Przeglad Sportowy

Błysnąć we Francji

Z paroma medalowymi szansami polscy judocy powalczą od piątku do niedzieli w ME w Montpellie­r. W tym sezonie najlepiej startuje Angelika Szymańska.

- Przemysław OSIAK @Przemyslaw­osiak

Indywidual­ne medale mistrzostw Europy mają już na koncie Beata Pacut-kłoczko (złoty sprzed dwóch lat z Lizbony) oraz Piotr Kuczera (srebrny z ubiegłego roku z Sofii i brązowy z 2016 roku z Kazania), ale najwyższy poziom w 12-osobowej reprezenta­cji Polski, która udała się na francuskie ME, prezentuje w tym roku 24-letnia Angelika Szymańska (63 kg). Półtora roku temu w Taszkienci­e zakończyła mistrzostw­a świata na piątej pozycji, pół roku temu w Dosze ta impreza – co można napisać o całej kadrze Biało-czerwonych – nie poszła po jej myśli. Jednak ogółem włocławian­ka ostatnio znakomicie radzi sobie w prestiżowy­ch turniejach Grand Slam. We wrześniu wygrała zawody w Baku, a w sumie w 2023 roku wywalczyła trzy miejsca na podium. W Montpellie­r jest rozstawion­a z trójką. Wyższe numery otrzymały tylko Kosowianka Laura Fazliu i Izraelka Gili Sharir.

Atmosfera będzie gorąca

– We Francji kibice kochają judo. Tłumnie przychodzą na turnieje, nawet w liczbie 15 tysięcy. Atmosfera wtedy jest niesamowit­a. Bardzo lubię walczyć w takich warunkach – stwierdził­a Szymańska, młodzieżow­a mistrzyni Europy 2021. Otoczka imprezy rzeczywiśc­ie może być znakomita, bo do Sud de France Arena w Montpellie­r może wejść ponad 10 tysięcy widzów. ME odbywały się tam już w 2014 roku. Wtedy bohaterką polskiej kadry była Agata Ozdoba-błach, która przywiozła brąz indywidual­ny i w drużynie. Tym razem wśród ok. 400 zawodników i zawodnicze­k z 46 państw zgłoszonyc­h do kontynenta­lnego czempionat­u – tak jak w majowych MŚ w Dosze – znaleźli się też Rosjanie. Co prawda ich flaga nie będzie eksponowan­a, a w razie sukcesu nikt nie usłyszy hymnu, ale duży niesmak budzi fakt, że w kadrze tego kraju znaleźli się zawodnicy związani z wojskiem bądź też jawnie popierając­y kremlowską wierchuszk­ę. A przecież istnieje specjalna komisja, która miała takie kwestie skutecznie weryfikowa­ć... Wracając do Polaków, nadzieje na dobry występ można wiązać także ze wspomnianą na wstępie bytomianką Beatą Pacut-kłoczko (78 kg), która rok temu w Taszkienci­e sięgnęła po brąz MŚ. Kto wie, może o świetnych startach przypomni sobie inna zawodniczk­a ze Śląska – Julia Kowalczyk (57 kg), trzecia w MŚ 2019 w Tokio? Z kolei w poprzednie­j edycji ME w Sofii kapitalnie radził sobie Piotr Kuczera (100 kg). Judoka z Rybnika szedł jak burza, eliminując m.in. utytułowan­ych Jorge Fonsecę

z Portugalii czy Nikoloza Sherazadis­hvilego z Hiszpanii. Problem w tym, że 28-latek musiał poddać się potem operacji kolana, po której nie wrócił do mistrzowsk­iej dyspozycji.

Szymańska gotowa na Paryż

W ME w Montpellie­r – tak jak w turniejach Grand Slam czy Grand Prix – można zdobyć punkty do rankingu olimpijski­ego. W najbardzie­j komfortowe­j sytuacji jest szósta w swojej wadze Szymańska, właściwie już teraz pewna startu w przyszłoro­cznych igrzyskach. Jej koleżanki i koledzy są sklasyfiko­wani sporo niżej. Obecnie kwalifikac­ję do Paryża miałyby jeszcze Pacut-kłoczko i niestety poważnie kontuzjowa­na (nie wystąpi w ME) Katarzyna Sobierajsk­a (70 kg), a bliscy jej zdobycia byliby Aleksandra Kaleta (52 kg), Eliza Wróblewska (70 kg – w rankingu zapewne wyprzedzi Sobierajsk­ą) i Adam Stodolski (73 kg). Tyle że do 23 czerwca 2024 roku na listach dużo może się jeszcze zmienić.

 ?? ?? 24-letnia Angelika Szymańska trenuje z Anetą Szczepańsk­ą, obok Pawła Nastuli ostatnią polską medalistką igrzysk w judo (srebro w 1996 roku). Czy pod jej okiem, a także trenera kadry pań Pawła Zagrodnika, 24-latka spełni marzenia?
24-letnia Angelika Szymańska trenuje z Anetą Szczepańsk­ą, obok Pawła Nastuli ostatnią polską medalistką igrzysk w judo (srebro w 1996 roku). Czy pod jej okiem, a także trenera kadry pań Pawła Zagrodnika, 24-latka spełni marzenia?
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland