Przeglad Sportowy

Chcę być w Pucharze Świata

- Rozmawiał Dominik LUTOSTAŃSK­I

DOMINIK LUTOSTAŃSK­I: Chociaż jesteś młodą, niespełna 19-letnią zawodniczk­ą, na koncie masz już trzecie mistrzostw­o Polski. Teraz zdobyłaś drugie w karierze złoto w slalomie gigancie na Jaworzynie Krynickiej. Który medal najlepiej smakuje?

HANNA ZIĘBA (MISTRZYNI POLSKI W SLALOMIE GIGANCIE): Każdy medal ma inną historię. Oczywiście po każdym czułam się wspaniale. Muszę jednak przyznać, że to ostatnie złoto miało jeszcze inny wymiar. Było bowiem trochę przygód związanych z moją karierą, a to złoto pokazało mi, że niezależni­e od sytuacji potrafię wygrywać. To wspaniałe uczucie stanąć na najwyższym stopniu podium.

Jakie to były przygody?

W zeszłym roku przez sześć miesięcy nie jeździłam na nartach. Między marcem a wrześniem nie miałam trenera, trenowałam tylko na siłowni. W momencie kiedy zawodnicy szlifują formę podczas okresu przygotowa­wczego i jeżdżą, nie zakładałam nart. Po tym okresie trudno mi było wejść w rytm treningowy. Zresztą czasem mam jeszcze poczucie, że mogłoby być lepiej. Jednak ta pewność siebie u mnie wzrasta, a złoto mistrzostw Polski dodało mi jej jeszcze więcej. Bardzo tęskniłam za narciarstw­em i ta przerwa uświadomił­a mi, jak ważny jest dla mnie sport.

Czy w tym czasie pojawiła się myśl o rezygnacji ze sportu?

Nie było takiej możliwości. W grę wchodziło szukanie trenera i znalezieni­e rozwiązani­a z nowym szkoleniow­cem. Każda z nas bardzo chciała rozwijać się dalej.

Każda z nas? Czyli nie tylko ty znalazłaś się w takiej sytuacji?

W podobnym położeniu były również Patrycja Florek i Magdalena Bańdo. Wszystkie szukałyśmy trenera. Podobnie jak

Polski Związek Narciarstw­a, aż w końcu się udało. Trenujemy w grupie pod okiem austriacki­ego trenera-koordynato­ra Antona Trenkwalde­ra. Jesteś w stanie porównać szkolenie polskie z austriacki­m? Jakie są różnice?

Mam poczucie, że w szkoleniu zagraniczn­ym jest więcej empatii. Jest ukierunkow­ane na zrozumieni­e zawodnika. W każdym z aspektów trenerzy zwracają uwagę na szczegóły nie tylko w treningu, ale i w całym działaniu poza nim. To sprawia, że jako narciarka się rozwijam. Z pewnością mogę powiedzieć, że Toni Trenkwalde­r wniósł spokój, którego bardzo potrzebowa­łam. W obecnej sytuacji czuję się komfortowo. Mamy fizjoterap­eutkę Olę. Agę, która odpowiedzi­alna jest za sprawy logistyczn­e i przygotowa­nie motoryczne, oraz serwismena – pana Piotra. Jest jeszcze me

Chociaż wiele osób negowało moją obecność na igrzyskach w Pekinie, to ja wiem, że to wydarzenie było bardzo istotne w mojej karierze.

nedżer Paulina Wójtowicz, która pojawiła się wtedy, gdy potrzebowa­łam wsparcia i byłam w trudnym momencie, bo nie jeździłam na nartach. Nie mogę jeszcze zapomnieć o Kubie Koniecznym, który odpowiada za kontakt z federacją i sprawy formalne. To sprawia, że czujemy spokój.

Miałaś okazję być na igrzyskach jako 16-latka. Kontuzja zabrała ci jednak możliwość występu. Czego nauczyłaś się w Pekinie? Zebrałam masę doświadcze­nia i nauczyłam się wielu ważnych rzeczy. Na przykład tego, żeby zawsze słuchać swojego ciała i umieć pogodzić się z rzeczami, na które nie mamy wpływu. Wrażenie zrobiło na mnie mieszkanie w wiosce olimpijski­ej. Chociaż wiele osób negowało moją obecność w Chinach, to ja wiem, że to wydarzenie było bardzo istotne w mojej karierze. Najważniej­szą rzeczą, którą przywiozła­m ze sobą, było zobaczenie na żywo celu, do którego dążę. Wystąpić na igrzyskach i powalczyć w nich o dobre miejsce. Nie wyobrażam sobie, żeby nie pojechać na olimpiadę do Italii. Będę do tego dążyła. Moim celem jest występować w Pucharze Świata. Chciałabym spróbować tam swoich sił.

Masz kogoś, kogo podpatruje­sz w Pucharze Świata?

Dużo podpatruję u Lary Gut-behrami. Jest doświadczo­ną zawodniczk­ą i pokazuje bardzo dobry poziom jazdy. Nie ukrywam, że wzoruję się na niej z powodu podobnych gabarytów. Łatwiej jest wtedy coś porównać i czegoś się nauczyć. Również Mikaela Shiffrin jest wzorem. Amerykanka osiąga naprawdę niesamowit­e rezultaty.

A z Polek? Bardziej Maryna Gąsienica-daniel czy Magdalena Łuczak?

Bardzo kibicuję obu dziewczyno­m. Trzeba docenić Marynę za to, jak katorżnicz­ą pracę wykonała dla polskiego narciarstw­a. Mam wrażenie, że dużo osób nie zdaje sobie sprawy, jak ciężka to była droga. Jest to trochę przykre. Natomiast Magda to świetny przykład tego, że można połączyć naukę i sport na bardzo wysokim poziomie. Jest to motywujące dla mnie, gdy widzi się koleżanki, które walczą o czołówkę w Pucharze Świata. Moim celem, chociaż wiem, że będzie to trudne, jest dołączenie do nich.

 ?? ?? Hanna Zięba jest wielkim talentem polskiego narciarstw­a. W 2022 roku jako 16-latka pojechała na igrzyska do Pekinu, ale nie wystąpiła w zawodach z powodu kontuzji.
Hanna Zięba jest wielkim talentem polskiego narciarstw­a. W 2022 roku jako 16-latka pojechała na igrzyska do Pekinu, ale nie wystąpiła w zawodach z powodu kontuzji.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland