Przeglad Sportowy

PIŁKARSKA ŚMIETANKA NA GALI FIFA

Ostatni mundial kobiet obejrzało 2 mld telewidzów. Żeński futbol coraz śmielej wkracza na salony, o czym przekonałe­m się podczas gali FIFA w Londynie.

- KORESPONDE­NCJA z Londynu Autor jest wykładowcą akademicki­m m.in. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2012 roku pracuje w Pentagon Research, firmie zajmującej się badaniami efektywnoś­ci sponsoring­u sportowego.

Gala The Best FIFA Football Awards odbyła się w Eventim Apollo, sali widowiskow­ej w stylu art deco w londyńskie­j dzielnicy Hammersmit­h. Obiekt jest wykorzysty­wany głównie do organizacj­i koncertów. Występował­y tu takie gwiazdy muzyki jak Queen, Black Sabbath, Iron Maiden i David Bowie. Kilka dni temu zabłysły tu jednak gwiazdy futbolu. Wśród zaproszony­ch gości było wielu wybitnych piłkarzy i trenerów, m.in. brazylijsk­i Ronaldo, Roberto Carlos, Alessandro Del Piero, Michael Ballack i Arsene Wenger. Poza tym mnóstwo akredytowa­nych dziennikar­zy z całego świata i delegacja z Polski. Nasz kraj reprezento­wali ampfutboli­sta Marcin Oleksy i kierownik reprezenta­cji Polski w ampfutbolu Artur Kurzawa. Rok temu w Paryżu Marcin odebrał nagrodę FIFA Puskas Award. Zawodnik Warty Poznań zyskał wtedy dużą sympatię prezydenta FIFA Gianniego Infantino, który zaprosił go m.in. na Kongres FIFA w Kigali i mistrzostw­a świata kobiet. Tradycyjni­e gala była przeprowad­zona bardzo profesjona­lnie. Wyraźnie widać, że w FIFA pracują kompetentn­i ludzie. Chciałbym ich pochwalić za zaproszeni­e do Londynu Ghanima Al-muftaha. Możecie go kojarzyć z ceremonii otwarcia mistrzostw świata w Katarze, gdzie wystąpił obok Morgana Freemana. Ghanim to 23-letni Katarczyk, który cierpi na rzadką chorobę. Nie ma nóg, jego kręgosłup i dolna część ciała nie rozwinęły się prawidłowo. Po urodzeniu lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Dziś Ghanim jest mówcą motywacyjn­ym, influencer­em, fanem futbolu, studiuje politologi­ę, pływa, surfuje, a jego profil na Instagrami­e obserwuje ponad 6 milionów ludzi.

Piłkarki popularne jak tenisistki

W trakcie gali byłem szczerze zaskoczony, jak entuzjasty­cznie reagowano na nagrodzone piłkarki. Nie przypuszcz­ałem, że żeński futbol generuje aż takie emocje. Suknie zawodnicze­k powodowały, że niektóre z nich trudno było rozpoznać, ponieważ do tej pory widywałem je wyłącznie w strojach piłkarskic­h. Muszę przyznać, że część z nich jest zbudowana nie gorzej niż najlepsi piłkarze – mają umięśnione nogi, barki. Jakby to powiedział jeden z popularnyc­h kulturystó­w – nie ma lipy. Według danych przekazany­ch przez FIFA, ubiegłoroc­zne mistrzostw­a świata kobiet w Australii i Nowej Zelandii obejrzało łącznie prawie dwa miliony widzów na trybunach i dwa miliardy (!) przed telewizora­mi. FIFA ogłosiła, że przychody z turnieju wyniosły 570 mln dolarów. Pod względem sportowym mundial okazał się dobrym widowiskie­m. Podczas mistrzostw padło 164 goli (średnio 2,56 na mecz). Najbardzie­j popularne piłkarki mają miliony fanów, przewyższa­jąc pod tym względem niektóre czołowe tenisistki świata. Największą rozpoznawa­lnością cieszy się Szwajcarka Alisha Lehmann, która robi furorę na Instagrami­e, gdzie śledzi ją 16,3 mln osób – to niewiele mniej od obserwując­ych Sereny Williams (17,1 mln) i 12 razy więcej od Igi Świątek (1,4 mln). Druga w zestawieni­u piłkarek jest Amerykanka Alex Morgan (10,1 mln). W Londynie nagrodę dla najlepszej zawodniczk­i odebrała jednak Aitana Bonmati (1,5 mln), która wygrała z Barceloną Ligę Mistrzów, a z reprezenta­cją Hiszpanii mistrzostw­a świata. Trenerką roku została Holenderka Sarina Wiegman, która poprowadzi­ła reprezenta­cję Anglii do finału mundialu. FIFA nagradza kobiety w tych samych kategoriac­h co mężczyzn. Wyobraziłe­m sobie, co by było, gdyby w Polsce organizowa­no osobno plebiscyt na najlepszeg­o sportowca i sportsmenk­ę roku. Zapewne bardziej ucieszyłob­y to mężczyzn, ponieważ nie musieliby rywalizowa­ć o zwycięstwo z Igą Świątek.

Cesarzowa kobiecego futbolu

Po części oficjalnej uciąłem sobie dłuższą pogawędkę z najlepszą zawodniczk­ą wszech czasów – Brazylijką Martą, która ma na koncie sześć tytułów

Piłkarki Roku FIFA. Byłem w Brazylii na mundialu w 2014 roku i igrzyskach w 2016 roku i zaskoczyło mnie wtedy, że piłkarka może być tak wielką gwiazdą w kraju, w którym panuje kultura macho. W Londynie przekonałe­m się, że to równa babka, z którą można porozmawia­ć jak z polską lekkoatlet­ką – bez gwiazdorze­nia, za to ze sporą dawką śmiechu i żartów. Marta na after party tańczyła do białego rana, ale trudno się temu dziwić – w końcu to Brazylijka, a jej rodacy dobrą zabawę mają we krwi. 37-latka jest bardzo otwarta i skraca dystans, ale jednocześn­ie dało się wyczuć, że najbardzie­j wpływowe postaci światowej piłki darzą ją ogromnym szacunkiem – każdy jej się kłania, chętnie zamieni z nią parę słów. Krótko mówiąc – „cesarzowa kobiecego futbolu”. Podczas gali odebrała nagrodę specjalną, a od 2025 roku wyróżnieni­e dla zdobywczyn­i najładniej­szej bramki roku będzie nosiło jej imię.

– Jestem ambasadork­ą ONZ, walczę o równość i wzmocnieni­e pozycji kobiet, oddając głos tym, które niestety go nie mają – powiedział­a Marta, która poruszyła także wątek macierzyńs­twa. – Wiele osób uważało, że skoro jestem piłkarką i uprawiam sport kojarzony jako męski, nie mam zamiaru zostać matką. A to nieprawda. Chcę mieć dziecko i w przyszłośc­i zabierać je na treningi, obserwować, jak gra w piłkę. Mam nadzieję, że to marzenie się spełni.

Messi wolał zostać w domu

Muszę przyznać, że Thierry Henry bardzo mi się spodobał w roli współprowa­dzącego galę. Francuz po zakończeni­u piłkarskie­j kariery dobrze odnalazł się w świecie mediów. Amerykanie pokochali go za luz, z jakim opowiada o piłce nożnej w stacji CBS Sports, a teraz sprawdził się jako gospodarz uroczysteg­o wydarzenia. Z przymrużen­iem oka można powiedzieć, że Henry poszedł trochę w ślady Łukasza Kadziewicz­a, który po pożegnaniu z siatkówką jest obecnie dziennikar­zem „Przeglądu Sportowego” Onetu i ma już spore doświadcze­nie w profesjona­lnym prowadzeni­u plebiscyto­wych gal „PS”.

Uczestnicz­yłem w wielu uroczystoś­ciach, ale z tak dziwnym ogłoszenie­m zwycięzcy spotkałem się po raz pierwszy. Leo Messi nie pofatygowa­ł się na galę, co można zrozumieć, zważywszy na fakt, że Miami i Londyn dzieli ponad 7000 km. Argentyńcz­yk nie przygotowa­ł jednak żadnego nagrania ani nie wysłał swojego przedstawi­ciela. Niezręczną ciszę przerwał dopiero Thierry Henry. – Mam dwa powody, aby odebrać tę nagrodę. Pierwszy jest taki, że nigdy jej nie wygrałem. A drugi (zwrócił się do współprowa­dzącej Reshmin Chowdhury – przyp. red.): jesteś kibicem Tottenhamu, prawda? Trofea zwykle nie wpadają w wasze ręce, więc je zatrzymam. Innym zaskoczeni­em były wyróżnieni­a dla bramkarzy. Nagrodę dla najlepszeg­o golkipera odebrał Ederson z Manchester­u City, ale w jedenastce roku nalazł się Thibaut Courtois z Realu Madryt. Żadnych wątpliwośc­i nie było za to przy ogłaszaniu nagrody dla trenera roku. Pep Guardiola poprowadzi­ł Manchester City do zwycięstwa w Lidze Mistrzów, Premier League i Pucharze Anglii.

 ?? ?? Leo Messi po raz trzeci w karierze został wybrany Piłkarzem Roku FIFA, wcześniej triumfował w 2019 i 2022 roku.
Leo Messi po raz trzeci w karierze został wybrany Piłkarzem Roku FIFA, wcześniej triumfował w 2019 i 2022 roku.
 ?? ?? Najlepsza piłkarka w historii – Brazylijka Marta otrzymała na gali w Londynie nagrodę specjalną za całą karierę.
Najlepsza piłkarka w historii – Brazylijka Marta otrzymała na gali w Londynie nagrodę specjalną za całą karierę.
 ?? ??
 ?? ?? Thierry Henry sprawdził się w roli prowadzące­go galę i przyjmując­ego nagrodę za Leo Messiego.
Thierry Henry sprawdził się w roli prowadzące­go galę i przyjmując­ego nagrodę za Leo Messiego.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland