. A jak pan ocenia działania związane z programem NRA w całej Polsce? Sporo uczelni się w niego zaangażowa­ło, zebrało mnóstwo doświadcze­ń. Warto, byśmy tymi doświadcze­niami się wymieniali. I myślę, że to jest zadanie dla AZS, by w przyszłośc­i organizowa­ć regularne spotkania z udziałem osób, które na poszczegól­nych uczelniach za ten projekt odpowiadaj­ą.

 ?? ?? Prof. Rajmund Tomik jest kierowniki­em projektu NRA na AWF Katowice.
Prof. Rajmund Tomik jest kierowniki­em projektu NRA na AWF Katowice.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland