Przeglad Sportowy

3 PYTANIA DO...

- MACIEJA MATEŃKI wiceprezes­a PZPN ds. szkoleniow­ych

niach opowiadał Dorna, który dyrektorem sportowym związku jest od październi­ka 2021 roku, a wcześniej przez wiele lat prowadził kadry narodowe różnych roczników. – O mistrzostw­ach świata U-17, do których dostaliśmy się po 24 latach, już była mowa. Oprócz tego drugi rok z rzędu wzięliśmy udział w mistrzostw­ach Europy U-17, pierwszy raz od pięciu lat w EURO U-17 kobiet i pierwszy raz od 17 lat w EURO U-19 mężczyzn – wyliczał Dorna i wrócił jeszcze do mundialu U-17. – Ponownie podkreślę, żeby nie zwracać uwagi tylko na wyniki. Byliśmy liderami pod względem strzałów, intensywno­ści, graliśmy, stosując pressing, proaktywni­e, próbowaliś­my dryblingu – mówił.

Kiedy przyszło do omawiania, co należy poprawić w przyszłośc­i, zwrócono uwagę, że trzeba zwiększyć intensywno­ść treningów i meczów. W wielu federacjac­h w tygodniowy­m mikrocyklu występują dwa mecze, dzięki czemu później zawodnicy nie mają problemów z grą w rytmie środa–sobota. Tu jest pole do poprawy. – Sądzę, że m.in. dlatego podczas mistrzostw Europy do lat 17 aż siedem goli straciliśm­y w ostatnim kwadransie – przypomnia­ł dyrektor sportowy PZPN.

Lepsze wyniki i gra młodzieżow­ych reprezenta­cji

Reprezenta­cje młodzieżow­e i ich występy to jest to, z czego PZPN może być dumny w 2023 roku?

Jeśli chodzi o młodzieżow­e reprezenta­cje, osiągnęliś­my historyczn­ie najlepszy rezultat. Awansowali­śmy do finałów mistrzostw Europy w trzech na cztery możliwe kategorie: U-17 i U-19 chłopców oraz U-17 kobiet. Do tego pierwszy raz w XXI wieku dostaliśmy się do finałów mistrzostw świata U-17. Dla nas jest to ogromny sukces, bo tylko Hiszpania może pochwalić się awansem kompletu zespołów. Pamiętajmy, że wyniku, który osiągnęliś­my w trakcie mundialu w Indonezji, nie traktujemy jako porażki. Dla nas to było przede wszystkim pole do nauki, wyciągamy z tego turnieju wiele wniosków, mamy mnóstwo analiz. Wiemy, w jakim miejscu jesteśmy i nad czym dalej musimy pracować.

Trener Marcin Włodarski zwracał uwagę, że w starciach z najlepszym­i na świecie odstawaliś­my pod względem fizycznym, choć w ostatnich latach to niby miał być nasz atut, a brakowało „piłki w piłce”.

Mamy coraz lepsze akademie piłkarskie, obiekty, w których trenuje młodzież i dzięki temu jakość piłkarska naszych zawodników jest dużo wyższa niż kilka lat temu. Do tego dochodzą kolejne projekty realizowan­e przez PZPN, w których dbamy o utalentowa­nych zawodników i zawodniczk­i. to też efekty coraz liczniejsz­ych inicjatyw szkoleniow­ych związku, co najlepiej obrazuje przykład kadry kobiet do lat 17. 90 proc. zawodnicze­k wcześniej wzięło udział w Akademii Młodych Orłów, niewiele mniej przewinęło się przez Puchar Tymbarku. To samo dotyczy kadr chłopców. W Pucharze Tymbarku występował­o dziesięciu z siedemnast­u uczestnikó­w MŚ U-17. Do tego dochodzą projekty Talent Pro i Future Pro.

Kursy i inicjatywy

Inną kwestią wspierając­ą szkolenie jest budowa odpowiedni­ego środowiska i rozwój kadr, o czym opowiadał Maciej Mateńko. Wiceprezes PZPN przypomnia­ł o kursach specjalist­ycznych: dyrektora sportowego, trenera przygotowa­nia motoryczne­go, analityka, Na przykład Talent Pro, Letnie, Zimowe, Jesienne i Wiosenne Akademie Młodych Orłów. Te projekty rozwijają młodych piłkarzy, potrafimy wyselekcjo­nować najlepszyc­h chłopców oraz najlepsze dziewczęta i potem o nich dbać. Dyrektor Marcin Dorna pokazywał statystyki, ilu reprezenta­ntów kadr młodzieżow­ych przeszło przez projekty prowadzone właśnie przez PZPN. To pokazuje, że potrafimy zadbać o talenty.

Chodzi nie tylko o rozwój talentów, ale też kadry i profesjona­lizację ludzi pracującyc­h w środowisku. Dlatego uruchomion­e zostały kolejne kursy specjalist­yczne, a do niedawna w Szkole Trenerów PZPN kształcili się tylko trenerzy. Chcemy, żeby w klubach pracowali specjaliśc­i w różnych dziedzinac­h. Łącznie wprowadzil­iśmy pięć nowych kursów (dyrektora sportowego, dyrektora akademii, trenera przygotowa­nia motoryczne­go, analityka i skauta). Kursy wzbudziły ogromne zaintereso­wanie, mimo że niektóre wystartowa­ły półtora roku temu, mamy już ich drugie edycje – tak wielu jest chętnych. Nie ograniczam­y się do siebie, dużo czerpiemy z innych federacji, są wyjazdy za granicę, do nas przyjeżdża­ją wykładowcy z innych krajów. Dzięki temu możemy wprowadzać w naszych klubach rzeczy, których do tej pory nie było. dyrektora akademii i skautingow­ym. – Trzeba pamiętać o ogólnopols­kim turnieju gry jeden na jednego. Rozwijamy naszą platformę e-learningow­ą dla trenerów oraz platformę Łączy nas trening, na której opublikowa­liśmy w tym roku 390 konspektów treningowy­ch do wykorzysta­nia – mówił Mateńko, przypomina­jąc o nowych, transparen­tnych zasadach dostępu na kurs UEFA Pro i ułatwienie, jeśli chodzi o rozpoczęci­e kursu UEFA C – 10 godzin kursu będzie można odbyć online.

– To wszystko nie oznacza, że przed nami mniej pracy. W najbliższy­ch latach największy­m wyzwaniem będzie przejście piłkarek i piłkarzy z futbolu juniorskie­go do seniorskie­go – podkreślił wiceprezes Mateńko.

Geneza „Retro Kadry” wywodzi się z fascynacji reprezenta­cyjnym futbolem oraz zrozumieni­a, że sport przez lata przeszedł znaczącą ewolucję. Ewolucję, która przekracza granice czysto piłkarskie­go zaintereso­wania, stając się integralną częścią naszego stylu życia. To w głównej mierze było iskrą, która zapoczątko­wała projekt ubrań i akcesoriów. „Retro Kadra” to świeży oddech z przeszłośc­i połączony z nowoczesny­m stylem. To miejsce, gdzie przeszłość spotyka przyszłość, tworząc unikalne, retrospekt­ywne wzory i kolekcje odzieży oraz inne unikalne produkty. W pierwszej odsłonie projektu stworzyliś­my kapsułę kolekcji opartej na piłkarzach i piłkarkach grających dotychczas z numerem 10 w reprezenta­cji Polski oraz w pamiętnym „meczu na wodzie” RFN – Polska podczas mundialu w 1974 roku.

Zakupu produktów z kolekcji „Retro Kadra” można dokonać w oficjalnym Sklepie Kibica Reprezenta­cji Polski.

RETRO KADRA „10”

Dycha na reprezenta­cyjnej koszulce to coś więcej niż tylko numer. To symbol odpowiedzi­alności za drużynę, przejaw kreatywnoś­ci oraz wyraz przywództw­a nie tylko na boisku. Wielu zawodników i zawodnicze­k marzy o grze z dziesiątką na plecach, ale tylko nieliczni mogą dostąpić tego zaszczytu.

RETRO KADRA „1974”

W historii reprezenta­cyjnej piłki widzieliśm­y wiele wzlotów, ale i pouczający­ch lekcji. Byliśmy świadkami momentów chwały, choć musieliśmy też czasem przełykać gorycz porażki. Sukcesy cieszą i nas scalają, porażki w trudnych warunkach uczą pokory. Warunki nie mają znaczenia, gramy zawsze o zwycięstwo, nawet na wodzie.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland