Starcie drugiej fazy

W sobotę o godz. 20.30 Biało-czerwone rozpoczną arcyważne spotkanie z Japonią. Wynik tej konfrontac­ji będzie się bowiem liczył w drugiej fazie turnieju.

- Z Danii Piotr WESOŁOWSKI @Piotrwes

Whandballu kobiet na kontynenci­e azjatyckim rządzą dwie nacje – Koreanki z Południa oraz próbujące zrzucić je z tronu Japonki. Koreanki mogą się poszczycić sześcioma medalami olimpijski­mi – dwoma złotymi (w Seulu 1988 i w Barcelonie 1992), trzema srebrnymi oraz jednym brązowym. Ponadto w 1995 roku zdobyły mistrzostw­o świata. W Japonii patrzą na te dokonania z zazdrością, bo na tym tle osiągnięci­a ich kobiecej kadry wypadają bardzo blado. W igrzyskach ekipa z Kraju Kwitnącej Wiśni wystąpiła tylko dwa razy – w Montrealu w 1976 zajęła 5. pozycję, a przed dwoma laty u siebie w Tokio była ostatnia – 12. W finałach MŚ Japonki występują już po raz 21. Jednak mogły jedynie pomarzyć o półfinale imprezy tej rangi, w którym dwa razy z rzędu za kadencji Kima Rasmussena wystąpiły Polki (2013 i 2015). Ostatnio Japonia była niewygodny­m rywalem dla Biało-czerwonych. Wystarczy wspomnieć kwalifikac­je olimpijski­e 2008 w Bukareszci­e, kiedy górą – 29:27 – były rywalki z Azji. Jednak w czasie trwającej cztery i pół roku kadencji selekcjone­ra Arne Senstada oba zespoły nie mierzyły się ani razu.

Sparing to nie mecz o punkty

Japonki nie są zaliczane do wąskiego grona kandydatek do medali MŚ 2023. Jednak podczas przygotowa­ń do czempionat­u globu pokazały siłę. W ostatnią sobotę pokonały Serbki w rozegranym podczas towarzyski­ego turnieju w hiszpański­m Santander sparingu aż 38:22! Co więcej, Azjatki okazały się lepsze od drużyny gospodarzy 31:29 oraz Argentynek

29:21. Z wicemistrz­yniami Ameryki Południowe­j w październi­ku Polki zmierzyły się dwukrotnie towarzysko w Elblągu 34:26 oraz 26:25. Można na tej podstawie wyciągnąć wnioski dotyczące aktualnej siły japońskieg­o zespołu. Z jednej strony – jak mawia trener Senstad – w sparingach to nie wyniki są najważniej­sze. Z drugiej strony, każda wygrana podnosi morale zespołu. Wczoraj żarty się skończyły, bo Japonia rozegrała pierwsze starcie o punkty MŚ w grupie F w Herning przeciwko Niemkom. Szczypiorn­istki, które prowadzi Shigeo Kusumoto, rozpoczęły to spotkanie z wielkim animuszem i po kilku udanych akcjach prowadziły z zawodniczk­ami Markusa Gaugischa 6:3. Jednak po dziesięciu minutach Niemki pierwszy raz objęły prowadzeni­e, górując nad Azjatkami warunkami fizycznymi. Do przerwy drużyna naszych zachodnich sąsiadek prowadziła 18:17. W drugiej połowie niemiecki zespół powiększał przewagę, ale wygrał zaledwie 31:30, po rzucie w ostatniej sekundzie Xenii Smits.

Dobre znajome z Superligi

Skoro porównywal­iśmy ekipy z Korei Płd. oraz Japonii, to ten pierwszy zespół już w środę zainauguro­wał MŚ. Koreanki występują w grupie C w norweskim Stavanger i rozpoczęły turniej bardzo pechowo. Toczyły niezwykle wyrównany bój z Austriaczk­ami i przegrały jednym golem po niezwykle emocjonują­cej końcówce. Bramkę na wagę porażki 29:30 straciły już po upływie 60 minut, kiedy trafieniem z rzutu karnego pogrążyła je 21-letnia Katarina Pandža!

Dobre wrażenie pozostawił­y Brazylijki – z rozgrywają­cą Zagłębia Lubin Patricią Matieli w składzie – które na otwarcie rywalizacj­i w grupie G w duńskim Frederiksh­avn bez kłopotów poradziły sobie (35:20) z Ukrainkami. W drużynie naszych sąsiadów ze Wschodu zagrało kilka zawodnicze­k dobrze znanych polskim kibicom z Orlen Superligi. Były przedstawi­cielki Galiczanki Lwów, ale przecież trener Witalij Andronow jest też selekcjone­rem ukraińskie­j kadry pań. Wysokie zwycięstwa odniosły faworytki. Norweżki bronią trofeum i w początkowe­j fazie turnieju wystąpią przed swoimi kibicami. Mistrzynie świata i Europy w grupie C pokonały Grenlandię 43:11. W grupie G Hiszpanki – czwarta ekipa MŚ 2021 – nie dała szans Kazachstan­owi 34:17.

?? ?? Czwartkowy mecz Japonia – Niemcy, w polskiej grupie F, był bardzo wyrównany.
Czwartkowy mecz Japonia – Niemcy, w polskiej grupie F, był bardzo wyrównany.