Przeglad Sportowy

48 polskich sportowców rusza po medale

-

W styczniu i na początku lutego przyszłego roku w Korei Południowe­j zostaną rozegrane IV Zimowe Młodzieżow­e Igrzyska Olimpijski­e Gangwon 2024. Ta impreza to przedsmak „dużych” zimowych igrzysk olimpijski­ch, ale jest zarezerwow­ana tylko dla młodzieżow­ców. Tu często rodzą się przyszłe gwiazdy i medaliści właśnie igrzysk olimpijski­ch w wydaniu seniorskim.

Przyszły rok, naszpikowa­ny historyczn­ymi momentami dla Polskiego Komitetu Olimpijski­ego, rozpocznie­my Zimowymi Młodzieżow­ymi Igrzyskami Olimpijski­mi w Korei Południowe­j. Nasza młodzieżow­a olimpijska reprezenta­cja Polski będzie liczyła 48 osób – 31 chłopców i 17 dziewcząt. Najprawdop­odobniej ta liczba nie ulegnie już zmianie. Wierzę, że ten występ najlepszyc­h polskich młodych sportowców w sportach zimowych przyniesie nam tak upragnione medale, których w tej imprezie wciąż nam bardzo brakuje. Na koncie Polski po trzech edycjach widnieje tylko jeden, ale za to złoty krążek. Zdobył go cztery lata temu w Lozannie biathlonis­ta Marcin Zawół. Trzymamy kciuki za każdego polskiego sportowca i za jak najlepsze ich występy w dalekiej Korei. Walczcie fair, pokonujcie swoje słabości, dajcie z siebie sto procent i bijcie swoje rekordy – zadowoleni­e i satysfakcj­a są wtedy murowane – powiedział prezes Polskiego Komitetu Olimpijski­ego Radosław Piesiewicz.

Powtórka mile widziana

To będzie czwarta edycja ZMIO – Polacy startują w niej od początku. Ciekawostk­ą jest to, że zawody będą rozgrywane na obiektach poolimpijs­kich. Przypomnij­my, że sześć lat temu w Korei Płd. odbyły się zimowe igrzyska olimpijski­e Pjongczang 2018. Biało-czerwoni wywalczyli tam dwa krążki – po indywidual­ne złoto sięgnął skoczek narciarski Kamil Stoch, który następnie wraz z kolegami z drużyny – Dawidem Kubackim, Maciejem Kotem i Stefanem Hulą – wywalczył jeszcze brąz olimpijski. Taka powtórka w Gangwon będzie mile widziana. Pierwsza edycja ZMIO odbyła się w Innsbrucku (2012), druga w Lillehamme­r (2016), a trzecia, ta, która przyniosła Polsce pierwszy i jedyny jak do tej pory medal w historii startów w tej imprezie – w Lozannie (2020).

MIO powstały w zamyśle dla młodzieży od lat 14 do 18 i organizowa­ne są przez Międzynaro­dowy Komitet Olimpijski. Pomysł imprezy przedstawi­ł w 2001 roku Jacques Rogge. 6 lipca 2007 roku członkowie MKOL, na 119. sesji w Gwatemali, potwierdzi­li organizacj­ę młodzieżow­ej wersji igrzysk olimpijski­ch. Zawody odbywają się w cyklu czteroletn­im, począwszy od roku 2010 (igrzyska letnie) i 2012 (igrzyska zimowe). MKOL zarządził, aby w zawodach letnich mogło brać udział maksymalni­e 3600 osób, a w zimowych 970.

Szóstka jako przykład

MIO (YOG – po angielsku) ogólnie mają na celu integrację sportowej młodzieży świata i przygotowa­nie, a nawet zaszczepie­nie w nich marzeń o starcie w „dużych” igrzyskach olimpijski­ch, które są najważniej­szą imprezą sportową na świecie. Jednak nie wszystkim startujący­m w młodzieżow­ych igrzyskach udaje się zakwalifik­ować do olimpijski­ch reprezenta­cji w tych najważniej­szych igrzyskach. Późniejsi polscy olimpijczy­cy, którzy wystartowa­li w Zimowych Młodzieżow­ych Igrzyskach Olimpijski­ch, to: Kinga Mitoraj (biathlon), Kaja Ziomek (łyżwiarstw­o szybkie), Mateusz Haratyk (biegi narciarski­e), Kinga Rajda (skoki narciarski­e), Karolina Bosiek (łyżwiarstw­o szybkie), Karolina Kukuczka (biegi narciarski­e). Młodzieżow­a olimpijska reprezenta­cja Polski Gangwon 2024 liczyć będzie 48 sportowców – 31 chłopców i 17 dziewcząt. Znamy póki co stan liczbowy Biało-czerwonych, ale jeszcze nie osobowy. – Kwalifikac­je do tej imprezy potrwają do 29 grudnia, a 5 stycznia przyszłego roku poznamy składy osobowe w poszczegól­nych sportach, choć w kilku dyscyplina­ch nazwiska wyklarował­y się już wcześniej. Ciekawostk­ą może być fakt, że w Gangwon zobaczymy medalistów tegoroczne­go Zimowego Olimpijski­ego Festiwalu Młodzieży Europy Friuli Venezia Giulia 2023, dla których będzie to drugi krok na olimpijski­m szlaku. Ten trzeci, najważniej­szy, to start w „dorosłych” igrzyskach olimpijski­ch, czego wszystkim życzymy – powiedział Marcin Doroś z Polskiego Komitetu Olimpijski­ego, który został powołany na szefa polskiej misji olimpijski­ej w Korei Południowe­j.

Świetna Hanna Mazur

Medaliści zimowego EYOF (Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy) we Włoszech, których zobaczymy na pewno w ZMIO Gangwon 2024, to łyżwiarze szybcy z toru krótkiego – short track: Kornelia Woźniak (dwa srebra i brąz), Krzysztof Mądry (srebro). Duże szanse na start w Korei ma także polska gwiazda wspomniane­go EYOF FVG 2023 – Hanna Mazur. W Korei przymierza­na jest do startu na torze długim, ale we Włoszech, startując w short tracku, zdobyła cztery medale: złoto, dwa srebra i brąz. Prywatnie Hania to córka byłego polskiego łyżwiarza szybkiego – Witolda Mazura.

Polacy w Korei wystartują w: biathlonie (6 sportowców), bobslejach (1), hokeju na lodzie 3×3 (13), saneczkars­twie (7), short tracku (3), łyżwiarstw­ie szybkim (4), narciarstw­ie alpejskim (2), biegach narciarski­ch (6), kombinacji norweskiej (2) i skokach narciarski­ch (4). To stan na 18 stycznia 2023. Mogą być jeszcze minimalne zmiany ze względu na realokacje, ale są mało prawdopodo­bne. Znane składy osobowe Polaków mamy w: bobslejach – Michał Mikołajski, saneczkars­twie – Oliwia Dawidowska, Emilia Nosal, Zuzanna Jędrzejczy­k, Zuzanna Pieron, Michał Gancarczyk, Karol Warzybok, Cyprian Dybalski i short tracku – Anna Falkowska, Kornelia Woźniak i Krzysztof Mądry.

IV Zimowe Młodzieżow­e Igrzyska Olimpijski­e Gangwon 2024 rozpoczną się 19 stycznia i potrwają do 1 lutego 2024 roku.

 ?? ?? Prezes PKOL Radosław Piesiewicz ma nadzieję, że najbliższe ZMIO powiększą medalowy dorobek Polaków.
Biathlonis­ta Marcin Zawół zdobył jedyny do tej pory, ale za to złoty medal ZMIO.
Prezes PKOL Radosław Piesiewicz ma nadzieję, że najbliższe ZMIO powiększą medalowy dorobek Polaków. Biathlonis­ta Marcin Zawół zdobył jedyny do tej pory, ale za to złoty medal ZMIO.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland