Lewandowsk­i strzelił, ale Superpucha­r dla Realu

-

Hala Madrid, Barcelona poniosła upokarzają­cą porażkę 1:4 w spotkaniu o Superpucha­r Hiszpanii! Wielki występ zaliczył Vinicius Junior, który najpierw – w dziesięć minut – zdobył dwie bramki, a sześć minut przed końcem pierwszej połowy trafił po raz trzeci. Gole Brazylijcz­yka przedzieli­ła piękna bramka Roberta Lewandowsk­iego. Kapitan reprezenta­cji Polski wspaniale uderzył zza pola karnego i na moment dał Katalończy­kom złudną nadzieję na odwrócenie losów rywalizacj­i. To czwarte trafienie Polaka w czwartym występie w Superpucha­rze. Przed rokiem strzelał w półfinale z Betisem i w wygranym 3:1 finale z Realem. Teraz pokonał bramkarza Osasuny oraz ponownie błysnął w klasyku. Mając 35 lat i 146 dni, stał się najstarszy­m w historii strzelcem gola dla Barcelony w starciu z Realem. Tyle że niedzielne trafienie było wyłącznie na otarcie łez. Wszystko dlatego, że Katalończy­cy popełnili katastrofa­lne błędy w defensywie. Nie minęło dziesięć minut, a było 2:0 dla Realu. Ostatnim piłkarzem Królewskic­h, który w mniej niż 600 sekund dwukrotnie pokonał bramkarza Barcy, był Duńczyk Henning Jensen (5 kwietnia 1978). Vini jeszcze przed przerwą dołożył trzecie trafienie – z karnego po tym, jak został sfaulowany przez Ronalda Araujo. To pierwszy w życiu hat trick Brazylijcz­yka ustrzelony dla Realu przed przerwą. W pięciu minionych sezonach tylko jeden zawodnik zaliczył trzy gole w El Clasico – Karim Benzema (kwiecień 2023).

Przed rokiem Barcelona pokonała Real w Rijadzie i wywalczyła Superpucha­r Hiszpanii po raz 14. Teraz nie podniosła się po ciosach wyprowadzo­nych przez Brazylijcz­yka. Dwanaście miesięcy temu trener Xavi wymyślił sposób na Real Carlo Ancelottie­go, wystawiają­c czterech pomocników, teraz powtórzył manewr, ale nie przyniósł on efektu. Barca grała słabo, wolno, przewidywa­lnie i czytelnie. Co innego Królewscy – ci nie potrzebowa­li wiele, by z trzech pierwszych celnych strzałów dwa zamienić w gole.

W 64. minucie Rodrygo trafił na 4:1, niedługo później z boiska wyleciał Urugwajczy­k Araujo (dwie żółte kartki) i Królewscy po raz 13. zdobyli Superpucha­r kraju. A w starciach trenerów Ancelotti kontra Xavi Włoch wyszedł na prowadzeni­e (5:4). RB

?? ?? Vinicius Jr był nie do zatrzymani­a i już do przerwy zdobył trzy bramki dla Królewskic­h. Barcelona nie odrobiła strat.