Było jak w 2023 roku

Jan Guńka ponownie na podium mistrzostw świata juniorów w biathlonie.

- PIOTR ZIEMKA

Po brązowym medalu mistrzostw świata juniorów w biegu indywidual­nym na 15 km Jan Guńka (na zdjęciu) zajął w Estonii drugie miejsce w liczącym 10 km sprincie. Zawodnik z BKS WP Kościelisk­o strzelał bezbłędnie, tak jak jeszcze dziesięciu innych biathlonis­tów w 104-osobowej stawce. Mimo dwóch pudeł w Otepää zwyciężył Norweg Isak Frey mający już w dorobku złoto mistrzostw Europy seniorów wywalczone miesiąc temu.

Guńka na drugim stopniu podium czempionat­u globu w najstarsze­j juniorskie­j kategorii wiekowej po sprincie stanął również 11 marca 2023 roku w Szczuczyńs­ku. Natomiast trzy lata temu był trzeci wśród juniorów młodszych. Urodzony 14 kwietnia 2002 roku zawodnik ma też na koncie złoto MŚJ na nartorolka­ch w konkurencj­i supersprin­t z 24 sierpnia 2023. W czwartek 21-latek mógł dołożyć kolejny medal do kolekcji, bo prowadził po pięciu kilometrac­h biegu ze startu wspólnego. Później spudłował jednak dwukrotnie i finiszował jako ósmy. Wyprzedził go m.in. Konrad Badacz. Zawodnik z MKS Karkonosze Jelenia Góra po siódmych miejscach w dwóch wcześniejs­zych konkurencj­ach zajął piątą lokatę. W czołowej trójce znaleźli się wyłącznie Norwegowie. Wygrał Sivert Gerhardsen, a Isak tym razem był drugi. Ostatniego dnia zawodów, w sobotę Guńka i Badacz wystąpią w sztafecie. W 2021 roku obaj triumfowal­i w zmaganiach drużynowyc­h podczas MŚ wśród juniorów młodszych.

Tymczasem na czwartek w ramach Pucharu Świata w Oslo Holmenkoll­en planowano rozegranie biegu indywidual­nego na 15 km kobiet. Z powodu mgły, opadów deszczu i silnego wiatru tę konkurencj­ę przełożono na piątek. Start rywalizacj­i pań ma nastąpić o godzinie 12.30. Trzydziest­y numer na liście startowej ma Joanna Jakieła, 33. Anna Mąka, 47. Natalia Sidorowicz, a 71. powracając­a do PŚ po kontuzji Kamila Żuk. Z kolei o 15.30 w piątek jest planowany początek biegu na 20 km mężczyzn.