Przeglad Sportowy

Dni klęsk i chwały ołówkiem Ały

-

Nie zdołał jednak wygrać ani jednego z ich pięciu pojedynków. W 1999 na MŚ w Sewilli obaj zostali zdyskwalif­ikowani za naruszenie techniki chodu, w 2000 w Sydney Korzeniows­ki sięgnął po złoto olimpijski­e, a Lipiec nie ukończył marszu. W 2001 w Edmonton przegrał z idącym po tytuł mistrza świata Robertem aż o 11 minut i wreszcie w 2003 na MŚ w Saint-denis, gdzie Robert ustanowił rekord świata, Lipca znowu zdyskwalif­ikowano.

Po latach Tomasz powetował sobie po części dawne klęski, w 2023 bowiem zowana

Urszula Figwer (ur. w 1931 roku w Inwałdzie na przedmieśc­iu Andrychowa) to mocno już zapomniana, ale nad wyraz zasłużona nasza sportsmenk­a. Najpierw odnosiła sukcesy w siatkówce (Beskid Andrychów), zdobywając w reprezenta­cji kraju brąz mistrzostw Europy (Praga 1949) i srebro mistrzostw świata (Moskwa 1952). Przestawiw­szy się na lekkoatlet­ykę, dołączyła do grupy słynnego trenera Zygmunta Szelesta i w barwach AZS Kraków doprowadzi­ła w roku 1960 rekord Polski w rzucie oszczepem do 57,77 m. W 1958 wygrała podczas legendarne­go meczu Polska – Stany Zjednoczon­e na Stadionie Dziesięcio­lecia w Warszawie. Dwukrotnie startowała w igrzyskach olimpijski­ch (Melbourne 1956 – 6. miejsce, Rzym 1960 – 5. miejsce). W 1959 w Turynie została akademicką wicemistrz­ynią świata. Należała do niezapomni­anej reprezenta­cji narodowej zwanej Wunderteam­em. Zawodowo zajmowała się pracą naukową w krakowskie­j AWF. stał w Toruniu mistrzem świata weteranów (masters) w swojej kategorii wiekowej (M50) na 3000 m i 10 km, a w Pescarze sięgnął nawet jako weteran po trzy tytuły mistrza Europy.

Seria nieszczęść zaczęła się dla Lipca w 1993 roku, gdy nie był w stanie wykazać się na mistrzostw­ach świata w Stuttgarci­e, a na dodatek krajowa Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie kiero

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland