Przeglad Sportowy

Spec od tie-breaków

Hubert Hurkacz triumfował w turnieju ATP 1000 w Szanghaju, a w wielu innych zadziwiał swym serwisem.

- Bartosz GĘBICZ @bartek76

niach i kontynenta­ch. Thrillery „kręcił” w Australii, choć akurat tu w czwartej rundzie przegrał nieco pechowo z Sebastiane­m Kordą. Potem triumfował w imprezie z serii 250 w Marsylii (także dzięki tie-breakom, bilans 3–0), wspaniale atakował w Wimbledoni­e (niezapomni­ane widowisko z Novakiem Djokovicie­m) i dwukrotnie w amerykańsk­ich zawodach był o krok od wygranej z Carlosem Alcarazem. Szczególni­e w Cincinnati jego podanie dało się we znaki 20-letniemu Hiszpanowi. Mistrz Wimbledonu naprawdę cudem się wtedy obronił.

Jego serwisu nie da się rozszyfrow­ać

– Hubert imponuje mi i jako człowiek, i jako sportowiec. Jest w stanie wygrywać ze wszystkimi gwiazdami. Nie mam wątpliwośc­i, że jeżeli będzie miał swój dzień, także z Novakiem Djokovicie­m. Żeby tak się stało, musi się przełamać, jeśli chodzi o mikromomen­ty. Powinien je wykorzysty­wać nieco efektywnie­j niż do tej pory. Chodzi o kluczowe akcje dające mu przełamani­a, bo tu ma jeszcze rezerwy, albo także te decydujące o wynikach jego ulubionych tie-breaków. Serwis ma fenomenaln­y. Bardzo dobrze go kamufluje, nie da się go rozszyfrow­ać. Setki asów, które wysyła niezależni­e od tego, kto stoi po drugiej stronie siatki, świadczą o tym najlepiej – mówił nam w Londynie Szwed Thomas Enqvist. Jesienią 26-letni Polak potwierdzi­ł te słowa między innymi w Bazylei, gdzie do końca grał o tytuł. udowodnił w tym roku, że jest zawodowcem cierpliwym (nie panikował, gdy wiosną zdarzyło mu się kilka słabszych występów), utalentowa­nym (jego sztuczki i efektowne zagrania podbijają co rusz serwis Youtube) i wszechstro­nnym (sukcesy odnosi także w innych konkurencj­ach, grze podwójnej i mieszanej). W United Cup tworzył na antypodach doskonale rozumiejąc­y się duet z Igą Świątek. Ten mikst da nam wkrótce nadzieję na medal w igrzyskach w Paryżu. Liderzy biało-czerwonego tenisa w czasie spotkań czują się obok siebie pewnie

Wi swobodnie. Mają podobne nastawieni­e, lubią i potrafią grać do przodu.

– Z postawy Huberta w ostatnich miesiącach na pewno możemy być dumni – komentował jego występy Mariusz Fyrstenber­g. – On ma niesamowit­y potencjał nie tylko na trawie czy na szybkich betonach. Staje się naprawdę coraz twardszy. Jest już rywalem, o którym wszyscy wiedzą, że zawsze oznacza kłopoty. Wyrósł na topowego, wyróżniają­cego się gracza młodego pokolenia. Wiem, że najlepsze lata dopiero przed nim – podkreśla kapitan kadry. iele osób obserwuje Huberta przede wszystkim przez pryzmat podania, a moim zdaniem ma on znacznie więcej walorów i atutów niż tylko ten jeden element. To prawda, że potrafi nim mocno nacisnąć na konkurentó­w, ale dokłada do tego świetne przygotowa­nie fizyczne, coraz lepsze przechodze­nie z obrony do ataku, a także stale rosnącą i rozbudowyw­aną solidność z linii końcowej. Hurkacz jest sportowcem niezwykle poukładany­m, poświęcają­cym sto procent czasu i energii na to, co kocha. Zbudował dobry team, ma doświadczo­nego, mądrego trenera (Craig Boynton – przyp. red.). W żadnym momencie, nawet wtedy, gdy znalazł się na liście ATP nieco niżej, nie powiedział­bym, że się cofa czy nawet stoi w miejscu. Wszystko jest długofalow­e, precyzyjni­e zaplanowan­e i ma swój cel. Nie każdy zawodnik zdaje sobie sprawę, że tenis to maraton, a nie sprint, a on na pewno jest kimś, kto to w stu procentach rozumie. Na razie jedyne, czego mu brakuje, to przełamani­a się w wielkoszle­mowych pojedynkac­h do trzech wygranych setów. Nie mam jednak wątpliwośc­i, że i tego się doczekamy.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland