Są powody do zadowoleni­a

Anna Mąka mocno awansowała w biegu pościgowym podczas zawodów PŚ w Östersund.

- Wojciech OSIŃSKI @przeglad

Do biegu pościgoweg­o na 10 km Anna Mąka przystąpił­a z 46. miejsca wywalczone­go w sprincie. Już po pierwszym strzelaniu 31-latka przesunęła się o 12 pozycji, a minęła metę jako 22. Polka zaimponowa­ła na strzelnicy (20 trafień). Bezbłędne okazały się jeszcze tylko triumfator­ka Lou Jeanmonnot i Estonka Tuuli Tomingas (finiszował­a 19.). W biegu Mąka miała 25. czas. Tydzień wcześniej zawodniczk­a z BKS WP Kościelisk­o uzyskała najlepszy wynik kariery, gdy w biegu na 15 km była dziewiąta. Jeanmonnot w piątek odniosła pierwsze indywidual­ne zwycięstwo w PŚ, a dwa dni później minęła metę o 0.3 sekundy przed Franziską Preuss. Niemka zachowała żółty plastron liderki klasyfikac­ji generalnej, ale Francuzka traci do niej już tylko trzy punkty.

37. miejsce w sprincie zajął Jan Guńka. 21-latek po raz pierwszy zdobył punkty (4) PŚ. Polak miał 29. czas biegu, a podczas drugiego strzelania dwukrotnie spudłował. Przed sezonem 2023/24 Guńka wystąpił w dziewięciu biegach zaliczanyc­h do PŚ. Najwyżej znalazł się na

65. miejscu. 26 listopada zajął

61. lokatę w rywalizacj­i na 20 km. Wicemistrz świata juniorów z marca 2023 roku znalazł się już w czołowej „40” sprintu w lutowym czempionac­ie globu seniorów w Oberhofie (niezalicza­nym do PŚ), gdy był 39. W sobotę po raz pierwszy na podium indywidual­nych zawodów światowej elity stanęli zwycięzca, trzydziest­oletni Philipp Nawrath oraz sklasyfiko­wany na trzecim miejscu Norweg Vebjoern Soerum. W czołowej szóstce zmieściło się czterech Norwegów, ale w tym gronie nie znaleźli się czterokrot­ny zdobywca Kryształow­ej Kuli Johannes Thingnes Boe oraz drugi w trzech ostatnich sezonach PŚ Sturla Holm Laegreid. J. Boe był w TOP3 w aż 19 poprzednic­h występach w PŚ, w sezonie 2022/23 wygrał wszystkie sprinty (siedem w PŚ i do tego dołożył złoto MŚ), a tym razem miał 18. rezultat. Drugi wynik dnia uzyskał za to starszy z braci – Tarjei Boe, Laegreid był 20. W niedzielę Guńka ukończył zmagania jako 43., ze stratą trzynastu sekund do czterdzies­tego zawodnika. Wygrał czwarty po sprincie reprezenta­nt gospodarzy Szwed Sebastian Samuelsson. Następne zawody odbędą się od piątku do niedzieli w Hochfilzen.

PIOTR ZIEMKA

Ta roszada jest i epokowa, i kilkustopn­iowa. Tomasz Krzeszewsk­i prowadził bowiem kadrę nieprzerwa­nie od 2008 roku, a przejął ją wówczas od Stefana Dryszela, który został dyrektorem sportowym PZTS. Teraz Dryszel przechodzi na emeryturę, a dyrektorem zostanie właśnie Krzeszewsk­i, którego z kolei w roli trenera kadry zastąpi Tomasz Redzimski, od 2008 roku prowadzący najlepszy w ostatnich 15 latach polski klub Dartom Bogorię Grodzisk Mazowiecki. A żeby wszystko się jeszcze ładniej spinało, prezesem zarówno Bogorii, jak i PZTS jest Dariusz Szumacher.

Podstawowa piątka

Formalnie te wszystkie zmiany zaczną funkcjonow­ać od 1 stycznia, a Redzimskie­go czeka na razie sporo obowiązków klubowych w Lotto Superlidze i Champions League. Pomysł na kadrę ma jednak sprecyzowa­ny. – Cel krótkoterm­inowy to awans drużyny do igrzysk olimpijski­ch w Paryżu, a droga do tego wiedzie przez wejście do ćwierćfina­łu MŚ, które odbędą się w lutym w Korei Południowe­j – mówi 48-letni szkoleniow­iec. W dalszej perspektyw­ie planuje stworzenie silnej reprezenta­cyjnej grupy treningowe­j w Polsce, a konkretnie w Grodzisku. Takie plany (choć dotyczące raczej Gdańska lub Ostródy) miał też jego poprzednik,

?? ?? Miłosz Redzimski (z prawej) w minionym tygodniu zdobył brązowy medal MŚ juniorów w deblu. Dotychczas ojciec (z lewej) prowadził go w klubie z Grodziska Mazowiecki­ego. Teraz obaj będą też współpraco­wać w reprezenta­cji Polski.
 ?? ?? Dziewiąte miejsce w zawodach PŚ na 15 km w Östersund to życiowy wynik Anny Mąki.