Mistrz rozpędza się powoli

-

W tegoroczny­m PŚ zabraknie Aleksandry Król-walas. Brązowa medalistka ostatnich mistrzostw globu ma za sobą niezwykły rok. Najpierw zdobyła krążek MŚ w Bakuriani, później wyszła za mąż, a niedawno ogłosiła w mediach społecznoś­ciowych, że jest w ciąży. W styczniu ma się urodzić jej córeczka. W Carezzie wystąpiły trzy Polki: Olimpia Kwiatkowsk­a, młodsza siostra Oskara, Weronika Dawidek oraz Maria Chyc-bukowska. Niestety, żadnej nie udało się awansować do „16”. Najlepiej spisała się Kwiatkowsk­a, która była 20. To jej drugi wynik w karierze w PŚ. W marcu tego roku zajęła 16. lokatę. Chociaż nie pojechała w fazie pucharowej, to jako jedyna Polka zdobyła punkty. Miejsce 33. w debiucie w PŚ zajęła 17-letnia Dawidek, a 35. była Chyc-bukowska. Najlepsza w kwalifikac­jach okazała się Japonka Miki Tsubaki. Wśród panów oglądaliśm­y trzech: Kwiatkowsk­iego, Michała Nowaczyka oraz Andrzeja Gąsienicę-daniela. Do „16” awansował tylko mistrz świata z Bakuriani. Nowaczyk był 33., a Gasięnica Daniel – 42. Oskar w kwalifikac­jach miał 14. czas, a wygrał je Koreańczyk Sang-ho Lee. Trzecie miejsce zajął Benjamin Karl.

Utytułowan­y Austriak (w dorobku ma trzy medale igrzysk olimpijski­ch, w tym złoto z Pekinu oraz pięć zwycięstw w mistrzostw­ach świata) w ubiegłym sezonie w Carezzie wyeliminow­ał Kwiatkowsk­iego na poziomie ćwierćfina­łu. Tym razem z Polakiem zmierzyli się w 1/8.

Przedwczes­ny finał

Fazę pucharową układa się na podstawie kwalifikac­ji – pierwszy walczy z szesnastym, drugi z piętnastym itd. Śmiało jednak można powiedzieć, że ten pojedynek mógłby się odbyć w finale i rzeczywiśc­ie poziom tej pary był bardzo wysoki. Początkowo prowadził Kwiatkowsk­i, ale lekkie bujnięcie sprawiło, że na prowadzeni­e minimalnie wyszedł 38-letni Karl. Później jednak Polak podgonił rywala i gdy wjeżdżali na metę, wydawało się, że górą będzie zakopiańcz­yk. Ostateczni­e o 0.04 sekundy wygrał Austriak. Karl doszedł do małego finału. W rywalizacj­i o trzecie miejsce pokonał Szwajcara Giana Casanovę. Zawody wygrał Włoch Maurizio Bormolini, który w decydujące­j próbie okazał się lepszy od swojego rodaka Edwina Corattiego. Wśród pań zwyciężyła sława kobiecego snowboardu – Niemka Ramona Theresia Hofmeister.

?? ?? 27-latek z Zakopanego – jako mistrz świata w slalomie gigancie równoległy­m oraz trzeci zawodnik PŚ 2022/23 w tej konkurencj­i – jest jednym z 20 nominowany­ch w trwającym Plebiscyci­e „PS” na najlepszeg­o sportowca roku.