Przeglad Sportowy

Naprawdę diamentowy mityng

- PRZEMYSŁAW OSIAK

Silesia Memoriał Kamili Skolimowsk­iej, drugi raz rozgrywany pod szyldem Diamentowe­j Ligi, czyli najbardzie­j prestiżowe­go cyklu mityngów lekkoatlet­ycznych, został uznany za najlepszą imprezę 2023 roku w polskim sporcie. Trudno się temu dziwić, skoro zawody rozegrane 16 lipca na Stadionie Śląskim w Chorzowie przed 25-tysięczną widownią przyniosły tyle świetnych wyników, a ponadto spotkały się z tak dobrym odbiorem światowych gwiazd tej dyscypliny sportu, jak i zajmującyc­h się nią ekspertów. Podobnie zresztą jak poprzedni memoriał mistrzyni olimpijski­ej w rzucie młotem, który 6 sierpnia 2022 roku debiutował w Diamentowe­j Lidze.

Sześć miesięcy temu na Śląskim rywalizacj­ę w swoich konkurencj­ach wygrały takie sławy, jak Sha’carri Richardson (100 m), Tobi Amusan (100 m ppł), Yulimar Rojas (trójskok), Armand Duplantis (tyczka), Ryan Crouser (kula), Wayde van Niekerk (400 m), Mutaz Essa Barshim (skok wzwyż – 2,36 m) czy Jakob Ingebrigts­en (1500 m). Co więcej, dwaj ostatni ustanowili w Chorzowie najlepsze wyniki sezonu na świecie, które do jego końca pozostały niepobite. Norweski biegacz uzyskał ponadto wspaniały rekord Europy (3:27.14). – Staramy się, aby to nie było tylko czterogodz­inne widowisko. Naszą aspiracją jest doprowadzi­ć je do ideału, poprawiać się z edycji na edycję. Ale równocześn­ie chcemy, żeby mityng niósł ze sobą przekaz. Choćby ten najprostsz­y: że marząc o czymkolwie­k i ciężko na to pracując, da się sięgnąć gwiazd. To uniwersaln­e przesłanie, pasujące do każdej dziedziny życia – stwierdza Marcin Rosengarte­n, szef komitetu organizacy­jnego Memoriału, za który odpowiadaj­ą wspólnie Fundacja Kamili Skolimowsk­iej, Stadion Śląski, Województw­o Śląskie oraz jego marszałek Jakub Chełstowsk­i. Z perspektyw­y polskiego kibica najważniej­sze jest to, że z gwiazdami lekkoatlet­yki w Memoriale Kamili na wysokim poziomie konkurują nasi sportowcy. 16 lipca z dumą oglądaliśm­y, jak w biegu na 400 metrów linię mety jako pierwsza mija późniejsza wicemistrz­yni świata z Budapesztu Natalia Kaczmarek, wynikiem 49.48 bijąc rekord życiowy. I pokonując groźne rywalki – z Lieke Klaver i Marileidy Paulino na czele. Tylko wspomniane­j Sha’carri Richardson oraz innej supergwieź­dzie sprintu Sherice Jackson uległa zaś na setkę Ewa Swoboda, która także pobiła życiówkę (10.94). A swoją niezawodno­ść jeszcze raz potwierdzi­ł mistrz olimpijski Wojciech Nowicki, wygrywając rzut młotem (80,02).

 ?? ?? Statuetkę odebrał Robert Skolimowsk­i, tata Kamili. Przemawia Piotr Małachowsk­i, dyrektor sportowy Memoriału. W środku Adam Strzyżewsk­i, dyrektor Stadionu Śląskiego.
Statuetkę odebrał Robert Skolimowsk­i, tata Kamili. Przemawia Piotr Małachowsk­i, dyrektor sportowy Memoriału. W środku Adam Strzyżewsk­i, dyrektor Stadionu Śląskiego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland