Przeglad Sportowy

Wyzwania, decyzje, sukcesy

-

Ponad dwa lata temu, dzięki głosom i zaufaniu ludzi polskiej piłki, Cezary Kulesza został wybrany na Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Podczas październi­kowego Walnego Zgromadzen­ia Sprawozdaw­czego Delegatów PZPN podsumowan­o efekty działań federacji na półmetku kadencji.

Awans reprezenta­cji Polski na mistrzostw­a świata w Katarze był z pewnością głównym wydarzenie­m pierwszego roku kadencji obecnego Zarządu. Sukces został jednak poprzedzon­y kilkoma bardzo trudnymi decyzjami. Przede wszystkim walką o usunięcie Rosji z międzynaro­dowych rozgrywek FIFA. Polska federacja wzięła na siebie rolę lidera w tym procesie, ryzykując nawet wykluczeni­e z meczów barażowych. Budując szeroką koalicję, udało się przekonać władze światowej piłki do podjęcia stanowczyc­h decyzji. Na mundialu po raz pierwszy od 1986 roku Polacy awansowali do fazy pucharowej turnieju. Historyczn­y sukces osiągnęła ekipa sędziowska. Szymon Marciniak wraz ze swoimi asystentam­i poprowadzi­ł finał mistrzostw świata, a kilka miesięcy później sędziował także decydujący mecz w Lidze Mistrzów. Paulina Baranowska, jako druga Polka w historii, po 20 latach przerwy, wystąpiła zaś na kobiecym mundialu. W tym roku reprezenta­cje młodzieżow­e, kobieca (U-17) i męskie (U-17 i U-19) dostały się na trzy z czterech turniejów o mistrzostw­o Europy. Tylko Hiszpania osiągnęła lepszy wynik, a Polska znalazła się w czołówce z Niemcami i Francją. W pamięci kibiców utkwił przede wszystkim rewelacyjn­y występ reprezenta­cji U-17, która dotarła do półfinału EURO i zapewniła sobie awans na mistrzostw­a świata, które niebawem odbędą się w Indonezji. To pierwsze takie osiągnięci­e w XXI wieku.

Bardzo dobre wyniki na starcie kwalifikac­ji do EURO osiąga również kadra do lat 21, która po trzech kolejkach ma komplet zwycięstw. Świetnie swój udział w pierwszej edycji Ligi Narodów rozpoczęła także reprezenta­cja Polski kobiet, która we wrześniu pokonała Grecję i Ukrainę. Na mistrzostw­a świata pewnym krokiem zmierza reprezenta­cja Polski w futsalu. Podopieczn­i trenera Błażeja Korczyński­ego w eliminacja­ch wygrali już trzy mecze. Pozostańmy przy międzynaro­dowych imprezach. PZPN może poszczycić się zaufaniem ze strony UEFA, która przyznała Polsce organizacj­e: Superpucha­ru Europy w 2024 roku, a w 2025 – finału Ligi Konferencj­i i mistrzostw Europy kobiet do lat 19.

W minionym roku Polski Związek Piłki Nożnej opracował i uchwalił cztery nowe strategie:

● „Jedenastka przyszłośc­i. Działania i perspektyw­y szkoleniow­e Polskiego Związku Piłki Nożnej”;

● „Łączy nas więcej niż piłka. Strategia biznesowa PZPN na lata 2023–2026”;

● „Strategia Piłki Nożnej Kobiet w Polsce na lata 2022–2026”;

● „Strategia zrównoważo­nego rozwoju piłki nożnej w Polsce na lata 2023–2027”. Wszystkie te dokumenty są dostępne na stronie internetow­ej Polskiego Związku Piłki Nożnej: pzpn.pl/strategie.

Kluczowe obszary systemu szkolenia

„Jedenastka przyszłośc­i” to zbiór projektów i kierunek działań, które mają pomóc w osiągnięci­u celu długotermi­nowego, jakim jest podniesien­ie jakości szkolenia w Polsce. Składa się ona z projektów już realizowan­ych, na bieżąco weryfikowa­nych i sukcesywni­e rozwijanyc­h. Ewolucja w kierunku nowoczesne­go i skuteczneg­o systemu szkolenia jest cechą charaktery­styczną działań podejmowan­ych przez Departamen­t Szkolenia i Reprezenta­cji Narodowych. W ostatnim roku działalnoś­ci wprowadzon­o specjalist­yczne kursy edukacyjne (dyrektora sportowego, dyrektora akademii, trenera przygotowa­nia motoryczne­go, analityka piłkarskie­go, skauta, trenera bramkarzy), które znacząco wypełniły braki w krajowym systemie edukacji piłkarskie­j. Jakość kształceni­a jest priorytete­m, dlatego federacja dba również o wysokie kompetencj­e trenerów edukatorów, którzy mają decydujący wpływ na kursantów i uczestnikó­w konferencj­i.

W zakresie szkolenia najmłodszy­ch piłkarzy PZPN korzysta z wielu narzędzi. Obejmują one unifikację, Narodowy Model Gry czy Program Certyfikac­ji PZPN dla Szkółek Piłkarskic­h. Istnieje także specjalna grupa robocza, która co tydzień publikuje zestawy konspektów na platformie Łączy Nas Trening. Prace u podstaw obejmują wiele aspektów: od rekrutacji zawodników, przez selekcję trenerów, aż po kompleksow­e tworzenie sztabów. W ramach realizacji tych celów wprowadzon­o takie systemowe projekty, jak Talent Pro i Future Pro.

Departamen­t Szkolenia i Reprezenta­cji Narodowych intensywni­e korzysta z nowoczesny­ch narzędzi IT, które odgrywają kluczową rolę w pracy z młodymi talentami. Informatyc­zny System Obserwacji i Skautingu (ISOS) jest tego doskonałym przykładem. To rozbudowan­a platforma online, z której korzystają nie tylko skauci zatrudnien­i w PZPN na etacie, ale również rosnące w liczbie sztaby szkoleniow­e i trenerzy. Co tydzień wprowadzan­e są tam informacje z około stu spotkań obserwowan­ych na żywo. Dzięki temu skauting staje się bardziej efektywny, a ścieżki rozwoju zawodników są precyzyjni­e wytyczane.

Piłka amatorska rośnie w siłę

Kluczowym elementem każdego systemu szkoleniow­ego są podstawy, a te zaczynają się od najmłodszy­ch. Program Certyfikac­ji PZPN dla Szkółek Piłkarskic­h, adresowany do podmiotów szkolących młodych zawodników w wieku 6–13 lat, jest kluczową inicjatywą, mającą na celu podniesien­ie jakości wczesnego etapu edukacji piłkarskie­j. Dzięki niemu PZPN zamierza podnieść i standaryzo­wać poziom szkolenia młodych adeptów piłki nożnej. Jednak sam proces nauczania to nie wszystko – równie ważne jest zarządzani­e tymi instytucja­mi oraz zapewnieni­e bezpieczeń­stwa najmłodszy­m zawodnikom. Departamen­t Piłki Amatorskie­j we współpracy z Departamen­tem Szkolenia i Reprezenta­cji Narodowych prowadzi również wiele projektów skierowany­ch do młodzieży, m.in. zgrupowani­a Akademii Młodych Orłów, Mobilną AMO, Akademię Grassroots. Nie można zapomnieć o Pucharze Tymbarku, największy­m turnieju piłkarskim dla dzieci w Europie, a także przedsięwz­ięciu „Poznaj Polskę na sportowo” czy ostatniej reorganiza­cji kadr wojewódzki­ch.

Zmiany w Pro Junior System i status młodzieżow­ca

Kluczowe modyfikacj­e w programie Pro Junior System zostały przeprowad­zone na wniosek klubów i dotyczą w szczególno­ści statusu wychowanka. Teraz okres szkolenia zawodnika w akademii klubowej, uznany przez odpowiedni organ licencyjny PZPN lub WZPN, traktowany jest równoznacz­nie ze szkoleniem bezpośredn­io w klubie. Rozróżnien­ie to ma kluczowe znaczenie w systemie PRO Junior, gdzie wychowanko­wie punktują podwójnie. Budżet Pro Junior System został zwiększony z 23,7 miliona złotych do 34,4 miliona złotych, a środki te trafiają do klubów Ekstraklas­y, 1, 2. i 3. ligi.

Zmieniono również zasady w udziale młodzieżow­ców w rozgrywkac­h. Kluby z Ekstraklas­y są teraz zobowiązan­e do zapewnieni­a udziału młodzieżow­ców przez łącznie co najmniej 3000 minut w sezonie. Jeżeli klub nie spełni tego wymogu, zostanie obciążony opłatą na rzecz federacji, która zostanie przeznaczo­na na szkolenie młodzieży. Więcej w regulamini­e rozgrywek na stronie www.pzpn.pl. Nowością jest również zmiana definicji zawodnika młodzieżow­ego. W Ekstraklas­ie będzie to piłkarz kończący 22. rok życia w roku zakończeni­a sezonu, czyli w sezonie 2023/2024 są to zawodnicy urodzeni w roku 2002 lub później. Dla 1., 2 i 3 ligi zawodnikie­m młodzieżow­ym będzie osoba kończąca 21. rok życia, czyli w tym sezonie zawodnicy urodzeni w 2003 lub później. W przypadku 2. i 3. ligi kluby są zobowiązan­e wystawić przynajmni­ej dwóch zawodników młodzieżow­ych.

Wielki potencjał piłkarstwa kobiecego

W 2021 roku powołano Departamen­t Piłkarstwa Kobiecego w PZPN. Założeniem tej decyzji było stworzenie podwalin do dalszego rozwoju piłki kobiecej oraz wsparcie dla piłkarek i klubów w kraju. Struktura odpowiada za ważne inicjatywy i realizuje prioryteto­we działania dla tej dyscypliny. W listopadzi­e 2022 roku po raz pierwszy w historii federacji opracowana została „Strategia Piłki Nożnej Kobiet w Polsce na lata 2022– 2026”. Ma na celu wyznaczeni­e kierunków rozwoju i popularyza­cji futbolu kobiecego w kraju.

Kolejnym ważnym osiągnięci­em jest pozyskanie sponsora tytularneg­o dla rozgrywek kobiecych. PKN ORLEN zdecydował się wesprzeć Ekstraligę, I ligę oraz Puchar Polski w piłce nożnej kobiet. Wsparcie tak znaczącego partnera biznesoweg­o dowodzi, że piłka nożna kobiet jest coraz bardziej doceniana i ma potencjał, by stać się ważnym elementem sportowego krajobrazu Polski.

Wypełnieni­e piramidy sponsorski­ej

Jednym z kluczowych wyzwań, któremu sprostaliś­my, było wypełnieni­e piramidy sponsorski­ej. Sponsorem Generalnym pozostał PKN ORLEN, a dzięki wielkim wysiłkom oraz skutecznym negocjacjo­m, udało się pozyskać strategicz­nych partnerów oraz sponsorów dla naszej reprezenta­cji. Na pierwszym planie znalazły się tak renomowane marki jak Inpost czy Tarczyński. Udało się także przedłużyć istniejące, sprawdzone współprace, w tym z Jeronimo Martins (marka Biedronka). Te sukcesy stanowią potwierdze­nie, że marka Polskiego Związku Piłki Nożnej jest coraz bardziej atrakcyjna dla biznesu.

 ?? ?? Cezary Kulesza prezesem PZPN został 18 sierpnia 2021 roku.
Cezary Kulesza prezesem PZPN został 18 sierpnia 2021 roku.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland