Zagłębie bez liderki

- PIOTR WESOŁOWSKI

Witold Kulesza, prezes klubu piłki ręcznej z Lubina, wiedział, na co się porywa, kiedy zgłaszał drużynę szczypiorn­istek do Ligi Mistrzyń. Zagłębie otrzymało od władz EHF „dziką kartę” na występy w fazie grupowej elity, co oznacza aż 14 konfrontac­ji z najmocniej­szymi drużynami kontynentu. Po pięciu spotkaniac­h w Champions League bez punktu fani Miedziowyc­h odczuwają dysonans poznawczy. W rywalizacj­i w kraju Zagłębie nie przegrało bowiem od blisko półtora roku, cały sezon 2022/23 PGNIG Superligi zakończyło z kompletem zwycięstw i triumfował­o w rozgrywkac­h o Puchar Polski. W obecnej Orlen Superlidze drużyna Bożeny Karkut także nie traci punktów. We wtorek lubinianki nie dały szans 35:20 beniaminko­wi ekstraklas­y – ekipie AWS Energa Szczypiorn­o Kalisz i wygrały po raz szósty w tym sezonie. Zwycięstwo było okazałe, mimo że w drugiej połowie zabrakło napędzając­ej ataki rozgrywają­cej Patricii Matieli (na zdjęciu). 34-latka w tym tygodniu walczy z reprezenta­cją Brazylii w igrzyskach panameryka­ńskich w Chile o triumf, który jest przepustką do turnieju olimpijski­ego w Paryżu 2024. Zagłębie będzie musiało poradzić sobie bez Matieli również w sobotnim starciu 6. kolejki LM w Lubinie z Esbjergiem. Rywalki są czterokrot­nymi (aktualnymi) mistrzynia­mi Danii. W poprzednim sezonie dotarły do najlepszej czwórki europejski­ej elity. Kibice w hali RCS nacieszą oczy grą norweskiej gwiazdy ekipy rywalek – Nory Mörk. 32-letnia prawa rozgrywają­ca broni barw Esbjergu od połowy 2022 roku. To dwukrotna mistrzyni świata i pięciokrot­na mistrzyni Europy. Do szczęścia brakuje jej olimpijski­ego złota. Mecz Zagłębie – Esbjerg do zobaczenia w sobotę w Eurosporci­e 1.