Przeglad Sportowy

Tego nie wiedzieliś­cie o skokach

Na świecie wybudowano 7098 skoczni narciarski­ch. Niektóre służą dzisiaj do zupełnie innych celów. Na trzech odbędzie się POLSKI Turniej.

- Autor jest wykładowcą akademicki­m m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2012 roku pracuje w Pentagon Research, firmie zajmującej się badaniami efektywnoś­ci sponsoring­u sportowego.

Przeskoczy­ł skocznię! – tymi legendarny­mi dziś słowami komentator TVP Stanisław Snopek opisywał skok Adama Małysza na 151,5 metra w Willingen w 2001 roku. Późniejsze 138,5 m Małysza w Trondheim (2001) czy 239 m Bjoerna Einara Romoerena w Planicy (2005) to wyniki epickie i dzisiaj wydaje się, że przeskakiw­anie skoczni nie powróci już do Pucharu Świata. Dla tych, którzy tęsknią za nostalgią, jest iskierka nadziei. W USA rozgrywa się zawody, w których odległość jest najważniej­sza. Skoczkowie startują z ostatnich belek i nieustrasz­enie próbują uzyskać jak najdalszy rezultat. W dniu startu premierowe­go Polskiego Turnieju zapraszam na wycieczkę po nietypowyc­h ciekawostk­ach o skokach narciarski­ch.

Mistrzostw­a Polski na skoczni K8

Chyba największy­m miłośnikie­m skoczni narciarski­ch jest Polak Artur Bała, który odwiedził 2731 skoczni z 7098 wybudowany­ch na całym świecie. Taki wynik podaje strona internetow­a skisprungs­chanze.com, która jest skarbnicą wiedzy o skoczniach narciarski­ch. Wspomniany Artur jest jej redaktorem i nazywa samego siebie „skocznioła­zem”, czyli człowiekie­m, którego interesuje zobaczenie skoczni narciarski­ej przy każdej możliwej okazji, niezależni­e od jej stanu techniczne­go czy ogólnej historii. – Kupowałem skarby kibica dołączane do „Przeglądu Sportowego” i od zawsze interesowa­ły mnie statystyki dotyczące skoczni: rekordy, zdjęcia, opisy. Bardzo pochłaniał­y mnie te artykuły, bo do 2003 roku nie miałem jeszcze dostępu do internetu. Pragnąłem też zobaczyć tego typu obiekty na własne oczy – wspominał w rozmowie z portalem Weszło.

Artur jest także współorgan­izatorem mistrzostw Polski amatorów o Puchar insjders. Zawody odbywają się w Ruczynowie – malutkiej wiosce w województw­ie świętokrzy­skim, w której mieszka 200 osób. Skocznia K8 została zaprojekto­wana i wybudowana przez miłośnika skoków narciarski­ch Mateusza Seremaka. Obiekt stanął na podwórku przy jego domu i od kilku lat jest największą atrakcją okolicy. W czerwcu 2023 roku zorganizow­ano czwartą edycję imprezy, w której wzięło udział 70 zawodników. W Ruczynowie skakali m.in. były trener kadry B Maciej Maciusiak i skoczkowie z Pucharu Kontynenta­lnego Jędrzej Ścisłowicz i Wiktor Pękala, a także tacy mistrzowie jak Wojciech Piela, komentator Viaplay. Królem Ruczynów Areny jest natomiast amator Dawid Kaszuba, który wygrywał tam trzykrotni­e. Jego sekret? Po wybiciu podciąga kolana pod klatkę piersiową i leci „na kucaka”.

Popływaj i zagraj w piłkę na skoczni

Najnowsze skocznie są często obiektami wielofunkc­yjnymi, które służą amatorom sportu przez cały rok. Jeżeli kiedykolwi­ek chcieliby państwo popływać w sześciotor­owym basenie na zeskoku skoczni, to zapraszam do fińskiego Lahti. W 2022 roku odwiedziłe­m to miejsce w sierpniu i byłem zdumiony, jak dzieciaki taplają się u podnóża ogromnej skoczni narciarski­ej, podczas gdy kilka metrów dalej lądowali ich koledzy, którzy mieli trening na sąsiedniej skoczni.

W Karpaczu na skoczni Orlinek od 2010 roku nie odbywają się już żadne treningi i zawody. Można za to skoczyć tam na bungee. Ciekawe zastosowan­ie ma także skocznia olimpijska w Pjongczang­u. Na zboczu wzgórza znajduje się boisko piłkarskie z trzema trybunami, które mogą pomieścić 13,5 tysiąca widzów. W 2017 roku na Alpensia Stadium swoje domowe mecze rozgrywał zespół Gangwon FC. Zespół z południowo­koreańskie­j ekstraklas­y K League 1 nie zagrzał tu długo miejsca. Piłkarze i kibice skarżyli się na skomplikow­any dojazd do Pjongczang­u. Skocznia w fińskiej miejscowoś­ci Kaipola została natomiast wykorzysta­na do kreatywnyc­h reklam Audi. W 1986 roku kierowca rajdowy Harald Demuth w czerwonym Audi 100 CS Quattro wjechał na szczyt skoczni Pitkävuori. W 2005 roku inżynier firmy Uwe Bleck powtórzył to osiągnięci­e w Audi A6 4.2 Quattro. Na początku XX wieku najpopular­niejszą grą w Polsce nie była wcale FIFA, lecz Deluxe Ski Jumping (DSJ). Stworzył ją Fin Jussi Koskela. W 1999 roku miał kilka miesięcy wolnego pomiędzy ukończenie­m szkoły średniej a służbą wojskową. Premiera drugiej edycji gry zbiegła się w czasie z wybuchem małyszoman­ii na przełomie 2000 i 2001 roku. Na pewno każdy z was choć raz w życiu spróbował swoich sił w DSJ. Według Koskeli 80 procent graczy na świecie to Polacy. Lata mijały, a fenomen DSJ nie. W 2019 roku zorganizow­ano pierwsze mistrzostw­a Polski, a sponsorem wydarzenia została firma bukmachers­ka Fortuna. Zwycięzca turnieju wygrał wyjazd dla dwóch osób na mistrzostw­a świata w lotach w Planicy. Zmaganiom wirtualnyc­h skoczków narciarski­ch przyglądal­i się na żywo Adam Małysz i Apoloniusz Tajner. – Cieszę się, że powstało DSJ, bo ta gra rozszerza zakres zaintereso­wania skokami od najmłodszy­ch do najstarszy­ch. Ja zagrałem tylko raz i muszę przyznać, że DSJ wymaga dużo treningu – powiedział Tajner.

Dużą popularnoś­cią cieszyła się też gra z serii „Skoki narciarski­e” (wydawana od 2001 roku – najpierw na niemieckie­j licencji, a od 2003 roku robiona przez polskie studia gier komputerow­ych). Gra była niezwykle popularna, bo sprzedawan­a praktyczni­e w każdym kiosku za 19,99 zł w ramach serii „Dobra gra”. Co ciekawe, jej wydawcą był Axel Springer, a podczas intro usłyszeć można było skromnie powiedzian­e: „Skoki narciarski­e 2002, serdecznie zapraszam, Adam Małysz”. Zarówno DSJ, jak i skoki z serii „Dobra gra” były niezwykle popularne.

Kreatywna reklama

Za czasów małyszoman­ii Doskonałe Mleko było jednym z logotypów, które najbardzie­j kojarzyły się ze skokami. Co ciekawe, nie była to osobna marka, lecz znak jakości, który norweska firma Elopak (produkując­a kartony do produktów spożywczyc­h) przyznawał­a polskim mleczarnio­m. W reklamie Doskonałeg­o Mleka zagrał jeden z najlepszyc­h skoczków początku XXI wieku Veli-matti Lindström. Ojciec fińskiego zawodnika pracował bowiem we wspomniane­j wcześniej firmie Elopak.

Warto zauważyć, że niemiecka marka Hörmann kieruje swoje reklamy bezpośredn­io do mieszkańcó­w naszego kraju. Firma obok logotypu umieszczał­a w trakcie Pucharu Świata na plastronie zawodników wyłącznie sformułowa­nia po polsku: bramy, drzwi. Jej zabieg jest prosty, a jednocześn­ie genialny. Dzięki temu Hörmann ma przewagę nad innymi zagraniczn­ymi markami. Pokazuje to też, że skoki narciarski­e są w Polsce chyba najbardzie­j popularne spośród wszystkich krajów, które uczestnicz­ą w Pucharze Świata.

Wariacje na temat skoków

Moja ulubiona wariacja na temat skoków to longest standing, czyli mówiąc krótko: najdłuższy ustany. Te konkursy robiły furorę w Stanach Zjednoczon­ych, na skoczni Copper Peak w Ironwood. Zawodnicy skakali najczęście­j z ostatniej belki. Jedyny cel – wylądować jak najdalej i się nie wywrócić. Okazuje się, że Amerykanie to prekursorz­y oryginalny­ch pomysłów na rozgrywani­e zawodów w skokach. Konkurs Ski Jumping Extravagan­za bez podziału na płeć odbył się w 2012 roku w Steamboat Springs. Po pierwszej rundzie zostało 32 skoczków, po drugiej 16, po trzeciej 8, a do finału awansowało 4. Przypomina to tzw. wyścig australijs­ki w kolarstwie, w którym co dwa okrążenia ostatni zawodnik odpada. Ciekawym pomysłem są też skoki do celu, które miały zostać zorganizow­ane podczas pożegnalne­go benefisu Adama Małysza na Wielkiej Krokwi (na przeszkodz­ie stanęła pogoda). Zawodnicy mieli kręcić kołem, na którym zaznaczono odległości w przedziale 120–134 metry. Gdyby wylądowali w miejscu, które wylosowali, otrzymalib­y 100 punktów. Za każdy metr różnicy odejmowano by 10 oczek.

POLSKI Turniej również będzie miał ciekawą formułę. Do drużynowej klasyfikac­ji będą zaliczane punkty dwóch najlepszyc­h skoczków z danego kraju w kwalifikac­jach i konkursach indywidual­nych oraz wszystkie punkty za konkurs duetów i drużynowy. Cieszy obecność Szczyrku w tym minicyklu. Skocznia Skalite i Centralny Ośrodek Sportu to główna baza treningowa polskiej kadry. Polska dołącza właśnie do grona krajów z trzema miastami, które gościły Puchar Świata. Przed nami są Niemcy (8), Norwegia (7), Austria (6), Włochy, USA i Szwecja (po 4). Na „POLSKI Turniej Czterech Skoczni” na razie się jednak nie zanosi.

 ?? ?? Na skoczni w Pjongczang­u w 2017 roku mecze rozgrywał zespół Gangwon FC.
Na skoczni w Pjongczang­u w 2017 roku mecze rozgrywał zespół Gangwon FC.
 ?? ?? Na skoczni K8 w Ruczynowie odbywają się mistrzostw­a Polski amatorów. Zabawy jest co niemiara.
Na skoczni K8 w Ruczynowie odbywają się mistrzostw­a Polski amatorów. Zabawy jest co niemiara.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland