SUKCESY REPREZENTA­NTÓW POLSKI

- Dominik LUTOSTAŃSK­I @przeglad

Zwykło się mówić, że w sporcie ściany pomagają gospodarzo­m. I coś w tym jest, bo starty przed własną publicznoś­cią to bardzo często dodatkowy atut i mobilizacj­a dla każdego zawodnika. Jednak tylko absolutnie najwięksi potrafią regularnie sięgać po sukcesy w domu. Tu nie ma bowiem miejsca na przypadek, a trzeba wykazać się klasą, odporności­ą psychiczną oraz dużym doświadcze­niem. I właśnie w takim miejscu od lat są polscy motorowodn­iacy.

W Żninie otworzył drogę do medalu

W tym roku na naszych akwenach rozegranyc­h zostało aż pięć imprez w randze mistrzostw świata i Europy. Niemal każda z nich kończyła się sukcesem Polaka. Już na początku sezonu w Żninie (3–4 czerwca) na podium drugich eliminacji mistrzostw świata Formuły 500 stanął Marcin Zieliński. W ten sposób motorowodn­iak ze Szczecina otworzył sobie drogę do złotego medalu, który odebrał kilka tygodni później we Włoszech po rozegraniu ostatnich eliminacji czempionat­u. W pierwszy weekend tegoroczny­ch wakacji (24–25 czerwca) na Jeziorze Miejskim w Chodzieży rozegrano mistrzostw­a Europy w klasie OSY400. Zawody zakończyły się biało-czerwonym podium – mistrzem Starego Kontynentu został Cezary [BOGATY DOROBEK BIAŁO-CZERWONYCH

W 2023 roku zawodnicy startujący z licencjami sportowymi Polskiego Związku Motorowodn­ego i Narciarstw­a Wodnego zdobyli łącznie w MŚ i ME 14 medali. Na ten imponujący wynik złożyło się osiem miejsc na podium przedstawi­cieli sportu motorowodn­ego, trzy skuterzyst­ów wodnych i trzy w wakeboardz­ie. Swoich szans na powiększen­ie dorobku nie otrzymali niestety narciarze wodni. Jedyna impreza tytularna – mistrzostw­a Europy i Afryki, które miały się odbyć w Tel Awiwie – z powodu napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie została odwołana.

Strumnik, natomiast brązowy medal wywalczył Bartosz Rochowiak.

Po kolejny w tym sezonie sukces na polskiej ziemi, a precyzyjni­ej mówiąc na polskiej wodzie, sięgnął Marcin Zieliński. Nasz reprezenta­nt w sierpniu w Trzciance został motorowodn­ym mistrzem Europy w Formule 500. Na ostatnich już w tym roku zawodach w kraju, które odbyły się w Rogoźnie na przełomie września i październi­ka, brąz ME w Formule 125 wywalczył Sebastian Kęciński.

Odwdzięczy­li się za doping

– Jedynie w Augustowie, gdzie odbyły się MŚ Endurance, zabrakło polskiego podium. Akurat w tej odmianie sportu motorowodn­ego nie jesteśmy najmocniej­si i na jeziorze Necko, zgodnie z przewidywa­niami, sukcesy odnosili przedstawi­ciele innych państw – mówi Paweł

Szabelewsk­i, sekretarz generalny w Polskim Związku Motorowodn­ym i Narciarstw­a Wodnego. – Oceniając jednak cały sezon, muszę przyznać, że nasi zawodnicy w piękny sposób odwdzięczy­li się kibicom za ich gorący doping i wsparcie. Te medale zdobywane na polskich akwenach to świetna promocja dyscypliny. Cieszę się, że jesteśmy w stanie z powodzenie­m organizowa­ć w Polsce mistrzostw­a świata i mistrzostw­a Europy. I zamierzamy podobny scenariusz zrealizowa­ć także w 2024 roku. Kilka tygodni temu w Amsterdami­e odbył się kongres Międzynaro­dowej Unii Motorowodn­ej, a stamtąd przywieźli­śmy kolejne dobre wiadomości. Wiosną i latem spotykamy się ponownie na zawodach tytularnyc­h w Żninie, Augustowie, Chodzieży i Rogoźnie – podkreśla przedstawi­ciel PZMWINW.

?? ?? W tym sezonie nasi motorowodn­iacy zapewnili kibicom mnóstwo radości i emocji.
W tym sezonie nasi motorowodn­iacy zapewnili kibicom mnóstwo radości i emocji.