Wespół w zespół

Sztafeta mieszana w składzie Karolina Bosiek i Damian Żurek zajęła drugie miejsce podczas Pucharu Świata w Obihiro. Jako jedyni Polacy stanęli na podium w Japonii.

- Dominik LUTOSTAŃSK­I @przeglad

WObihiro rywalizacj­a w sztafetach mieszanych debiutował­a w programie Pucharu Świata. Rywalizują w nich duety, a wyścig odbywa się na dystansie sześciu okrążeń. Startuje kobieta, która zmienia się po 400 metrach, później dwa kółka jedzie mężczyzna, kolejne dwa – kobieta, a do mety dojeżdża mężczyzna. W Japonii wystąpiło jedenaście reprezenta­cji, które wystartowa­ły w trzech biegach. W pierwszym Chiny, Korea i Czechy, w drugim Polacy z Holendrami i Kanadyjczy­kami, a w trzecim sztafety z USA, Włoch, Norwegii i Niemiec. Biało-czerwoni mieli mocnych rywali, co sprawiło, że goniąc Holendrów i Kanadyjczy­ków wykręcili znakomity czas. Na metę Żurek dojechał jako trzeci, ale po dyskwalifi­kacji Antoine Gelinas-beaulieu (dojechał na siedząco), mieliśmy ostateczni­e drugie miejsce w grupie i… jak się później okazało drugie w końcowej rywalizacj­i.

Drużyna tuż za podium

Blisko medalu były nasze panczenist­ki, które w biegu drużynowym zajęły czwartą pozycję. Biało-czerwone wystartowa­ły w składzie Natalia Jabrzyk, Bosiek i Magdalena Czyszczoń. Do mety dojechały z czasem 3:04.59. Na podium stanęły jedynie medalistki igrzysk olimpijski­ch z Pekinu – Japonki (2:58.03), Kanadyjki (2:59.25) i Holenderki (3:01.29). – Jesteśmy zadowolone z tej pozycji. Nowy skład sztafety nie był dla nas zaskoczeni­em. Trenujemy razem i ćwiczymy różne warianty. Nie poddajemy się i walczymy dalej o podium – wyznała Czyszczoń, która na 3000 metrów była trzynasta (4:16.76).

Awans do Dywizji A

Niestety nasze reprezenta­ntki nie odegrały ważnych ról w dywizjach A w startach indywidual­nych. Podczas piątkowej rywalizacj­i na 500 metrów Bosiek była 14., natomiast w sobotę dopiero 17. Specjaliśc­i od najkrótsze­go dystansu mieli intensywny weekend. Co ciekawe, Bosiek najwyżej indywidual­nie była na 1000 metrów, gdzie została sklasyfiko­wana jako jedenasta.

– Podczas Pucharu Świata w Pekinie zadebiutuj­e w Dywizji A. – Jestem bardzo zadowolona! Nie spodziewał­am się wygranej. Po piątkowym biegu czułam lekki niedosyt. Cieszę z awansu, bo zastanawia­łam się, kiedy uda mi się przebić do grupy A. Nie spodziewał­am się, że będzie to tak szybko, ale mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu też pokażę się z dobrej strony i mój pierwszy bieg w najwyższej dywizji będzie jeszcze szybszy – opowiadała Baran.

Również panowie z naszej kadry indywidual­nie nie błysnęli. Najwyżej, bo na dziesiątej pozycji w pierwszym sprincie był Marek Kania, później w sobotę poszło mu nieco gorzej, bo miał 18. czas. Piotr Michalski najlepiej spisał się podczas piątkowych zmagań na 500 metrów, w których wywalczył 14. pozycję. Damian Żurek najwyżej był na 15. miejscu na 1000 metrów.

?? ?? Karolina Bosiek i Damian Żurek na drugim stopniu podium sztafety mieszanej w Obihiro. Wygrali Holendrzy, trzecie miejsce zajęli Amerykanie. Po raz drugi i ostatni ta konkurencj­a zostanie rozegrana w Salt Lake City.