I jest seniorski medal!

Była typowana do podium i potwierdzi­ła klasę. 24-letnia Angelika Szymańska z brązowym krążkiem ME w Montpellie­r. Podium okupiła wielkim wysiłkiem. Inni Polacy bez sukcesów.

- Przemysław OSIAK @Przemyslaw­osiak

Angelika Szymańska startująca w ważnej imprezie we Francji? Niemal w ciemno można prognozowa­ć brązowy medal. Od trzech lat 24-letnia zawodniczk­a z Włocławka staje na trzecim stopniu podium paryskich zawodów Grand Slam, a w sobotę w Montpellie­r sięgnęła po pierwszy krążek dużego turnieju mistrzowsk­iego. Skoro za dziewięć miesięcy igrzyska olimpijski­e w Paryżu... – Tam będzie lepiej – odważnie zapowiada Angelika. – To była moja szósta bądź siódma seniorska impreza, licząc mistrzostw­a Europy i mistrzostw­a świata. Dość długo musiałam czekać na ten medal. Liczyłam, że będzie innego koloru, ale biorę, co jest – dodała Szymańska w rozmowie z PAP. W Paryżu postara się zostać pierwszą Polką od 1996 roku, która stanie na podium igrzysk. Trener Aneta Szczepańsk­a, srebrna medalistka z Atlanty (złoto zdobył tam Paweł Nastula), na pewno nie będzie jej miała tego za złe. Z Angeliką zaczęły pracować już 16 lat temu, a duet „ASZ – ASZ” ma jeszcze wiele do wygrania.

Morderczy półfinał

Szymańska, która półtora miesiąca temu wygrała Grand Slam w Baku, zawody w Montpellie­r zaczęła rozstawion­a z „trójką”. W pierwszej rundzie miała wolny los, potem odniosła dwa zwycięstwa przez ippon (odpowiedni­o w 47 i 75 sekund) nad Rumunką Florentiną Ivanescu i Portugalką Barbarą Timo. W półfinale czekała na nią turniejowa „dwójka”, czyli Gili Sharir. – Izraelka jest statyczna, bardzo trudno ją ruszyć. To jedna z rywalek, z którymi nie lubię walczyć, bo dużo pojedynków wygrywa przez kary – przyznała Angelika przed mistrzostw­ami. Wiedziała, co mówi. Potyczka trwała 7 minut i 55 sekund. – Półfinał przeciągną­ł się aż do dogrywki, w której miałam możliwość skończenia walki w parterze zarówno na duszenie, jak i na dźwignię. Niestety, rywalka nie odklepała, a zmęczenie było tak duże, że nie dałam rady rozstrzygn­ąć walki na swoją korzyść – komentował­a Polka. Do pojedynku o brąz z Węgierką Szofi Özbas została niecała godzina. Angelika była tak wyczerpana, że zwymiotowa­ła. Mimo to – tak jak we wrześniu w Baku – młodzieżow­a mistrzyni Europy z 2021 roku pokonała tę rywalkę. Tym razem po 2 minutach i 41 sekundach – przez ippon.

Jeszcze pięć wygranych potyczek

Dwunastoos­obowa ekipa Biało-czerwonych w Montpellie­r

wygrała w sumie osiem walk. Dobrą passę miał 27-letni Ksawery Morka (73 kg), który po dwóch zwycięstwa­ch uległ dopiero Hidajatowi Hejdarowow­i. Azer, trzykrotny medalista MŚ, w sobotę trzeci raz sięgnął po złoto ME. Wicemistrz­ynię Europy sprzed dwóch lat, Słowenkę Kaję Kajzer, wyeliminow­ała zaś Arleta Podolak (57 kg). Potem nie dała rady mistrzyni olimpijski­ej, Kosowiance Norze Gjakovej. Brązowa medalistka MŚ 2022 Beata Pacut-kłoczko (78 kg) wygrała z Ukrainką Julią Kurczenko, jednak uległa Holenderce Guusje Steenhuis, którą bytomianka pokonała dwa lata temu w finale ME w Lizbonie. Z kolei Paweł Drzymał (81 kg) mógł się we Francji cieszyć jedynie ze zwycięstwa nad Grekiem Athanasios­em Mylonelise­m. Polaka wyrzucił za burtę mistrz Europy z 2021 i – jak miało się okazać – także z 2023 roku, Turek Vedat Albayrak.