Przeglad Sportowy

WYGRAĆ Z RUMUNIĄ, BY WYJECHAĆ Z UŚMIECHEM

-

trudu znaleźć kilka wcześniejs­zych sytuacji wspomniane­j konfrontac­ji, które arbitrzy odgwizdali na korzyść drużyny gospodarzy. I nie sposób pójść w ślady siatkówki. Chodzi o sprawdzani­e spornych sytuacji, tzw. challenge. Każdy trener piłki ręcznej po 30 razy w meczu prosiłby o wideoweryf­ikację, więc tak często przerywane­go starcia nie dałoby się oglądać. Żeby nie było – Polki przegrały z Dunkami, bo okazały się słabsze, a nie z powodu błędnych decyzji sędziów.

Zwyciężyć dla satysfakcj­i

Biało-czerwone pożegnają się z Herning po sześciu występach. Na razie bilans naszej kadry nie jest imponujący. Obowiązkow­e zwycięstwo 35:15 na otwarcie z Irankami (wygląda na to, że ekipa z Bliskiego Wschodu będzie się bić o przedostat­nią lokatę w MŚ). Później było wartościow­e zwycięstwo z Japonkami 32:30, po którym nastąpiło lanie od Niemek – 17:33. Następnie w drugiej fazie czempionat­u globu po minimalnej wygranej z będącą w przebudowi­e Serbią – 22:21 przyszła porażka z Danią. Przed zespołem Senstada ostatnie zadanie w Herning. Wszystko wskazuje na to, że spotkanie przeciwko drużynie z Bałkanów może mieć już tylko wymiar prestiżowy. Rzecz jasna lepiej zakończyć MŚ w czołowej dwunastce niż w szesnastce, a wygląda na to, że nawet drużyna z dziesiąteg­o miejsca w skandynaws­kiej imprezie zagra w jednym z trzech turniejów kwalifikac­yjnych do igrzysk w Paryżu. Kłopot w tym, że aby zająć taką pozycję, Biało-czerwone nie tylko muszą zdobyć dwa punkty z Rumunkami, ale z bilansem bramkowym –23 (efekt porażek z Niemkami i Dunkami) musiałyby różnicą kilkunastu bramek zdeklasowa­ć zespół z Bałkanów, który również walczy o trzecią lokatę w grupie III i o podtrzyman­ie olimpijski­ch nadziei. Misja niemożliwa? O wyprzedzen­iu Polek w klasyfikac­ji końcowej marzą też w grupie I – Chorwacja lub Węgry. Z grupy II przed Polkami znajdą się Słowenki oraz w IV już nasz zespół będąca pewna Paryża Brazylia. W niedzielny wieczór najbardzie­j realne miejsca dla naszych piłkarek ręcznych w MŚ to pozycje od 11. do 16.

Pewne występu w stolicy Francji na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku są broniące tytułu gospodynie igrzysk oraz mistrzynie Europy Norweżki, a także ekipy z Angoli, Brazylii i Korei Południowe­j, które były najlepsze w kwalifikac­jach kontynenta­lnych. Z kolei 17 grudnia dołączą do nich triumfator­ki czempionat­u globu. W zaplanowan­ych od 11 do 14 kwietnia trzech turniejach kwalifikac­yjnych wystąpią po cztery drużyny (łącznie dwanaście), z których po dwie wywalczą promocję do igrzysk w Paryżu. Na razie mogą szykować się na nie Dunki i Czarnogórk­i (z ME 2022) oraz Japonki, Argentynki i Kamerunki (z kwalifikac­ji kontynenta­lnych dla Azji i Afryki oraz z igrzysk panameryka­ńskich). Z trwających MŚ – Szwedki i Niemki, a dopiero w poniedział­kowy wieczór poznamy wszystkich potencjaln­ych uczestnikó­w ostatniej rundy eliminacji olimpijski­ch.

 ?? ?? Bohaterce wygranego meczu z Serbkami – Karolinie Kochaniak-sali – w spotkaniu z Dunkami nie szło już tak dobrze. Rozgrywają­ca zakończyła mecz w wicemistrz­yniami Europy bez gola.
Bohaterce wygranego meczu z Serbkami – Karolinie Kochaniak-sali – w spotkaniu z Dunkami nie szło już tak dobrze. Rozgrywają­ca zakończyła mecz w wicemistrz­yniami Europy bez gola.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland