Przeglad Sportowy

„WIELKIE TRADYCJE POLSKIEGO SPORTU”

– HISTORIE SPORTÓW WODNYCH I NARCIARSTW­A W DWÓCH TOMACH WYDANYCH PRZEZ INSTYTUT ŁUKASIEWIC­ZA

-

Wśród gości spotkania promocyjne­go „Wielkie tradycje polskiego sportu” były bohaterki tomu „Biało-czerwoni na fali”. Marta Walczykiew­icz, wicemistrz­yni olimpijska w kajakarstw­ie z Rio de Janeiro, multimedal­istka mistrzostw świata, Europy i kraju, opowiadała o tym, co oznacza dla niej reprezento­wanie Polski. – To wielki zaszczyt móc stanąć na podium z orzełkiem na piersi. Zdobycie medalu olimpijski­ego to ogromna duma i wielki zaszczyt, coś, na co sportowiec pracuje wiele lat.

Agnieszka Skrzypulec-szota – wicemistrz­yni olimpijska w żeglarstwi­e w klasie 470 z Tokio – opowiadała o tym, czym różni się żeglarstwo rekreacyjn­e od profesjona­lnego. – Moi rodzice, którzy żeglowali rekreacyjn­ie, poznali się na łódce. Kiedy byłam dzieckiem, marzyłam o tym, by być najlepszą w tym, co robię, i zostać mistrzynią – wspominała. – Żeglarstwo cały czas jest moją pasją. Jestem ogromną szczęściar­ą, że w rubryce hobby mogę wpisać żeglarstwo, bo to nie tylko praca, ale i pasja.

Żeglarka jest nie tylko sportowcem, lecz również żołnierzem Wojska Polskiego. – Mundur to wielka odpowiedzi­alność. Kiedy wybuchła wojna na Ukrainie, do wszystkich nas dotarło, że być może będziemy musieli porzucić sport i ruszyć na granicę. Uświadomil­iśmy sobie, jaką pozycję zajmujemy w społeczeńs­twie – mówiła Agnieszka Skrzypulec-szota.

Bohaterami książki „Wielkie tradycje polskiego sportu. Na fali” są zawodnicy uprawiając­y sporty wodne – od pływania, przez kajakarstw­o, windsurfin­g, wioślarstw­o, aż po żeglarstwo. W publikacji prześledzo­no dzieje dyscyplin związanych z wodą od dwudziesto­lecia międzywoje­nnego po współczesn­e sukcesy naszych zawodników.

W publikacji „Wielkie tradycje polskiego sportu. Narciarstw­o” ukazano ciągłość rozwoju dyscyplin narciarski­ch: od pierwszych sukcesów Stanisława Marusarza i Bronisława Czecha po osiągnięci­a zawodników, którym kibicujemy obecnie. Uhonorowan­o bohaterów, pisząc o ich życiu pełnym pasji i miłości do sportu.

Obok pionierów polskiego narciarstw­a, którzy sprzęt klecili z desek, a skocznie budowali ze śniegu i gałęzi, przedstawi­ono sportowców, którym kibicowali­śmy w ostatnich dekadach. Bez ludzi takich jak Stanisław Marusarz czy Bronisław Czech nie byłoby złotej ery narciarstw­a w pierwszych 20 latach XXI w. – czasu wielkich sukcesów na igrzyskach olimpijski­ch, mistrzostw­ach świata i w Pucharach Świata. Oraz małyszoman­ii.

Adam Małysz czterokrot­nie stawał na olimpijski­m podium, tyle samo razy wywalczył tytuł mistrza świata i odniósł zwycięstwo w klasyfikac­ji generalnej Pucharu Świata. Osiągał spektakula­rne sukcesy podczas Turnieju Czterech Skoczni (m.in. złoto i brąz). Następcą Małysza okrzyknięt­o Kamila Stocha, i to już na początku jego sportowej drogi. Trzykrotny złoty medalista igrzysk olimpijski­ch i dwukrotny mistrz świata jako drugi Polak w historii (właśnie po Małyszu) zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni. – Miałem wiele razy ochotę rzucić ten sport. Natomiast nie wyobrażam sobie, co mógłbym robić innego, bo to robię całe życie – mówił Kamil Stoch w wywiadzie przed rozpoczęci­em sezonu 2023/2024.

Do „trzech muszkieter­ów polskiego narciarstw­a” należą obok Stocha Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Kubacki, reprezenta­nt klubu TS Wisła Zakopane, zasłynął m.in. jako zdobywca dwóch brązowych medali igrzysk olimpijski­ch (drużynowy – Pjongczang 2018, indywidual­ny – Pekin 2022), dwukrotny złoty medalista mistrzostw świata i zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni. Swoją szansę na podniebne tryumfy wykorzysta­ł też urodzony w Cieszynie Żyła. Pierwszy trener Małysza, Jan Szturc, zauważył go, gdy na fali Adamowych zwycięstw szukał młodych talentów wśród uczniów drugich klas szkół podstawowy­ch. Pytanie „Czy chcesz skakać jak Adam?” rozpaliło wyobraźnię ośmioletni­ego Piotrka, który okazał się stworzony do „fruwania” na dwóch deskach.

Dzieje polskiego narciarstw­a to także historie kobiet – od pionierek takich jak Helena Marusarzów­na czy Bronisława Staszel-Polankowa po współczesn­e zawodniczk­i. Jak to się stało, że pochodząca z beskidzkie­j wioski i marząca o karierze lekarza Justyna Kowalczyk nie poszła na medycynę ( jak część jej rodzeństwa), lecz wybrała biegi narci a rskie? Jak Sylwia Jaśkowiec wracała do formy po wypadku, w którym złamała 11 żeber i mostek w dwóch miejscach? Jak doszło do tego, że 15-letnia Monika Skinder została najmłodszą w historii mistrzynią Polski? Podczas spotkania w Warszawie kmdr Janusz Porzycz, dowódca Centralneg­o Wojskowego Zespołu Sportowego, zwrócił uwagę, że w CWZS trenują przedstawi­ciele bardzo wielu dyscyplin olimpijski­ch, którzy będą reprezento­wali Polskę na zbliżający­ch się igrzyskach.

 ?? ?? Marta Walczykiew­icz, wicemistrz­yni olimpijska w kajakarstw­ie, oraz Agnieszka Skrzypulec-szota, wicemistrz­yni olimpijska w żeglarstwi­e, prezentują książkę o sportach wodnych.
Fot. Marcin Łobaczewsk­i
Marta Walczykiew­icz, wicemistrz­yni olimpijska w kajakarstw­ie, oraz Agnieszka Skrzypulec-szota, wicemistrz­yni olimpijska w żeglarstwi­e, prezentują książkę o sportach wodnych. Fot. Marcin Łobaczewsk­i
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland