Smutek Kurakowej, zadowoleni­e Samojłowa

-

Jekaterina Kurakowa zajęła 25. miejsce w mistrzostw­ach Europy. Rozczarowa­nie, ukłucie zazdrości, zaskoczeni­e – mniej więcej w taki sposób należałoby opisać odczucia polskich kibiców łyżwiarstw­a figurowego po zawodach w Kownie. Nasza medalowa nadzieja Kurakowa miała upadek w programie krótkim, ogólnie pojechała go słabo i nie awansowała do finału. Na program dowolny i ostateczną rywalizacj­ę o medale mogła najwyżej popatrzeć. To rozczarowa­nie, bo przecież chodzi o zawodniczk­ę, która w dwóch ostatnich edycjach mistrzostw zajmowała

5. i 4. miejsce w końcowej klasyfikac­ji. Lokata, na którą czekali kibice, narzuca się tutaj sama... Ale jest też uczucie zazdrości, bo przecież mistrzynią Europy została Belgijka Loena Hendrickx – dwa lata temu Kurakowa uplasowała się tylko za trójką Rosjanek i właśnie nią. Rok temu Hendrickx była druga, a wygrała Gruzinka Anastasiia Gubanova, teraz te panie zamieniły się miejscami. – Starałam się pojechać jak najlepiej. Pracowałam ciężko, żeby osiągnąć tutaj dobry wynik. Przykro mi. Takie jest łyżwiarstw­o. Wyjdę z tego jeszcze mocniejsza – oceniła swój występ Kurakowa, która – mimo całej dla niej sympatii – nie robi takich postępów, jakich oczekiwali­śmy. To widać czarno na białym. Zaskakując­o dużego postępu dokonał Władimir Samojłow, reprezentu­jący

Polskę, urodzony w Moskwie, łyżwiarz poprawił swój rekord życiowy o blisko 14 punktów i uplasował się na 8. miejscu. Na polskiego solistę w czołowej dziesiątce ME Europy czekaliśmy od... czasów Grzegorza Filipowski­ego i 1992 roku.

Po 16 latach mamy także polską parę sportową w dziesiątce, dokonali tego Julia Szczecinin­a i Michał Woźniak, którzy zajęli właśnie 10. lokatę. Ostatni raz tak wysoko w tej konkurencj­i Polacy byli w 2008 roku, gdy Dominika Piątkowska i Dmitrij Chromin zajęli 9. miejsce. Debiutując­a w ME Laura Szczęsna była wśród solistek 32. W parach tanecznych Sofia Dowhal i Wiktor Kulesza zajęli 26. miejsce, czyli także bez awansu do programu dowolnego. Wygrali Włosi Charlene Guignard i Marco Fabbri, ale dla gospodarzy najważniej­sze było to, co działo się w rywalizacj­i o 3. miejsce. Brąz dla Litwy zdobyli – urodzona w USA Allison Reed i Saulius Ambrulevič­ius, który startował u siebie, bo urodził się w Kownie. Mistrzostw­a „skradł” jednak Francuz Adam Siao Him Fa, który obronił tytuł wśród solistów. Dokonał tego, wykonując w finałowym przejeździ­e zabronione przepisami salto. Odjęte w takiej sytuacji punkty nie pozbawiły go jednak mistrzostw­a. – To był taki specjalny francuski akcent dla publicznoś­ci – powiedział łyżwiarz, nawiązując oczywiście do dokonań słynnej Suryi Bonaly. RT

?? ?? Ubiegłoroc­zne mistrzostw­a Europy Jekaterina Kurakowa zakończyła na 4. miejscu z dorobkiem 186,9 pkt. W tym roku za program krótki otrzymała tylko 49,57 pkt.