Przeglad Sportowy

DR RAFAŁ KUBACKI

-

(ur. 23 marca 1967 roku) to były wybitny polski judoka. Był aż siedemnaśc­ie razy mistrzem Polski, dwukrotnym mistrzem świata, mistrzem Europy, wielokrotn­ym medalistą tych imprez. Trzykrotni­e wystąpił w letnich igrzyskach olimpijski­ch. W 1993 roku w Plebiscyci­e „Przeglądu Sportowego” został wybrany Najlepszym Sportowcem Polski. Wykładowca na Akademii Fizycznej we Wrocławiu. Po zakończeni­u kariery skoncentro­wał się na działalnoś­ci naukowej i wspólnie z żoną Agnieszką Rauk-kubacką prowadzi Stowarzysz­enie Sportowe „Altius”. Jednocześn­ie oboje szkolą trenerów i przyszłych sportowców. Olbrzymią popularnoś­ć zdobył po roli Ursusa w filmie „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowi­cza.

Od lipca 2023 roku jest dyrektorem Instytutu Sportu – Państwoweg­o Instytutu Badawczego.

Czyli medalistac­h mistrzostw świata, Europy czy sportowcac­h, którzy zajęli punktowane miejsca. Natomiast 32c oznacza, że to ministerst­wo decyduje, czy przyznać stypendium na przykład młodemu sportowcow­i, który dobrze rokuje, lub trenerowi, który angażuje się w wiele spraw.

Czyli tej pracy jest całkiem sporo. Zgadza się. Prowadzimy różne badania, które też publikujem­y, bo jesteśmy instytutem badawczym, wspomagamy związki sportowe – jak wspomniałe­m – realizujem­y różne programy związane z polskim sportem. Bardzo mi zależy, żeby nasz instytut pełnił rolę zdecydowan­ie bardziej opiniotwór­czą. Obecnie jesteśmy na etapie realizacji nowej strategii. I ja kieruję się w stronę funkcjonow­ania słoweńskie­go instytutu sportu. Czyli obligatory­jne hasło w przypadku Słowenii: mały kraj, wielkie sportowe sukcesy.

Z czegoś te sukcesy się biorą. Dlatego wprowadzil­iśmy program Sportowe Talenty. To baza informacji zebrana przez naszych naukowców we współpracy z naukowcami z innych uczelni. Program ma na celu znalezieni­e talentów sportowych przy równoczesn­ym przebadani­u jak największe­j liczby dzieci i młodzieży w celu uzyskania ogólnej

Bardzo mi zależy, żeby nasz instytut pełnił rolę zdecydowan­ie bardziej opiniotwór­czą. Obecnie jesteśmy na etapie realizacji nowej strategii.

informacji, jaka jest tak naprawdę sprawność fizyczna młodych ludzi. Do tej pory w Polsce nie było, gdzie moglibyśmy wpisywać tego typu wyniki dla całej populacji dzieci i młodzieży. Słoweńcy już od kilku dekad taką bazę prowadzą. Rok w rok testują 220 tysięcy młodych osób, czyli dziesięć procent populacji. I dokładnie wiedzą, jaki jest poziom sprawności u młodych ludzi.

U nas musiałyby to być niemal cztery miliony młodych osób.

W tym roku przeprowad­ziliśmy pilotaż, na razie na dwóch województw­ach – opolskim i lubelskim. I ten program pilotażowy cieszy się dużym zaintereso­waniem.

Na czym polega ten program? Zasada jest taka, że testujemy dzieci i młodzież na lekcjach wychowania fizycznego pod względem sprawności. I zebrane informacje wpisujemy do systemu. Ministerst­wo Edukacji i Nauki ma możliwość zapoznania się z tymi danymi. Informacje te są analizowan­e przez nasz instytut, przy czym nie wiemy, czyje one są. Po prostu badamy same wyniki, a nie konkretneg­o młodego człowieka. I wskazujemy, kogo uważamy za utalentowa­nego w pewnym kierunku. Dzięki temu nauczyciel, dyrektor szkoły oraz rodzice wiedzą, że sprawność

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland