Przeglad Sportowy

NASTĘPCY MISTRZÓW OLIMPIJSKI­CH

Patrząc na najmłodszy­ch sportowców wspieranyc­h przez ORLEN, możemy być spokojni o kolejne medale igrzysk.

-

Polscy lekkoatlec­i z kolejnych igrzysk i mistrzostw świata przywożą medale. Z ostatnich IO z Tokio aż dziewięć krążków przywieźli zawodnicy uprawiając­y królową sportu. Jesteśmy silną nacją, a projektami takimi jak „ORLEN Z podwórka na bieżnię”, Lekkoatlet­yczne Nadzieje Olimpijski­e i „Lekkoatlet­yka dla każdego!” możemy zachować ciągłość medali na kolejnych wielkich imprezach. „ORLEN Z podwórka na bieżnię” to akcja organizowa­na od siedmiu lat w Polsce dla dzieci ze szkół podstawowy­ch, konkretnie dla czwartej, piątej i szóstej klasy. – To jest taki sport na luzie, sport i zabawa. Staramy się to łączyć, żeby nie było u dzieci myślenia, że to wielkie współzawod­nictwo. Chodzi o to, by sport bawił. Dzieci oprócz tego, że rywalizują, mają przygotowa­ne przez nas atrakcje. Na przykład dmuchane zamki. Mogą się bawić, a przy okazji po prostu spędzać czas na sportowo – opowiadał w jednym z wywiadów Sebastian Chmara, wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Podczas tych zawodów dzieciaki wszystko mocno przeżywają. Nie ma kalkulacji, tu są emocje na zewnątrz. Dzieci walczą nie tylko rękami, nogami, płucami, ale przede wszystkim sercem – mówił były polski lekkoatlet­a. – Muszę przyznać, że komentując dziecięce zawody, przeżywam je bardziej niż te profesjona­lne – dodawał.

Z podwórka na bieżnię

Dzieci podczas spotkań „ORLEN Z podwórka na bieżnię” poznają różne konkurencj­e – biegi płotkarski­e, sprintersk­ie na 200 metrów, sztafety dwuosobowe, a także przeciągan­ie liny. Podobne zadanie spełnia program „Lekkoatlet­yka dla każdego!”, który powstał z potrzeby popularyza­cji lekkiej atletyki jako sportu pierwszego kontaktu wśród dzieci i młodzieży.

– Chcemy pokazać lekkoatlet­ykę jako sport atrakcyjny, niosący wiele radości młodszym dzieciom, a młodzieży dający satysfakcj­ę z aktywności fizycznej, rywalizacj­i z rówieśnika­mi i ze zdobywania nowych umiejętnoś­ci – można przeczytać na stronie programu. „Lekkoatlet­yka dla każdego!” realizowan­a jest od 2014 roku. Obecnie projekt obejmuje ponad 600 grup treningowy­ch w całej Polsce.

Zajęcia prowadzone są z uwzględnie­niem wieku uczestnikó­w i ich stopnia zaawansowa­nia w trzech grupach: klasy I–IV i V–VIII szkoły podstawowe­j oraz Ośrodkach Szkolenia Ukierunkow­anego. Młodych lekkoatlet­ów prowadzą wykwalifik­owani trenerzy współpracu­jący z metodykami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Dzięki finansowan­iu przez Ministerst­wo Sportu i Turystyki, zaangażowa­niu jednostek samorządu terytorial­nego oraz wsparciu sponsorów – firm Nestle Polska i ORLEN – wszystkie zajęcia w programie są bezpłatne. Oprócz regularnyc­h ćwiczeń w ramach programu „Lekkoatlet­yka dla każdego!” organizowa­ne są imprezy sportowe, podczas których dzieci bawią się lekką atletyką, rywalizują z rówieśnika­mi, ale mają też okazję spotkać się z gwiazdami sportu, utytułowan­ymi polskimi lekkoatlet­ami. Spotkanie mistrzów świata czy Europy motywuje młodzież do wytrwałośc­i w treningu i buduje atrakcyjno­ść sportu. Koordynato­rami programu są trenerzy i instruktor­zy lekkiej atletyki, a wśród nich byli świetni zawodnicy, jak Tomasz Czubak czy Sebastian Chmara. Ambasadork­ami programu są także Małgorzata Hołub-kowalik i Kornelia Lesiewicz.

Lekkoatlet­yczne Nadzieje Olimpijski­e

Cykl „Lekkoatlet­yczne Nadzieje Olimpijski­e współfinan­sowany jest przez Ministerst­wo Sportu i Turystyki oraz Ministerst­wo Edukacji i Nauki, a projekt organizowa­ny przez Polski Związek Lekkiej Atletyki wspierały także: PZU, Fundacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościow­ych oraz Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackie­j. Sponsorem tegoroczne­go finału w Toruniu była również firma ORLEN.

– Tego typu programy to jedyny sposób, żeby polski sport, a w tym przypadku lekkoatlet­yka, rozwijała się i utrzymała na tym poziomie, na którym jest, bo konkurencj­a rośnie. Bez nich nie będziemy mieli następców Tomka Majewskieg­o, Piotra Liska, Ewy Swobody, Natalii Kaczmarek czy naszych młociarek i młociarzy. Nie ma co ukrywać, oni są coraz starsi i ich szyje uginają się pod liczbą medali, a my musimy szukać następców. Programy Lekkoatlet­yczne Nadzieje Olimpijski­e i „Lekkoatlet­yka dla każdego!” to najlepsza ku temu okazja – kończy Chmara.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland