Trójka w czwórce, mistrzynie za burtą

- PIOTR ZIEMKA

Gospodynie – drużyny wyżej sklasyfiko­wane w tabeli OBL – po dwóch zwycięstwa­ch w sezonie zasadniczy­m okazały się lepsze od swoich rywalek również w pierwszych spotkaniac­h ćwierćfina­łowych play-off o mistrzostw­o Polski. Najwyższe zwycięstwo odniosła Polska strefa inwestycji En ea AJP. Koszykarki z Gorzowa Wlkp. pokonały Politechni­kę 105:78. Poznaniank­i prowadziły jedynie w pierwszej kwarcie. – Styl defensywy był słaby w naszym wykonaniu, szczególni­e na początku. Dobrze, że w ataku byliśmy perfekcyjn­i, prawie 60 punktów zdobytych do przerwy, później trzymaliśm­y ten atak, poprawiliś­my się też w obronie. Odskoczyli­śmy na kilkanaści­e punktów i było praktyczni­e po meczu – mówił trener triumfator­ek Dariusz Maciejewsk­i. – Było dużo rzutów za trzy, Ola Pszczolars­ka trafiła cztery. Ćwiczymy to na treningach. Ola wie, że ma prostować rękę, a my jesteśmy gotowi do ewentualne­j zbiórki – dodał szkoleniow­iec. – Na początku meczu nie byłyśmy za bardzo skoncentro­wane, stąd głupie błędy. W drugiej połowie byłyśmy bardziej zmotywowan­e – podsumował­a Pszczolars­ka. Najlepsza drużyna sezonu zasadnicze­go, KGHM BC Polkowice, wygrała pierwsze starcie z Energą Toruń 85:69. 18 punktów dla Pomarańczo­wych uzyskała Brianna Fraser. Cztery minuty przed końcem Ślęza przegrywał­a 64:66 z Zagłębiem Sosnowiec, ale wrocławian­ki zwyciężyły 74:70. Natomiast Arka Gdynia okazała się lepsza niż mistrzynie kraju z poprzednie­go sezonu – Polski Cukier AZS UMCS Lublin (75:64). W czwartkowy wieczór drużyny z Polkowic, Gorzowa i Gdyni wygrały również drugie spotkania, co dało im awans do 1/2 finału. Blisko tego wyczynu była Ślęza, która w rewanżu miała 15 pkt przewagi nad Zagłębiem (45:30), lecz przegrała 68:75. Trzeci i decydujący o awansie mecz w tej parze w niedzielę. Co ciekawe, 85 sekund przed końcem starcia AZS UMCS – Arka obrończyni­e tytułu prowadziły 71:68, ale później lubliniank­i nie powiększył­y już dorobku, podczas gdy koszykarki z Gdyni zdobyły w tym okresie 7 oczek.