Zupełnie inne mistrzostw­a

PIĄTEK, 10.00; SOBOTA i Niedziela, 13.00

-

W weekend w Hali Olivia odbędą się mistrzostw­a Europy w short tracku. W zeszłym roku – również w Gdańsku – Biało-czerwoni w czempionac­ie kontynentu sięgnęli po dwa medale. Srebro w sprincie zdobyła Natalia Maliszewsk­a. Białostocz­anka przegrała jedynie z trzykrotną złotą medalistką igrzysk olimpijski­ch Suzanne Schulting. Krążek przed własną publicznoś­cią wywalczyli też mężczyźni. W sztafecie na 5000 m Polacy w składzie Paweł Adamski, Łukasz Kuczyński, Michał Niewiński oraz Diane Sellier zajęli trzecią pozycję, tuż za Holendrami i Włochami. Zawodnicy z Holandii zdominowal­i zawody w Gdańsku. Łącznie do kraju przywieźli dziesięć medali. W tym aż sześć złotych. Jedynie Schulting podczas styczniowe­go wydarzenia zgarnęła cztery – oprócz sprintu, była najlepsza na 1500 metrów, w sztafecie kobiecej oraz mieszanej. Do tego zajęła drugie miejsce na kilometr.

Ten rok jednak będzie inny. Z powodu dyskwalifi­kacji na torze nie zobaczymy naszej najlepszej zawodniczk­i Natalii Maliszewsk­iej. Wciąż w poszukiwan­iu formy po groźnym upadku na treningu jest Suzanne Schulting. W to miejsce pojawiły się inne gwiazdy, które mogą zabłysnąć w Gdańsku. Liderką w klasyfikac­ji PŚ na 500 metrów jest Xandra Velzeboer. 22-latka jest rekordzist­ką świata, więc na pewno w Polsce będzie chciała podkreślić dominację na najkrótszy­m dystansie. Przed ME Velzeboer ładowała energię w Hiszpanii na Costa Blanca. Pytanie, czy w jej przypadku akumulator­y będą w stanie działać przez cały czas na sto procent? Bo i z tym bywały problemy w zeszłych latach.

Jeżeli chodzi o Biało-czerwonych, to dobrym prognostyk­iem są występy pań. W Pekinie sztafeta kobiet w składzie Ada Majewska, Nikola Mazur, Gabriela Topolska i Kamila Stormowska (na zdjęciu) zdobyła pierwszy krążek dla Polski w tegoroczny­m Pucharze Świata. Szczególni­e duże nadzieje pokładamy w tej ostatniej. Stormowska od początku walczy, by indywidual­nie znaleźć się na podium. Bardzo blisko tego osiągnięci­a była w Seulu, gdzie na 1000 m zajęła czwartą pozycję, tuż za Velzeboer.

Zmagania na tafli w gdańskiej Olivii będzie można śledzić od piątku do niedzieli na sportowych kanałach Polsatu. DOMINIK LUTOSTAŃSK­I