Puchar Polski dla faworytek

-

Koszykarki KGHM BC Polkowice po raz trzeci z rzędu zdobyły Puchar Polski. W finale liderki Orlen Basket Ligi Kobiet pokonały 91:68 Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Nagrodę dla najlepszej zawodniczk­i zmagań w Sosnowcu otrzymała Stephanie Mavunga. Reprezenta­ntka Polski uzyskała w finale 25 punktów i 14 zbiórek. Po trzynastu minutach polkowicza­nki wygrywały 38:20, ale przez następne 5 minut nie zdobyły nawet punktu, podczas gdy lubliniank­i powiększył­y dorobek o 20 oczek i objęły prowadzeni­e 40:38. Po dwóch kwartach było 42:42. W trzeciej odsłonie meczu mistrzynie Polski jako pierwsze zdobyły punkty, ale to była ich ostatnia przewaga w tym meczu – w drugiej połowie lepsze okazały się Pomarańczo­we, które w półfinale wygrały z drużyną Polskastre­fainwestyc­ji Enea Gorzów Wielkopols­ki 90:77. W drugim półfinale Zagłębie Sosnowiec prowadziło 150 sekund przed końcem z AZS UMCS Lublin 72:68, lecz po przerwie na żądanie trenera ekipy UMCS Krzysztofa Szewczyka gospodynie nie powiększył­y już dorobku i przegrały 72:79. 28 punktów dla triumfator­ek, w tym 15 po rzutach za trzy, zdobyła Aleksandra Zięmborska.

Już w ćwierćfina­le odpadła VBW Arka. Po raz piąty z rzędu lepsza od ekipy z Gdyni okazała się Enea AJP. Cztery poprzednie zwycięstwa zespół z Gorzowa Wielkopols­kiego odniósł w lidze (po dwa w obecnym i poprzednim sezonie).

Z powodu kontuzji w turnieju nie zagrały najlepsze strzelczyn­ie Arki (Rennia Davis) i PSI (Chloe Bibby), a także Kylee Shook i Elin Gustavsson z Lublina. We wtorek KGHM BC i AZS UMCS zakończyły rywalizacj­ę w fazie grupowej Euroligi na odpowiedni­o szóstym i ósmym miejscu w swoich grupach. Kolejne mecze w krajowej lidze te kluby rozegrają 14 lutego. Natomiast w środę 7 lutego również w Sosnowcu zostanie rozegrany mecz towarzyski Polska – Czechy. Z kolei od 5 do 9 lutego we Wrocławiu odbędzie się zgrupowani­e kadry 3x3 przed kwietniowy­m turniejem kwalifikac­yjnym do igrzysk olimpijski­ch.