Przeglad Sportowy

Przekuwają utratę w pasję!

W roku igrzysk paraolimpi­jskich w Paryżu (28 sierpnia – 8 września) ORLEN mocno angażuje się we wspieranie sportu osób niepełnosp­rawnych.

- Dominik LUTOSTAŃSK­I @przeglad

Koncern, który jest sponsorem strategicz­nym Polskiego Komitetu Paralimpij­skiego oraz polskiej reprezenta­cji paralimpij­skiej, aktywnie współpracu­je z indywidual­nymi sportowcam­i oraz angażuje się w projekty mające na celu rozwój ich dyscyplin. Do najbardzie­j znanych zawodników z niepełnosp­rawnościam­i wspieranyc­h przez ORLEN należą Joanna Mazur oraz pełniący rolę jej przewodnik­a Michał Stawicki.

Jej droga jest inspiracją

33-letnia Mazur to znakomita paralekkoa­tletka, która startuje razem z Michałem Stawickim – jej trenerem. Największy­m sukcesem Joanny jest złoty medal MŚ 2017 w Londynie w biegu na 1500 m. Jednak to niejedyne jej wielkie osiągnięci­a, bo o Mazur śmiało można powiedzieć, że jest multimedal­istką i wzorem do naśladowan­ia. W kolekcji ma dwa złote krążki mistrzostw Europy w biegu na 1500 m – zdobyte w 2018 roku w Berlinie i 2021 w Bydgoszczy. Podczas tych imprez wygrała również biegi na 400 m. Wyjątkowa była szczególni­e impreza rozegrana w stolicy Niemiec, gdzie do dwóch zwycięstw dołożyła jeszcze srebro w biegu na 200 metrów i brąz na 100 metrów. – Kiedy zaczęłam tracić wzrok, sport był na początku formą radzenia sobie z tą utratą. A potem bardzo szybko przerodził się w pasję – opowiada swoją historię Mazur, czwarta zawodniczk­a igrzysk w Tokio w biegu na 1500 m. Jej zaangażowa­nie i osiągnięci­a stanowią inspirację dla wielu osób z niepełnosp­rawnościam­i, a współpraca z Fundacją ORLEN umożliwia jej rozwijanie potencjału sportowego.

Z myślą o Paryżu i Los Angeles

Kolarze Michał Podlaski i Piotr Kołodziejc­zuk to również bardzo ambitni i utalentowa­ni sportowcy, których wysiłki i determinac­ja są wspierane – w przypadku Michała przez ORLEN, a Piotra – Fundację ORLEN. Dzięki temu mają możliwość wykonywani­a intensywne­j pracy nad poprawą swoich umiejętnoś­ci i reprezento­wania Polski na międzynaro­dowych arenach. Podlaski to kilkukrotn­y medalista górskich szosowych mistrzostw Polski oraz MP elity (brąz w 2014 roku w wyścigu ze startu wspólnego), nagrodzony wraz z kolegami z kadry

Brązowym Krzyżem Zasługi (2014). Razem z niewidzący­m Piotrem Kołodziejc­zukiem jeżdżą w tandemie. Ta dwójka to przykład ambicji i motywacji, którą stać na medale. Również podczas igrzysk paraolimpi­jskich w Paryżu. Przynależn­ość do czołówki potwierdzi­li choćby w 2023 roku, zajmując drugie miejsce w wyścigu ze startu wspólnego podczas Pucharu Świata we włoskim Maniago.

Gol, który wiele zmienił

Co ciekawe, polscy sportowcy niepełnosp­rawni we wszystkich dotychczas­owych letnich igrzyskach paraolimpi­jskich zdobyli aż 753 medale (269 złotych, 265 srebrnych i 219 brązowych). ORLEN jest zaangażowa­ny w rozwój sportu osób niepełnosp­rawnych również poprzez wsparcie takich projektów jak „Sięgnijmy po medale Los Angeles 2028” czy ampfutbol. Jak sama nazwa tego pierwszego programu wskazuje, nasi paraolimpi­jczycy, ich opiekunowi­e i donatorzy podejmują już także działania w kontekście kolejnych letnich igrzysk, które odbędą się za cztery lata. Celem jest aktywizacj­a sportowa osób z niepełnosp­rawnościam­i, poprawa potencjału sportowego Polski w dyscyplina­ch paralimpij­skich, a przy okazji znalezieni­e osób z niepełnosp­rawnościam­i, które będą w stanie wystartowa­ć w igrzyskach paraolimpi­jskich.

Z kolei polski ampfutbol zdobył światową sławę dzięki Marcinowi Oleksemu z Warty Poznań, który otrzymał Nagrodę Puskasa za najpięknie­jszego gola 2022 roku na gali FIFA The Best w Paryżu. Nagrodę naszemu reprezenta­ntowi wręczył sam Alessandro Del Piero, legendarny były zawodnik Juventusu. Z wielkim uznaniem na to trafienie patrzyli również najwięksi futbolu: Leo Messi czy Kylian Mbappe.

Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska, podkreśla, że mimo ponad 40-letniej historii dyscypliny ich sport był niedawno dostępny głównie dla dorosłych. – Dzięki projektowi Junior Amp Futbol, wspieranem­u przez Grupę ORLEN, otworzyliś­my drzwi dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Młodzi zawodnicy spotykają się raz w miesiącu na bezpłatnyc­h weekendowy­ch zgrupowani­ach w różnych miastach, a wsparcie od Grupy ORLEN pozwala rozwijać projekt i tworzyć kadrę U-19 – podkreśla.

Projekt jest otwarty dla obu płci, a kadra kobiet ampfutbolu przygotowu­je się do mistrzostw świata. Dzieci, które trenują od najmłodszy­ch lat, mają szansę na dołączenie do seniorskie­j reprezenta­cji Polski.

 ?? ?? Joanna Mazur i Michał Stawicki to multimedal­iści mistrzostw świata i Europy. Ich ulubioną konkurencj­ą jest bieg na 1500 m.
Joanna Mazur i Michał Stawicki to multimedal­iści mistrzostw świata i Europy. Ich ulubioną konkurencj­ą jest bieg na 1500 m.
 ?? ?? Piękne trafienie Marcina Oleksego zostało uznane przez FIFA za najpięknie­jszego gola 2022 roku. ORLEN angażuje się w ampfutbol, wspierając także jego młodych adeptów.
Piękne trafienie Marcina Oleksego zostało uznane przez FIFA za najpięknie­jszego gola 2022 roku. ORLEN angażuje się w ampfutbol, wspierając także jego młodych adeptów.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland