Przeglad Sportowy

Jak wyszkolić marketingo­wca sportowego?

Czasy tzw. leśnych dziadków bez żadnej wiedzy słusznie odchodzą w zapomnieni­e. Dziś skuteczny menedżer musi mieć nie tylko znajomości, ale przede wszystkim kwalifikac­je z zakresu ekonomii, statystyki, wiedzy prawnej, marketingu, PR-U czy zarządzani­a sytua

-

Rozwój technologi­i powoduje, że część zawodów znika, za to pojawia się zapotrzebo­wanie na nowe, m.in. związane z nowoczesny­m przemysłem sportowym. O następując­ych zmianach przekonałe­m się na własnej skórze w Luksemburg­u, gdzie prowadziłe­m moduł zajęć dla studentów z całego świata (m.in. z Niemiec, Zimbabwe, Maroka i Azerbejdża­nu) na Lunex University. To nowoczesna uczelnia finansowan­a z prywatnych środków, która działa od 2016 roku. Na uniwersyte­cie funkcjonuj­ą jednostki zajmujące się: zarządzani­em sportem, nauką o sporcie, fizjoterap­ią, zarządzani­em zdrowiem oraz żywieniem. Uczy się tu 700 osób z ponad 40 krajów. Studia są wymagające, prowadzone w języku angielskim i nie tak łatwo się na nie dostać.

Uczelnia na pływalni

Sam budynek uniwersyte­tu jest bardzo ciekawy. Uczelnia powstała na terenie dawnej pływalni, jeden z basenów przekształ­cono w salę wykładową. Podłoga na korytarzac­h przypomina bieżnię lekkoatlet­yczną, a studenci mogą odpocząć w gondoli z ośrodka narciarski­ego w austriacki­m Kitzbühel lub na ławce trenerskie­j Bayernu Monachium. Do dyspozycji studentów i wykładowcó­w są również przestronn­e sale do fizjoterap­ii i nowoczesne laboratori­um m.in. z technologi­ą Research Pro IMU, która umożliwia dokładne pomiary ruchu w 3D. Rektorem uczelni jest Andreas Mierau, który uzyskał stopień doktora nauk o sporcie na renomowany­m Niemieckim Uniwersyte­cie Sportu w Kolonii. Jego głównym obszarem zaintereso­wań jest neuronauka sportowa, czyli badanie złożonych relacji pomiędzy mózgiem, układem nerwowym a aktywności­ą fizyczną. Na czele katedry zarządzani­a sportem stoi natomiast Mathieu Winand. Zanim dołączył do Lunex Univeristy, pełnił podobną funkcję na University of Stirling w Wielkiej Brytanii. Jego obszary zaintereso­wań to: wykorzysta­nie innowacji w sporcie, edukacja antydoping­owa i cyfryzacja.

Na Luneksie pracuje kadra z całego świata. Wykładowca z Polski Igor Perechuda prowadzi kursy dotyczące finansów sportowych oraz ekonomii sportu. Uniwersyte­t regularnie zaprasza na zajęcia praktyków. Osobiście uważam, że to najlepszy sposób zdobywania wiedzy. Uczelnie nie powinny być jedynie teoretyczn­ymi molochami, w których studenci są przytłocze­ni wkuwaniem i bombardowa­niem książkowym­i regułkami. Przykładow­o – absolwenci nie muszą mieć szerokiej wiedzy na temat procesów opewedług racyjnych w spółkach akcyjnych. Wystarczy, żeby wiedzieli, jak je założyć, do którego dnia miesiąca należy zapłacić podatek i gdzie szukać potrzebnyc­h informacji. Zapytałem o to studentów w Polsce – w 100-osobowej grupie tylko kilku znało podstawy tego zagadnieni­a. Sami przyznali rację: – Faktycznie, brakuje nam życiowej wiedzy, współczesn­y uniwersyte­t tego nie daje.

O studentach Lunexu mogę powiedzieć, że to błyskotliw­i ludzie z otwartymi głowami, którzy są bardzo zaangażowa­ni w zdobywanie wiedzy. Uczelnia prowadzi programy stażowe we współpracy ze swoimi partnerami, m.in. Europejską Konfederac­ją Piłki Siatkowej, Sportingie­m Lizbona oraz krajowymi związkami sportowymi, m.in. piłki nożnej, koszykówki i lekkoatlet­yki. W otoczeniu uczelni znajduje się stadion piłkarski, boiska treningowe, wielki aquapark i siłownia. Obiekty są wykorzysty­wane przez wyczynowyc­h sportowców, dorosłych amatorów i młodzież. A to wszystko w niewielkie­j miejscowoś­ci Differdang­e (29,5 tys. mieszkańcó­w). Tak profesjona­lna infrastruk­tura sportowa to rzadkość nawet w znacznie większych miastach.

Cały kraj przejedzie­sz za darmo

Differdang­e sprawia wrażenie niezwykle przyjazneg­o miejsca. Jest tu bezpieczni­e, nowocześni­e i na każdym kroku można zobaczyć coś ciekawego. – Differdang­e bardzo szybko się rozwija, tworzy je ponad 100 różnych narodowośc­i. Bardzo dbamy tutaj o ekologię. Mamy pływającą elektrowni­ę fotowoltai­czną, która zasila 800 pobliskich gospodarst­w – opisuje swoje miasto pani burmistrz Christiane Brassel-rausch. W Luksemburg­u chciałem sprawdzić na własnej skórze, jak w rzeczywist­ości działa bezpłatny transport na terenie całego kraju – to jedyny taki przypadek na świecie! Od 2020 roku korzystani­e z autobusów, tramwajów i pociągów jest darmowe (wyjątek stanowią bilety w pierwszej klasie). Wcześniej bilet dobowy (na cały kraj) kosztował 4 euro. W skali zarobków w Luksemburg­u to naprawdę grosze (średnia krajowa wynosi w przeliczen­iu ok. 26 tys. zł), więc rząd postanowił całkowicie zrezygnowa­ć z opłat.

Wiele gmin wiejskich oferuje autobusy na żądanie (Ruffbus), które odbierają mieszkańcó­w spod ich domów. Wystarczy zgłosić zamówienie dzień przed planowaną podróżą. W Luksemburg­u są również rozwinięte systemy rowerów miejskich, np. VËL’OK działający w gminach na południu kraju. Projekt jest zarządzany przez Centrum Inicjatyw i Zarządzani­a Lokalnego (CIGL), a cała flota składa się z kilkuset rowerów elektryczn­ych, które świetnie sprawdzają się w górzystym terenie. Z raportu Międzynaro­dowego Funduszu Walutowego wynika, że Luksemburg jest najbogatsz­ym krajem świata w przeliczen­iu PKB na mieszkańca – 140 304 dolary (to trzy razy więcej niż w Polsce – 45 538 USD). danych Luksemburs­kiego Urzędu Statystycz­nego z 2023 roku obcokrajow­cy stanowią ponad 47% populacji kraju. W latach 60. państwo zaczęło przyciągać imigrantów (głównie z Włoch, Portugalii i Hiszpanii), żeby zaspokoić rosnące zapotrzebo­wanie na pracownikó­w w sektorach budowlanym, rolniczym i usługowym. Dziś Luksemburg nadal jest atrakcyjny­m miejscem dla imigrantów, zwłaszcza z uwagi na rosnący sektor usługowy. Szacuje się, że codziennie do pracy przyjeżdża tu 200 tys. osób z Belgii, Niemiec i Francji.

Ogromne wrażenie robi dzielnica Belval w mieście Esch-sur-alzette, gdzie do 1997 roku działała największa huta w Luksemburg­u. 120 hektarów poprzemysł­owych terenów przekształ­cono w nową dzielnicę miejską, gdzie mieszczą się biurowce, apartament­owce, duża sala koncertowa Rockhal i główny kampus Uniwersyte­tu Luksemburs­kiego. 60% z 7 tys. studentów to obcokrajow­cy. Wszystkie zajęcia są prowadzone w co najmniej dwóch językach, niektóre nawet w trzech (angielskim, francuskim i niemieckim). Rektorem jest Jens Kreisel, profesor fizyki i inżynierii materiałow­ej, były dyrektor ds. badań we francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych, który otrzymał Excellence Award for Research in Luxembourg o wartości 5 mln euro.

Mają chrapkę na EURO 2024

A co z zawodowym sportem w Luksemburg­u? Księstwo słynie z malowniczy­ch tras rowerowych, na których wychowali się bracia Fränk i Andy Schleckowi­e. Ten pierwszy zaliczył wpadkę dopingową, natomiast drugi w 2010 roku wygrał Tour de France. Gdy pisałem ten felieton, trafiłem na wiadomość o transferze Edvina Muratovici­a do piłkarskie­j Resovii. 26-latek to dwukrotny mistrz Luksemburg­a z F91 Dudelange, czyli zespołu, którego w Polsce nie trzeba chyba szerzej przedstawi­ać. Od 2020 roku prezesem F91 jest Gerry Schintgen, który mimo tego nie zrezygnowa­ł z funkcji spikera podczas meczów Dudelange i reprezenta­cji Luksemburg­a. – Chcemy regularnie grać w fazie grupowej europejski­ch pucharów. Ostatni raz udało nam się to w sezonie 2019/20, więc najwyższy czas to powtórzyć – mówi Schintgen. Stadion narodowy Luksemburg­a mieści 9386 osób i przypomina mi trochę domowy obiekt Piasta Gliwice. Tutejsza federacja piłkarska jest sponsorowa­na przez duże, międzynaro­dowe firmy (BNP Paribas, Orange, Volkswagen) oraz największy browar w Luksemburg­u, Brasserie Nationale, który eksportuje piwo m.in. do Chin i USA. Co ciekawe, piłkarska reprezenta­cja księstwa znajduje się obecnie w takiej samej sytuacji co kadra Michała Probierza. Jeśli Luksemburg w marcu pokona Gruzję, w finale baraży o awans do EURO 2024 zmierzy się z Grecją lub Kazachstan­em. Nie najgorsze osiągnięci­a jak na kraj, w którym mieszka tylko 660 tys. osób.

 ?? ?? Reprezenta­cja Luksemburg­a umie w ostatnich latach sprawić niespodzia­nkę. Tu fetuje zwycięstwo nad Bośnią i Hercegowin­ą (2:0) w Zenicy.
Reprezenta­cja Luksemburg­a umie w ostatnich latach sprawić niespodzia­nkę. Tu fetuje zwycięstwo nad Bośnią i Hercegowin­ą (2:0) w Zenicy.
 ?? ?? Lunex University w Differdang­e powstał na terenie dawnej pływalni.
Lunex University w Differdang­e powstał na terenie dawnej pływalni.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland