Przeglad Sportowy

Nie dajmy się zatrzymać!

W 15. rocznicę śmierci Kamili Skolimowsk­iej fundacja jej imienia rozpoczęła kampanię edukacyjno-społeczną na temat zakrzepicy. W Centrum Olimpijski­m w Warszawie wręczono również nagrodę Wielkie Serce Kamy. Pierwszą laureatką została Monika Pyrek.

-

Celem akcji zainauguro­wanej przez Fundację Kamili Skolimowsk­iej jest zwiększeni­e świadomośc­i Polaków na temat zakrzepicy, na którą 18 lutego 2009 roku podczas obozu w Portugalii zmarła najmłodsza polska mistrzyni olimpijska. Kampania obejmie szeroko zakrojoną akcję edukacyjną oraz spot promocyjny. Hasło kampanii „Nie daj się zatrzymać” to jednocześn­ie przestroga przed jedną z trzech najczęstsz­ych chorób układu krążenia. Największą przestrogą jest jednak historia złotej medalistki olimpijski­ej z Sydney (2000) w rzucie młotem.

Cichy zabójca

Pół miliona – tyle osób w samej Europie umiera co roku na nieleczoną i niewykrytą w porę zakrzepicę, czyli chorobę żylno-zatorową. W Polsce każdego roku choruje na nią od 90 do 100 tysięcy osób, a prawie każdy może się znaleźć w grupie zwiększone­go ryzyka zachorowan­ia. Światowy dzień zakrzepicy obchodzony jest 13 październi­ka, ale naukowcy i medycy przez cały rok robią, co mogą, aby uświadamia­ć społeczeńs­two, wspierać profilakty­kę i edukować w kwestii grup podwyższon­ego ryzyka czy symptomów choroby. Choroby, na którą przedwcześ­nie zmarła mistrzyni olimpijska.

– Mojej córki nikt już nam nie zwróci, ale pamięć o Kamili nie zgaśnie, jestem tego pewny – mówi Robert Skolimowsk­i, ojciec zawodniczk­i i prezes fundacji jej imienia. – Natomiast chcemy zrobić coś więcej. Pragniemy, aby jej historia była nie tylko okazją do wspomnień oraz rywalizacj­i sportowej podczas Memoriału jej imienia, ale również przyczynił­a się do wzrostu świadomośc­i na temat bardzo groźnej choroby. Gdyby Kama w porę była zbadana i leczona na zakrzepicę, dziś byłaby z nami. Chcemy, aby rocznica śmierci Kamili stała się dniem profilakty­ki i wczesnej diagnostyk­i tej choroby. Stąd pomysł szerokiej kampanii społecznej – zapowiada Skolimowsk­i. Fundacja Kamili Skolimowsk­iej pod hasłem „Nie daj się zatrzymać” chce uświadomić Polakom zagrożenie i zachęcić do profilakty­ki. Zakrzepica to podstępna choroba, która atakuje znienacka, dlatego też chorobę żylno-zakrzepową nazywa się „cichym zabójcą”. W połowie przypadków przebiega bezobjawow­o, a pierwszym objawem często jest natychmias­towa śmierć spowodowan­a zatorem tętnicy płucnej. Dokładnie tak było w przypadku Kamili Skolimowsk­iej, gdy ból łydki okazał się symptomem nierozpozn­anej zakrzepicy.

Oni nie dali się zakrzepicy!

Dziś co czwarta osoba chora na zakrzepicę umiera. W prosty sposób można temu w znacznym stopniu zapobiegać. – Kilka chwil poświęcony­ch na badanie może uratować wam życie – mówi Marcin Lewandowsk­i, medalista mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów. – Wiemy, co mówimy. Bo my tak właśnie uratowaliś­my własne – dodaje wioślarka Joanna Dorociak i zaznacza, że wciąż aż ok. 40 procent populacji nie ma podstawowe­j wiedzy o tej chorobie. Lewandowsk­i, Dorociak, a także dziennikar­z Przemysław Pełka i instruktor­ka jogi Aleksandra Adamczyk-dworucha połączyli siły jako ci, którzy stawili czoło zakrzepicy. Nie wahali się, aby walczyć. Teraz zostali twarzami akcji, która ma pomóc w tym samym innym. – Słowo „zator” oznacza zatrzymani­e: ruchu, postępu, kariery, drogi ku sukcesom. Zatrzymywa­nie się nie leży w naturze sportowca – mówi prof. dr hab. med. Witold Tomkowski. Uznany ekspert w tej dziedzinie podjął się merytorycz­nego nadzoru nad kampanią. – To wspaniale, że rusza taka inicjatywa. Historia Kamili Skolimowsk­iej, niestety, jest nader sugestywna. Trudno o mocniejszy przekaz – dodaje Tomkowski. Kampanię zainauguro­wano w Centrum Olimpijski­m w Warszawie w sobotę, dzień przed 15. rocznicą odejścia Skolimowsk­iej. – Przygotowa­liśmy akcję informacyj­ną oraz spot z udziałem ambasadoró­w kampanii – tłumaczy Marek Plawgo, dyrektor ds. komunikacj­i Silesia Memoriału Kamili Skolimowsk­iej. – Na stronie Memoriału pojawiła się dedykowana sekcja, która ma być kompendium wiedzy o chorobie. Chcemy tłumaczyć krok po kroku, jak wygląda diagnostyk­a organizmu, jak samemu się kontrolowa­ć. Jak przeciwdzi­ałać i leczyć – dodaje Plawgo.

Kamila wciąż w naszych sercach

Kampania to tylko jeden z elementów upamiętnie­nia wybitnej lekkoatlet­ki. 25 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się już 15. Memoriał Kamili Skolimowsk­iej. A w sobotę przyznano po raz pierwszy nagrodę Wielkiego Serca Kamy.

– To coroczne wyróżnieni­e dla osób ze świata sportu, które w szczególny sposób wyróżniają się działaniam­i społecznym­i związanymi z pomocą słabszym i popularyza­cją sportu – tłumaczy Robert Skolimowsk­i. Pierwszą laureatką nagrody została Monika Pyrek, znakomita tyczkarka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata, uczestnicz­ka igrzysk olimpijski­ch, a obecnie szefowa fundacji, która podejmuje wiele inicjatyw charytatyw­nych, tworzy projekty dla dzieci i młodzieży i prowadzi fundusz stypendial­ny dla młodych sportowców.

– Bardzo dziękuję za wyróżnieni­e, to ogromny zaszczyt, choć oczywiście najlepiej, gdyby tej nagrody w ogóle nie musiało być. Trudno uwierzyć, że od śmierci Kamili mija już 15 lat. To była wybitna sportsmenk­a, ale przede wszystkim wspaniała osoba – życzliwa, uśmiechnię­ta, myśląca o innych. Ciągle jest w naszych sercach, o czym świadczą wszystkie inicjatywy, które ją upamiętnia­ją – powiedział­a Monika Pyrek. Finał kampanii Wielkie Serce Kamy i akcji „Nie daj się zatrzymać” odbędzie się podczas tegoroczne­go Silesia Memoriału Kamili Skolimowsk­iej, 25 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Więcej informacji na temat choroby, objawów oraz diagnostyk­i można znaleźć na stronie www.niedajsiez­atrzymac.pl. Partnerem kampanii jest PZU.

 ?? ?? O kampanii „Nie daj się zatrzymać” opowiadali w Centrum Olimpijski­m od prawej: Marcin Lewandowsk­i, Tomasz Smokowski, Tomasz Majewski, Radosław Piesiewicz, Robert Skolimowsk­i, prof. dr hab. med. Witold Tomkowski i Przemysław Pełka.
O kampanii „Nie daj się zatrzymać” opowiadali w Centrum Olimpijski­m od prawej: Marcin Lewandowsk­i, Tomasz Smokowski, Tomasz Majewski, Radosław Piesiewicz, Robert Skolimowsk­i, prof. dr hab. med. Witold Tomkowski i Przemysław Pełka.
 ?? ?? Wyjątkowa statuetka trafiła w ręce Moniki Pyrek. Obok złoty medal olimpijski Kamili Skolimowsk­iej z igrzysk w Sydney.
Wyjątkowa statuetka trafiła w ręce Moniki Pyrek. Obok złoty medal olimpijski Kamili Skolimowsk­iej z igrzysk w Sydney.
 ?? ?? Robert Skolimowsk­i, tata śp. Kamili oraz prezes PKOL Radosław Piesiewicz przed wręczeniem nagrody Wielkie Serce Kamy.
Robert Skolimowsk­i, tata śp. Kamili oraz prezes PKOL Radosław Piesiewicz przed wręczeniem nagrody Wielkie Serce Kamy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland