W sobotę życiowy wynik, w niedzielę trzy karne rundy

-

Konrad Badacz (na zdjęciu) po raz pierwszy zdobył punkty do klasyfikac­ji generalnej Pucharu Świata. Dwudziesto­latek awansował w Oberhofie z 47. miejsca po sprincie na 35. W biegu pościgowym zaliczył tylko jedno pudło – w 19., przedostat­nim strzale. Brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów zadebiutow­ał w PŚ 25 listopada 2023 roku. Blisko zakwalifik­owania się do rywalizacj­i na dochodzeni­e był już 8 grudnia, kiedy miał 61. rezultat w sprincie. Niedzielna sztafeta nie była dla Badacza udana. W pozycji stojącej zaliczył tylko dwa celne trafienia (na osiem strzałów), co oznaczało aż trzy rundy karne. Biathlonis­ta z MKS Karkonosze Jelenia Góra nie dotarł do strefy zmian, bo został zdublowany. Polska zajęła 15. pozycję w stawce 21 reprezenta­cji. Punktowego dorobku w PŚ nie powiększył­y nasze biathlonis­tki. W sobotę po trzecim, bezbłędnym strzelaniu Natalia Sidorowicz biegła jako 28., ale później spudłowała trzykrotni­e i finiszował­a 44. W sztafecie 25-latka nawet początkowo prowadziła. Potem zaliczyła jednak karną rundę i zakończyła swój występ na 11. pozycji. Ostateczni­e Biało-czerwone były 9. w gronie 18 drużyn.

W sobotę pięć czołowych pozycji zajęli reprezenta­ci Norwegii. Premierowe zwycięstwo w elitarnym cyklu odniósł Endre Stroemshei­m. Lider

PŚ Johannes Thingnes Boe był tym razem czwarty oraz piąty. Po trzech triumfach w zawodach w Lenzerheid­e zwycięską passę przedłużył­a Justine Braisaz-bouchet. Dzień później przed 27-latką ukończyła zmagania jedynie jej rodaczka – Julia Simon. PIOTR ZIEMKA