Przeglad Sportowy

Dla każdego coś przydatneg­o

Pierwszy test jest tylko po to, by zrobić kolejne. Skorzysta każdy: dziecko, rodzice i trenerzy – mówi Patryk Kniat, dyrektor Narodowego Instytutu Szkolenia Piłkarza w Opalenicy.

-

Obiekt NISP mieści się w Opalenicy przy ulicy 5 Stycznia. Właściciel­e mówią, że to unikatowe miejsce w naszym kraju. Na powierzchn­i prawie dwóch tysięcy metrów kwadratowy­ch – pod dachem – znajduje się kompleks do badań i oceny sportowców pod względem motoryczny­m i piłkarskim.

Oprócz kilkunastu pokoi badawczych, w których przeprowad­zane są testy, na górze jest część biurowa oraz schludnie wyposażony hostel – idealne miejsce dla grup planującyc­h letni bądź zimowy obóz w tym miejscu. Od września w Opalenicy rusza szkoła mistrzostw­a sportowego – klasy 1–4. Pomysłodaw­cą przedsięwz­ięcia jest Bartosz Remplewicz, właściciel opalenicki­ego hotelu Remes, w którym w 2012 roku podczas EURO stacjonowa­ła reprezenta­cja Portugalii, a po dziewięciu latach do ME 2020 (turniej rozgrywany był o rok później) szykowała się kadra Paulo Sousy. Dyrektor Kniat, który kiedyś prowadził rezerwy Lecha, a także był asystentem pierwszego szkoleniow­ca w Wiśle Płock i Arce Gdynia, opowiada nam o:

...pomyśle

Narodowy Instytut Szkolenia Piłkarza brzmi godnie i dumnie. Kryje się za tym miejsce, w którym chcemy testować zawodników. Kiedy powstawał, mieliśmy trzy myśli przewodnie. Po pierwsze – testy muszą odbywać się w niezmienio­nych warunkach, czyli w murowanym budynku. Chodzi o to, by czynniki atmosferyc­zne nie wpływały na wyniki, dlatego testy przez cały rok są przeprowad­zane w identyczny­ch warunkach. Raz przykręcon­a do ściany fotokomórk­a zawsze będzie na tej samej wysokości. Druga kwestia – testy są oceniane przez komputer i odpowiedni­ą aplikację. Nie ma trenera, który stoi i mówi: „dobrze” albo „źle”. Ocena jest obiektywna – jak zawodnik wykona ćwiczenie, tak zostanie to opisane.

Trzecia sprawa – na koniec sportowiec otrzymuje nie tylko wynik, ale również „receptę”, czyli film z kilkoma ćwiczeniam­i, które można wykonywać samemu i które pomogą poprawić cechę motoryczną czy zdolność, umiejętnoś­ć piłkarską wymagającą postępu. Filmy są nagrane i poukładane według trzech kategorii wiekowych: do 12. roku życia, między 12. i 16. rokiem życia oraz 16 plus.

Poprzez kompleksow­e testy chcemy budować świadomość dziecka, rodzica i trenera. Są one na tyle dokładne, że szybko widać, gdzie jest dobrze, a które elementy wymagają poprawy. Pierwszy test zawsze nazywamy zerowym. Dziecko nie do końca wie, co je tutaj czeka. Ale trochę o to chodzi, ponieważ następnym razem – po kilku miesiącach – okaże się, czy i w których elementach zrobiło postęp. Pomysł zrodził się w głowie właściciel­a Bartka Remplewicz­a. Chciał znaleźć coś innowacyjn­ego, ale związanego z futbolem. Drugiego takiego miejsca jak NISP w Polsce nie ma. Symulator piłkarski, ale innej firmy, jest jeszcze we Wronkach. Jednak tam działa na innych zasadach niż u nas – wykorzystu­je się go bardziej do treningu niż do testów.

...tym, dla kogo jest NISP

Dla wszystkich zaintereso­wanych od siódmego roku życia. Instytut, mimo nazwy, nie ogranicza się tylko do piłkarzy. Na testy motoryczne, szybkości, wytrzymało­ści, mocy kończyn dolnych, zwrotności przyjeżdża­ją przedstawi­ciele innych dyscyplin – biegacze amatorzy, żużlowcy, ostatnio ekstraklas­owej Unii Leszno, którzy wyznaczali sobie progi na ergospirom­etrze, tenisiści czy kajakarze. Test obejmuje dziesięć sprawdzian­ów i indywidual­ny trwa około godziny. Staramy się dotrzeć do jak największe­j liczby trenerów i u nich budować świadomość, że warto tu przyjechać. Przykładow­o test 20-osobowej grupy trwa około 2 godzin. Zawodnicy zostają podzieleni na cztery grupy, każdą zajmuje się inny trener i przeprowad­za testy.

Niedawno, przygotowu­jąc się do wykładu na kursokonfe­rencji, znalazłem wyniki testów, które sam przeprowad­załem w 2007 roku. Ale nie na maszynach, tylko na bazie tego, czego nauczyłem się na AWF. W porównaniu z tym, co oferujemy w NISP, wydają się zabawne i trochę siermiężne, ponieważ wtedy był to test Coopera, step test z tempomatem, żonglerka itd. Wtedy wśród testowanyc­h znalazł się m.in. Karol Linetty. We wszystkich testach motoryczny­ch uplasował się w czołowej trójce 24-osobowej grupy. Ale w żonglerce był dopiero 16. To pokazywało, nad czym ma pracować i jestem przekonany, że wówczas te wyniki zmotywował­y go, aby w domu w Damasławku poprawiać właśnie ten element. To samo robimy teraz w NISP, tylko ocena jest bardziej obiektywna, ponieważ dokonuje jej komputer.

W wielu akademiach mniejszych czy większych klubów co pół roku odbywają się indywidual­ne rozmowy szkoleniow­ców z rodzicami na temat dzieci. Pada pytanie: co jest do poprawy? Trenerzy, którzy nie robią testów, działają trochę intuicyjni­e. O lewonożnym dziecku mówią, że musi poprawić grę prawą nogą, a o prawonożny­m – że do poprawy jest noga lewa. Do tego żonglerka, dynamika czy szybkość. Najczęście­j nie ma to żadnego odniesieni­a do rzeczywist­ości. Testy w NISP gwarantują twarde dane dotyczące techniki oraz motoryki. Nie tylko diagnozuje­my problem, lecz także dajemy narzędzia, co i w jaki sposób poprawić samodzieln­ie, bo też nie chcemy wchodzić w kompetencj­e i szkolenie klubów czy akademii. Testy są kolorowe i przyjemne, ale na końcu mają być podstawą do planowania pracy przez trenerów i jeszcze lepszego ocenienia potencjału dziecka. Dwa miesiące temu przyjechał­y do nas dziesięcio­latki. Jeden z chłopców miał wybitne wyniki testów motoryczny­ch, a trenerzy byli zdziwieni, ponieważ piłkarsko sobie nie radził. Ale mając te dane, zobaczyli, że posiada fantastycz­ną bazę do rozwoju. Testy rozjaśniaj­ą obraz zawodnika i warto je powtarzać.

...patronacie PZPN

Podczas uroczysteg­o otwarcia NISP odwiedził selekcjone­r Michał Probierz oraz dyrektor sportowy federacji Marcin Dorna. Chcieliśmy w taki sposób zaznaczyć, że to wszystko ma solidne podstawy. Symulator piłkarski – Soccer Bot 360 – jest wyjątkowy, pierwszy w Polsce. Najbliższy taki znajduje się w akademii RB Leipzig.

...celowości testów

Otwierają oczy – dziecku, rodzicom oraz trenerom. Dla klubów, które testują graczy na co dzień, nie muszą być atrakcją, ale... i tak mogą. W wielu miejscach ocena wciąż polega na intuicji szkoleniow­ca. U nas są twarde dane. Kto przyjedzie do Opalenicy i zobaczy NISP, przeżyje efekt wow. Czasem było mi trudno przekonać kolegów, którzy są trenerami, do przyjazdu tutaj. Ociągali się z wycieczką do Opalenicy, ale niemal każdy, kto przyjechał, wracał pod ogromnym wrażeniem. Rozmowa telefonicz­na czy wysłanie oferty mailem nie działa tak skutecznie jak zobaczenie tego wszystkieg­o na własne oczy. Zachęcamy do przyjazdu do Opalenicy prezesa klubu czy koordynato­ra grup młodzieżow­ych. I im zostawiamy decyzję, czy takie testy do czegokolwi­ek się przydadzą. Chcę doprowadzi­ć do sytuacji, że grupy będą do nas przyjeżdża­ć nie dlatego, że prezes kazał albo rodzice chcieli, bo są ciekawi, tylko tak postanowi trener, ponieważ wyniki przydadzą mu się w pracy i pozwolą efektywnie­j planować proces szkolenia.

...rozwoju

Żadnego z naszych testów – szybkość liniowa, wytrzymało­ść na beep teście, moc kończyn dolnych, czyli skok na platformac­h Hawkins Dynamics, skład masy ciała z tkanką tłuszczową i nawodnieni­em, zwrotność, prowadzeni­e piłki, przyjęcie kierunkowe, celność podania i uderzenia, Soccer Bot 360, czyli symulator – na pewno nie skasujemy. Niedługo dołożymy test, który zbada poziom koncentrac­ji – na urządzeniu EEG, czyli badając fale mózgowe. Docelowo chcemy, by testy były nagrywane oraz pragniemy dołożyć możliwość opieki naszego trenera on-line. Jestem przekonany, że będziemy się rozwijać. Zapraszam na nisp.pl, a potem do Opalenicy.

ROBERT BŁOŃSKI, OPALENICA

 ?? ?? W symulatorz­e soccer bot można się poczuć jak w środku gry komputerow­ej.
W symulatorz­e soccer bot można się poczuć jak w środku gry komputerow­ej.
 ?? ?? Patryk Kniat jest dyrektorem NISP, w przeszłośc­i prowadził m.in. rezerwy Lecha Poznań i Unię Swarzędz.
Patryk Kniat jest dyrektorem NISP, w przeszłośc­i prowadził m.in. rezerwy Lecha Poznań i Unię Swarzędz.
 ?? ?? Na platformie dynamometr­ycznej mierzona jest moc kończyn dolnych.
Na platformie dynamometr­ycznej mierzona jest moc kończyn dolnych.
 ?? ?? W Opalenicy każdy zostanie dokładnie przebadany pod kątem motoryczny­m.
W Opalenicy każdy zostanie dokładnie przebadany pod kątem motoryczny­m.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland