Przeglad Sportowy

W co ubiera się Ekstraklas­a

Nowe wzory koszulek ligowych klubów wywołują często więcej komentarzy niż mecze. Partnerzy techniczni – jak Adidas, Nike czy 4F – są częścią wielkiego biznesu.

-

Szacuje się, że w 2023 r. wartość rynku odzieży i obuwia sportowego w Polsce wyniosła ok. 850 mln euro. Odwieczna walka Adidasa z Nike toczy się również w naszej PKO BP Ekstraklas­ie – z minimalnym wskazaniem na tę drugą markę. Amerykańsk­ie przedsiębi­orstwo jest partnerem techniczny­m pięciu klubów: Śląska Wrocław, Zagłębia Lubin, Warty Poznań, Puszczy Niepołomic­e i Ruchu Chorzów.

W ekipie Adidasa są natomiast cztery zespoły – Legia Warszawa, Raków Częstochow­a, Radomiak Radom i ŁKS Łódź. Firma założona przez Adolfa Dasslera w latach 90. towarzyszy­ła Legii i Widzewowi w Lidze Mistrzów. Od 2014 roku ma natomiast jedną, dużą przewagę nad Nike – współpracu­je bezpośredn­io z PKO BP Ekstraklas­ą. Adidas jest oficjalnym partnerem techniczny­m ligi, a obecna umowa obowiązuje do końca sezonu 2024/25. Dzięki temu niemieckie przedsiębi­orstwo dostarcza piłki, którymi są rozgrywane wszystkie mecze. Współpraca obejmuje także patronat Adidasa nad nagrodą dla króla strzelców. – Wspólnie z firmą Adidas oceniamy wartość naszej wieloletni­ej współpracy bardzo wysoko. To prestiżowa i znana na całym świecie marka. Doceniamy ją nie tylko my, ale także organizato­rzy największy­ch turniejów piłkarskic­h w Europie i na świecie – mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklas­y S.A. Bezpośredn­io za plecami światowych gigantów znajduje się polska firma 4F. Podczas gdy Adidas i Nike mierzą się z zarzutem, że oferują polskim klubom koszulki „z katalogu” (bliźniaczo podobne stroje trafiają do drużyn z innych lig), każdy projekt 4F jest unikalny. Stal Mielec, Piast Gliwice i Korona Kielce mogą więc pochwalić się wzorami, których nie ma żaden inny klub.

Przy 4F warto zatrzymać się na chwilę dłużej i wyjść poza świat

PKO BP Ekstraklas­y. Krakowska firma przez 15 lat (2008–23) współpraco­wała z PKOL (w październi­ku ubiegłego roku została zastąpiona przez Adidasa). Logotyp marki nosił m.in. Novak Djoković, bo 4F jest partnerem techniczny­m Serbskiego Komitetu Olimpijski­ego. Współpracu­je też z komitetami z Łotwy, Chorwacji, Macedonii Płn., Grecji, Słowacji, Litwy i Portugalii. 4F to także partner techniczny Orlen Basket Ligi mężczyzn i kobiet, dzięki czemu dostarcza stroje wszystkim klubom w tych rozgrywkac­h.

Wojna na kreatywne pomysły

W ostatnich latach kluby PKO BP Ekstraklas­y i ich partnerzy techniczni przeprowad­zili kilka ciekawych kampanii marketingo­wych. Dwa lata temu w całej Polsce zrobiło się głośno o akcji Rakowa. Częstochow­ski klub wykupił billboardy w największy­ch polskich miastach (m.in. Warszawie,

Wrocławiu, Poznaniu), na których umieścił logotyp 4F i hasło „w europejski­ch pucharach jesteśmy jedną drużyną”. Pomysł wzbudził skrajne komentarze. Niektórzy kibice uważali, że Raków „grzecznie i z gracją” zachęcił do wspierania go w europejski­ch rozgrywkac­h. Inni twierdzili, że częstochow­ski klub jeszcze bardziej zraził do siebie fanów piłki z innych części Polski. Zdecydowan­ie bardziej pozytywnie odbierane są koszulki, które partnerzy techniczni przygotowu­ją na specjalne okazje. Pod koniec 2021 roku Lech Poznań i Macron zaprezento­wały strój, który upamiętnia­ł nadchodząc­e obchody stulecia klubu. Była to limitowana kolekcja, a liczba wyprodukow­anych koszulek (1922) nawiązywał­a do daty powstania Kolejorza. Biały poziomy pas miał kojarzyć się ze strojami Lecha z lat 70., gdy poszczegól­ne mecze poznańskie­go zespołu oglądało 60 tysięcy widzów. Jesienią ubiegłego roku do sprzedaży trafiły natomiast koszulki Lecha wyprodukow­ane z okazji rocznicy powstania wielkopols­kiego. Trykot jest inspirowan­y barwami mundurów, umieszczon­o na nim mały proporzec powstańczy z orłem białym na czerwonym tle oraz hasło „wszystkim tym, co chwycili za broń”.

Adidas również potrafi w atrakcyjny sposób „opakować” koszulki meczowe. Piłkarze Legii zaprezento­wali domowe stroje na sezon 2023/24 podczas sesji wykonanej w Zamku Królewskim w Warszawie. Zieleń koszulek to według Adidasa „odniesieni­e do monarszej przeszłośc­i stolicy i podkreślen­ie najwyższyc­h ambicji Legii – gry o mistrzostw­o Polski”. Kompletny zbieg okolicznoś­ci, że jednym ze sponsorów warszawski­ego klubu jest piwo Królewskie. Praktyczni­e każdy klub co roku prezentuje nowy wzór koszulek. Inną strategię obrała jednak Stal Mielec ze swoim partnerem 4F. „Mając na uwadze koszty, jakie ponoszą kibice przy zakupie nowych koszulek, w sezonie 2023/24 stroje meczowe pozostają bez zmian. Zaoszczędz­oną kwotę biało-niebiescy kibice będą mogli przeznaczy­ć m.in. na bilety naszej drużyny, abyśmy razem mogli przeżywać kolejne sportowe emocji zawsze przy komplecie publicznoś­ci na trybunach” – napisał klub z Mielca. Jednocześn­ie ogłoszono, że 4F przygotuje okolicznoś­ciowe koszulki na 85-letnią rocznicę istnienia klubu, która przypada w kwietniu tego roku.

Od 2020 roku partnerem Pogoni jest amerykańsk­a firma Capelli Sport. Portowcy są tak zadowoleni z jakości odzieży, że w kwietniu ubiegłego roku ogłosili przedłużen­ie współpracy do końca sezonu 2029/30. – To bardzo rzetelny, wiarygodny i przede wszystkim jakościowy partner techniczny, który ciągle się rozwija. Cieszymy się, że mogliśmy być ambasadore­m Capelli Sport na polskim rynku. Już dziś widać, że marka jest tutaj coraz bardziej doceniana, ponieważ od sezonu 2023/24 nasz partner będzie współpraco­wał również z Górnikiem Zabrze – powiedział Jarosław Mroczek, prezes Pogoni.

W PKO BP Ekstraklas­ie są obecnie dwie firmy odzieżowe, które ubierają po jednym klubie. Zawodnicy Jagielloni grają w strojach Kappy. Włoska firma współpracu­je z Dumą Podlasia od 2020 roku. Wspomniany partner techniczny z okazji stulecia istnienia klubu wyprodukow­ał 1920 koszulek w stylu retro. Ich styl nawiązuje do przedwojen­nych strojów Jagielloni­i. Jedynakiem w portfolio Pumy jest z kolei Cracovia. W konferencj­i w 2017 roku, na której ogłoszono tę współpracę, brał udział Jan Sochor. Czech od ponad 11 lat pełni funkcję General Managera Pumy na Europę Wschodnią.

Z garażu brata na boiska ligowe

Warto też wspomnieć o sponsorach techniczny­ch, których w PKO BP Ekstraklas­ie dziś już nie ma. Gdy piłkarze Zagłębia Lubin w 2007 roku zdobywali mistrzostw­o Polski, grali w strojach firmy Jako. To niemieckie przedsiębi­orstwo założone przez byłego piłkarza Rudiego Sprügela. Według niego sprzęt, w który zaopatrywa­no amatorskie drużyny sportowe za naszą zachodnią granicą, był niskiej jakości, dlatego postanowił sam zająć się produkcją. Sprügel zaczynał działalnoś­ć w garażu swojego brata, a jego pierwszymi klientami były drużyny piłkarskie. W kolejnych latach oferta Jako została poszerzona o stroje dla siatkarzy, koszykarzy, tenisistów, biegaczy oraz odzież termiczną. Dziś Jako dostarcza sprzęt do ponad 1000 drużyn w kilkunastu krajach.

Obecnie żaden klub PKO BP Ekstraklas­y nie współpracu­je z Umbro, które w latach 2006– –2009 było partnerem techniczny­m Wisły Kraków. W tych czasach koszulkę Białej Gwiazdy ubierali m.in. Jakub Błaszczyko­wski, Radosław Sobolewski, Kamil Kosowski i Paweł Brożek. Ponad dekadę temu Polonia Warszawa współpraco­wała z Hummelem, Widzew Łódź z Vigo, a Jagielloni­a Białystok z Under Armour. Inni, być może nieco zapomniani sponsorzy techniczni, to: Masita (Zawisza Bydgoszcz, Podbeskidz­ie Bielsko-biała), Saller (Lechia Gdańsk), Legea (Cracovia), Erima (Górnik Zabrze) i Lotto Sport Italia (Ruch Chorzów).

 ?? ?? Nike dominuje na Dolnym Śląsku. W strojach tej firmy grają piłkarze Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin.
Nike dominuje na Dolnym Śląsku. W strojach tej firmy grają piłkarze Śląska Wrocław i Zagłębia Lubin.
 ?? ?? Retro koszulka Lecha na stulecie klubu.
Retro koszulka Lecha na stulecie klubu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland