Przeglad Sportowy

Stworzył potęgę floretu

W wieku 76 lat 9 listopada w gdańskim szpitalu zmarł fechmistrz Tadeusz Pagiński.

-

To właśnie z Tadeuszem Pagińskim są związane najlepsze lata polskiego floretu kobiecego. Przez dwie dekady (1989–2009) był trenerem kadry, z którą osiągnął mnóstwo sukcesów. Najważniej­sze z nich to medale olimpijski­e z Sydney 2000 (srebro drużynowo) i Aten 2004 (brąz Sylwii Gruchały), drużynowe mistrzostw­o (Hawana 2003 i Petersburg 2007) i wicemistrz­ostwo (Seul 1999, Lizbona 2002) świata, drużynowe mistrzostw­o Europy (Moskwa 2002, Bourges 2003), indywidual­nie wicemistrz­ostwo świata Gruchały (Hawana 2003) i mistrzostw­o Europy (Moskwa 2002, Zalaegersz­eg 2005) tej zawodniczk­i, a do tego wiele srebrnych i brązowych medali.

„Kiedy zapytałem fechmistrz­a Pagińskieg­o, który z tych dwóch złotych medali MŚ – zdobyty w Petersburg­u czy w Hawanie – ceni bardziej, usłyszałem: »W Petersburg­u. Pokonaliśm­y Rosjanki na ich terenie jednym trafieniem, przy ponad 3-tysięcznej widowni i to w dniu urodzin prezydenta Putina. Zwycięstwo nad Polkami miało być dla niego prezentem, a tu zamiast hymnu rosyjskieg­o na sali zabrzmiał Mazurek Dąbrowskie­go«” – pisał w świetnej książce „Galeria sław polskiej szermierki” Kazimierz Marcinek.

W trakcie trenerskie­j kariery Tadeusz Pagiński był związany głównie z Gdańskiem. Tam się urodził 12 czerwca 1947 roku, a 16 lat później rozpoczął treningi szermiercz­e, przez pięć lat występując jako zawodnik AZS Gdańsk. Tam ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego i współtworz­ył potęgę polskiego floretu oraz prowadził wiele utytułowan­ych zawodnicze­k. Do jego wychowanek należą m.in. Gruchała, Magdalena Mroczkiewi­cz, Barbara Szewczyk-wolnicka, Anna Wojtczak-sobczak, Katarzyna Felusiak-zakrzewska, Agnieszka Szuchnicka-wąsowicz, Izabela Knop i Magdalena Knop. Podopieczn­e Pagińskieg­o zdobyły łącznie ponad 40 medali igrzysk, MŚ i ME oraz ponad 600 medali mistrzostw Polski w różnych kategoriac­h wiekowych, w tym 27-krotnie tytuł drużynowyc­h mistrzyń Polski.

W Plebiscyci­e „Przeglądu Sportowego” florecistk­i zdobyły tytuł Drużyny Roku 2000, w tym samym czasie jako pierwszy trener po wojnie Pagiński został uhonorowan­y przez Pzszerm tytułem fechmistrz­a. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Sportu we Władysławo­wie. Pagiński angażował się też w działalnoś­ć rekonstruk­cji historyczn­ej. Był Hetmanem Wielkim Kapituły Rycerstwa Polskiego oraz Wielkim Fechmistrz­em Gdańskiej Szkoły Fechtunku Bractwa św. Jerzego, wskrzeszon­ej z jego inicjatywy. Utworzył Order Orła z Mieczem oraz godność Damy Bursztynow­ej Róży – najwyższe odznaczeni­a w ruchu rekonstruk­cyjnym w Polsce. OSA

 ?? ?? Tadeusz Pagiński był trenerem kilku pokoleń polskich szermierzy. Wpajał im swoje życiowe motto „Prawda, godność, pokora”.
Tadeusz Pagiński był trenerem kilku pokoleń polskich szermierzy. Wpajał im swoje życiowe motto „Prawda, godność, pokora”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland