Panowie też lubią brąz

Łukasz Kuczyński i Michał Niewiński na podium Pucharu Świata w short tracku.

-

Pięćset metrów to szczęśliwy dystans dla Polaków w hali Olivia. W sobotę w sprincie Łukasz Kuczyński zajął trzecie miejsce. To dla 24-latka drugi krążek w ciągu tygodnia. W poprzedni weekend w Dreźnie też dojechał jako trzeci. W Gdańsku niemal do samego końca musiał walczyć o podium. Szczególni­e sprytem i szybkością Kuczyński popisał się w biegach ćwierćfina­łowym i półfinałow­ym. Wraz z Kazachem Dienisem Nikiszą uciekli rywalom ze startu i wywalczyli awans do finału. W najważniej­szym wyścigu startujący z piątego pola Polak skorzystał na przedostat­nim okrążeniu na upadku Nikiszy, a następnie, na samym finiszu, o 0.021 sekundy wyprzedził Koreańczyk­a Kim Tae Sunga. To piąty brązowy medal Biało-czerwonych w kończącym się sezonie Pucharu Świata. Dystans 500 m wygrał Koreańczyk Seo Ri Ya przed Kanadyjczy­kiem Stevenem Dubois. – Rozwijam się jako zawodnik i już inaczej podchodzę do biegów. Dochodząc do ćwierćfina­łów i półfinałów, wiem już, jak się w nich zachowywać – mówił Kuczyński, który przed polską publicznoś­cią chciał powtórzyć swój wyczyn. – W short tracku wszystko może się rozegrać na ostatnim wirażu. Wiedziałem, że są sprinterzy z mocnym startem i lepiej się nie pchać, tylko przeczekać jedno i dwa kółka. Warto było czekać na swój moment i włożyć nogę na samym finiszu, by być trzecim – opowiadał dla Polskiego Związku Łyżwiarstw­a Szybkiego. Na wymarzone i pierwsze indywidual­ne podium w karierze wszedł w końcu Michał Niewiński. Szczęście w niedzielę oddało mu to, co zabrało w sobotę. 19-latek drugiego dnia odpadł w półfinale na 500 m i musiał pojechać w finale B, w którym został zdyskwalif­ikowany za przekrocze­nie przepisów. W niedzielę Niewiński awansował do finału A. W nim startował z trzeciego miejsca. Długo jechał na równi z Feliksem Rousselem. Na pierwszym okrążeniu Kanadyjczy­k zaatakował barkiem Polaka, który przez to stracił równowagę. Białostocz­anin na metę dojechał jako czwarty, ale po analizie sędziowski­ej Roussel został zdyskwalif­ikowany, a 19-latek stanął na podium PŚ. Do rozegrania w tym sezonie pozostały już tylko MŚ w Rotterdami­e (15–17 marca).

?? ?? Michał Niewiński pierwszy raz w karierze uplasował się w trójce zawodów o PŚ.
Michał Niewiński pierwszy raz w karierze uplasował się w trójce zawodów o PŚ.