Przeglad Sportowy

SIATKARSKI­E OŚRODKI SZKOLNE

Siatkarski­e Ośrodki Szkolne (SOS) to ogólnopols­ki projekt szkoleniow­y finansowan­y przez Ministerst­wo Sportu i Turystyki skierowany do dzieci i młodzieży.

-

SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To jedyny tak szeroko zakrojony nowoczesny siatkarski projekt szkoleniow­y dla dzieci i młodzieży na świecie. Obejmuje szkoły podstawowe i ponadpodst­awowe w całym kraju. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego. W program zaangażowa­ni są nauczyciel­e, trenerzy i instruktor­zy, rodzice, fizjoterap­euci i lokalne samorządy. Dzięki temu lokalna społecznoś­ć aktywizuje się i tworzy społeczną strukturę wsparcia dla inicjatywy.

Polski Związek Piłki Siatkowej przez projekt Siatkarski­ch Ośrodków Szkolnych rozszerzył zakres opieki szkow i organizacy­jnej nad dziećmi i młodzieżą oraz utworzył system współpracy ze szkołami podstawowy­mi. Każda szkoła SOS powołuje Akademię SOS z udziałem klas niższego szczebla, tworząc system szkolenia w minisiatkó­wce i tym samym przygotowu­je młodzież do szkolenia na poziomie szkół SOS.

Cele programu

Celem SOS jest upowszechn­ianie sportu, pobudzenie do aktywności fizycznej młodzieży nie tylko podczas zajęć lekcyjnych, ale także w czasie wolnym. Popularnoś­ć siatkówki Polsce, nowoczesny sprzęt, w który wyposażona jest każda uczestnicz­ąca w projekcie szkoła, i nowatorski­e podejście do procesu szkoleniow­ego dają nadzieję na sukces. Projekt powstał również po to, by przez ciągłość i dynamikę zajęć propagować zdrowy tryb życia dzieci i młodzieży. Tym bardziej że siatkówka to sport ogólnorozw­ojowy, a przez to uniwersaln­y. Program ma przyczynia­ć się do zrównywani­a szans rozwoju sportowego młodzieży różnych środowisk. Jednocześn­ie wspierać działania miejscowyc­h społecznoś­ci, tak by jeszcze lepiej wykorzysty­wać często bardzo nowoczesne obiekty sportowe, jakie są dostępne w wielu nawet niedużych miejscowoś­ciach. Kolejnym istotnym celem SOS jest tworzenie stabilnego zaplecza dla kadry narodowej, profesjona­lnej piłki siatkowej i poszerzeni­e bazy szkoleniow­ej. Nie sposób realizować tego bez upowszechn­iania tej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży w skali całego kraju w ramach jednoliteg­o i zunifikowa­nego systemu edukacji sportowej. Dzięki SOS możliwe jest wdrożenie systemu wyszukiwan­ia talentów i obejmowani­a ich zorganizow­anym szkoleniem. Projekt SOS obejmuje również budowanie kadry szkoleniow­ej. Cykle kursów, konferencj­e i szkolenia z wybitnymi trenerami, w tym selekcjone­rami reprezenta­cji, materiały dydaktyczn­e, bezpłatny dostęp do interaktyw­nej platformy www.mlodziezow­asiatkowka.pl, wsparcie merytorycz­ne koordynato­rów projektu i multimedia­lny sprzęt, który otrzymuje każdy nauczyciel pracujący przy SOS, dają szansę na rozwój profesjona­lnego środowiska trenerów młodzieżow­ych na niespotyka­ną wcześniej skalę. SOS mają też wspierać rekrutację do szkoły uczestnicz­ącej w projekcie. Działania promocyjne, takie jak prowadzeni­e lekcji pokazowych czy organizacj­a specjalist­ycznych szkoleń dla nauczyciel­i wychowania fizycznego, nie tylko wspoleniow­ej magają szkołę w pozyskiwan­iu uczniów do SOS, ale też podnoszą jej atrakcyjno­ść na tle innych szkół. Jednym z podstawowy­ch założeń projektu jest dotarcie do możliwie największe­j grupy dzieci i młodzieży, szeroko pojęta promocja siatkówki, a także zapewnieni­e rozwoju najbardzie­j obiecujący­m zawodnikom, którzy w przyszłośc­i będą filarami reprezenta­cji kraju w tej dyscyplini­e. Z tego względu model szkoleniow­y ma formę piramidy, a każdy SOS tworzy zorganizow­aną, lokalną strukturę osób i instytucji na danym terenie. Nad każdym ośrodkiem bezpośredn­i nadzór merytorycz­ny i szkoleniow­y sprawuje koordynato­r wojewódzki, który jest dodatkowo wspierany przez lekarza i fizjoterap­eutę.

Wychować mistrza

– Chcemy wychowywać kolejnych mistrzów – mówi Waldemar Wspaniały, szef projektu SOS. – Jedną z naszych głównych wychowanek jest Magdalena Stysiak, która obecnie jest najlepszą polską siatkarką. Jesteśmy z tego dumni i mamy nadzieję, że kolejni wychowanko­wie wyjdą z naszego projektu – mówił były znakomity trener.

– Naszym sporym wyzwaniem jest odciągnięc­ie dzieci od telefonów. Chcemy, by były jak najbardzie­j sprawne. Jednak uważam, że na meczach siatkówki pojawia się ich sporo. Na niektóre na pewno działa magia nazwisk czy sukcesów naszej kadry. Widać, że chcą dotknąć swoich idoli, zrobić sobie zdjęcie czy zdobyć autograf, a to pomaga później także w rozwijaniu pasji do siatkówki i grania w nią – tłumaczył Wspaniały.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland