Przerwana dominacja Norwegii

Reprezenta­cja Francji wygrała sztafetę mieszaną na otwarcie biathlonow­ych MŚ w Czechach.

-

Wśrodę w Novym Meście na Morawach rozpoczęły się 58. mistrzostw­a świata. Co ciekawe, w sztafecie mieszanej 4x6 km nie zatriumfow­ała biathlonow­a potęga, czyli Norwegowie.

Na pierwszej zmianie najlepszy okazał się Francuz Eric Perrot, a drugi po swoim występie był Quentin Fillon Maillet. Zdobywca Kryształow­ej Kuli za sezon 2021/22 jako jedyny z obecnej ekipy Trójkoloro­wych zdobył drugi złoty medal czempionat­u globu w sztafecie mieszanej – Francja wygrała tę konkurencj­ę również w 2016 roku. Po połowie zmagań na czele znajdowali się Niemcy. Justus Strelow dobiegł do strefy zmian tylko 0.9 sekundy później niż Perrot, a Philipp Nawrath okazał się najlepszy na swoim odcinku. Franziska Preuss zaliczyła jednak karną rundę po strzelaniu w postawie stojącej i spadła na piąte miejsce. Tej pozycji nie poprawiła Vanessa Voigt – Niemcy mimo prowadzeni­a na półmetku zajęły 5. lokatę. W czterech poprzednic­h edycjach światowego czempionat­u oraz w igrzyskach 2022 triumfował­a Norwegia. W Czechach bracia Tarjei i Johannes Thingnes Boe po swoich biegach zajmowali trzecie miejsce. Jako jedyna przodownic­two z ekipy broniącej tytułu objęła Karoline Offigstad Knotten. 29-latka była liderką po szóstym strzelaniu, ale na trasie wyprzedził­a ją Justine Braisaz-bouchet. Francuzka miała wcześniej karną rundę po pozycji leżącej i spadła na piąte miejsce.

Na końcowych sześciu kilometrac­h Julia Simon powiększył­a przewagę Trójkoloro­wych nad Norwegią do 45 sekund. – Wspaniale było kończyć świetną pracę całej drużyny, zwyciężyć przy tak cudownej atmosferze na trybunach i widzieć szczęśliwy nasz sztab szkoleniow­y – powiedział­a 27-letnia Simon. Trzecia Szwedka Elvira Öberg minęła metę tylko o 1.2 sekundy szybciej niż Szwajcarka Amy Baserga.

Na 15. pozycji w gronie 24 reprezenta­cji została sklasyfiko­wana Polska. Na ostatnich sześciu kilometrac­h wystąpiła Joanna Jakieła, która rozpoczęła bieg też jako piętnasta po występie Anny Mąki. Jan Guńka zajął szesnastą lokatę na swoim odcinku, a Andrzej Nędza-kubiniec był siedemnast­y. Takich rozstrzygn­ięć można było się spodziewać. Skoro Francja zwyciężyła, Norwegię sklasyfiko­wano na drugim, a Polskę na 15. miejscu też 25 listopada 2023 roku podczas zawodów o PŚ w Östersund. Na piątek w czempionac­ie globu w Czechach zaplanowan­o sprint kobiet, na sobotę zaś sprint mężczyzn. W niedzielę odbędą się biegi na dochodzeni­e. Transmisje MŚ w TVP Sport. PIOTR ZIEMKA

?? ?? Julia Simon przypieczę­towała złoty medal MŚ dla francuskie­j sztafety mieszanej.