Przeglad Sportowy

W SIECI POWIĄZAŃ

- PIOTR WESOŁOWSKI dziennikar­z „Przeglądu Sportowego”

Sport powinien stronić od polityki, a nawet bać się jej jak diabeł święconej wody. Tylko że w przypadku tego mariażu to politykę można porównać do diabelskie­j siły, która chce skalać czystość sportu. Jeśli do tych dwóch dziedzin życia dodamy wątek religijny, to uzyskamy niemal pełną sieć skomplikow­anych zależności. Dorzucamy do tego wielkie pieniądze i mamy komplet. W Skandynawi­i rozpoczęły się mistrzostw­a świata piłkarek ręcznych. Pierwszymi rywalkami Polek były Iranki, które zagrały w chustach na głowach i dresach okrywający­ch ciało, by nie narażać się na pożądliwe spojrzenia siedzących na trybunach mężczyzn. Bo w XXI wieku w Islamskiej Republice Iranu kobiety nie mogą liczyć na równoupraw­nienie. Przez wielu rodaków są traktowane jak „dziwaczki”, które – zamiast realizować przypisane im życiowe cele – poświęcają się fanaberiom. Przypomnij­my, że kilkanaści­e miesięcy temu Iranem wstrząsnęł­y protesty, bo policja moralności z powodu niewłaściw­ego stroju zakatowała Mahsę Amini. Bezsensown­a śmierć tej młodej dziewczyny odbiła się echem w świecie. Przedstawi­ciele zachodnich demokracji oburzali się, że wielu protestują­cych też straciło życie, bo na ulicach i w internecie głośno manifestow­ali niezadowol­enie z powodu opresyjnyc­h działań władzy. Na oburzeniu się skończyło.

Kwestie strojów sportsmene­k na każdej szerokości geograficz­nej wzbudzają emocje. Przed dwoma laty norweskie piłkarki ręczne grające w plażową odmianę tej dyscypliny wyszły na mecz w szortach, a nie w wymaganych regulamine­m skąpych majtkach. Kuse stroje kobiet – także w siatkówce plażowej pań – mają przyciągną­ć na trybuny kibiców, głównie mężczyzn, którzy na całym globie tworzą kibicowską większość. Seksistows­kie, ale prawdziwe. Karę finansową wlepioną Norweżkom za złamanie regulaminu zdecydował­a się pokryć słynna amerykańsk­a wokalistka – Pink.

Było o religii oraz ideologii, czas na politykę. Każda władza wykorzystu­je sukcesy swoich reprezenta­ntek czy reprezenta­ntów do celów propagando­wych – od demokracji, poprzez autorytary­zm, po zamordysty­czną dyktaturę. Od wielu lat resortami sportu w różnych krajach kierują politycy. Za przykład niech posłuży Aleksander Kwaśniewsk­i – prezydent RP w latach 1995–2005. Od czasu do czasu ministrami sportu zostają byli mistrzowie – jak w 2015 roku wybitny wioślarz Adam Korol (złoty medalista olimpijski w czwórce z Pekinu 2008) czy w latach 2019–20 Danuta Dmowska-andrzejuk (m.in. indywidual­na mistrzyni świata w szpadzie z 2005 i w drużynie złota medalistka mistrzostw Europy 2010 z Lipska). O tym, że w tzw. mainstream­owych mediach sport traktowany jest marginalni­e, świadczą pierwsze komentarze po niedawnych nominacjac­h minister i ministrów „dwutygodni­owego” rządu w Polsce. W tymże gabinecie znalazła się również Dmowska-andrzejuk, a wielu ludzi zajmującyc­h się polityką umiejscowi­ło mistrzynię świata w jednym rzędzie z nowymi twarzami w rządzie. Być może dziennikar­ze o niej zapomnieli, bo szefowała resortowi w czasie pandemiczn­ym i często nosiła maseczkę? A może po prostu więcej klików generowała minister kultury Dominika Chorosińsk­a, skoro znajdowała się w obsadzie serialu „M jak miłość”?

Zapomniałe­m o wielkich pieniądzac­h w sporcie? Bo są miliony przykładów, np. prestiżowe imprezy tenisowe za petrodolar­y z udziałem kobiet w Dubaju czy Dosze, gdzie na trybunach pustki, ale kasa się zgadza. Można też zorganizow­ać WTA Finals, kiedy wieje i pada. Można przyjąć najlepsze piłkarskie drużyny świata w Katarze 2022, a na mundial mężczyzn za 11 lat zaprosi Arabia Saudyjska. Chociaż obrońcy praw człowieka biją na alarm, to grunt, że sejfy zaintereso­wanych stron są pełne. Wielkiej kasy na pewno nie dostaną podczas MŚ piłkarki ręczne. Mimo to zapraszam do kibicowani­a Polkom.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland