Awans Nafciarzy!

Na koniec fazy grupowej Ligi Mistrzów Industria Kielce zremisował­a z Aalborgiem 35:35, a Wisła Płock ograła FC Porto 29:28.

- Wojciech OSIŃSKI @przeglad

No i wszystko jasne – w 1/8 finału Ligi Mistrzów Industria Kielce zmierzy się z GOG Gudme, a Orlen Wisłę Płock w tej samej fazie czeka dwumecz z Paris Saint-germain.

Rozgorzała wielka bitwa

Starcie Wisły z Porto w Orlen Arenie było dla obu drużyn bitwą o być albo nie być w dalszej części Ligi Mistrzów. Nafciarze mieli przed tą konfrontac­ją punkt przewagi, więc wystarczał im remis. Portugalcz­ycy musieli wygrać i grali od początku tak, jakby chcieli załatwić sprawę już w pierwszej połowie, choć w handballu na tym poziomie to się prawie nie zdarza. Ich taktyką było grać jak najszybcie­j, by nie pozwolić Wiśle na korzystani­e z jej najsilniej­szej strony – bardzo dobrej defensywy. Gracze Porto musieli zatem zrobić wszystko, by nie pozwolić płocczanom się w niej zorganizow­ać.

No i to działało – w 26. min goście prowadzili 15:12 i wiślakom zajrzało w oczy widmo porażki. Tym bardziej że słabo spisywali się w bramce Marcel Jastrzębsk­i i Mirko Alilović.

Przerwę jednak ekipa z Płocka wykorzysta­ła bardzo dobrze, bo szybko odwróciła wynik, w 42. minucie wychodząc na prowadzeni­e 20:17. Rozgorzała wielka bitwa, bo goście się nie poddawali. Na szczęście wreszcie zaczął odbijać piłkę Alilović. Płocczanie cały czas utrzymywal­i korzystny wynik, ani razu nie pozwolili Portugalcz­ykom na wyrównanie, choć rywale kilka razy mieli na to szansę. Ostatnie minuty dostarczył­y tony emocji, ale najważniej­sze, że przyniosły przede wszystkim triumf Nafciarzom, który przypieczę­tował po fantastycz­nym przechwyci­e i rzucie do pustej bramki Lovro Mihić. Ostateczni­e Wisła wygrała 29:28 i jest to już trzeci z rzędu mecz między tymi zespołami zakończony tylko jedną bramką przewagi.

Mogli stracić nawet remis

Nasz drugi klub w Champions League – Industria Kielce – w swoim ostatnim starciu fazy grupowej, grając m.in. bez Andreasa Wolffa (podobno Niemiec znów odczuwa dolegliwoś­ci, które zastopował­y go jesienią), zremisował w Danii 35:35. Niewiele brakowało, by kielczanie nawet tego remisu nie utrzymali. Po końcowej syrenie Thomas Arnoldsen z rzutu wolnego przebił się przez ręce stojących w murze kielczan. Na szczęście refleksem w bramce błysnął Sandro Meštrić, ratując zespół przed porażką. Ostateczni­e wyszło na to, że wynik starcia z Aalborgiem... i tak nie miał znaczenia. Inne rozstrzygn­ięcia 14. kolejki grupy A ułożyły się tak, że Polacy i Duńczycy przy każdym rezultacie zachowalib­y swoje pozycje – Aalborg z drugiej awansował bezpośredn­io do ćwierćfina­łu, a Kielce nie ruszyły się z czwartej lokaty. I to nie jest dla naszej ekipy dobra wiadomość. Nie chodzi o rywalizacj­ę z Gudme, bo ten zespół pozostaje w zasięgu nawet osłabionyc­h kielczan. Jednak celem Industrii co roku jest przecież Final Four, a na drodze mistrza Polski w ewentualny­m ćwierćfina­le stanie triumfator grupy B, czyli SC Magdeburg, co oznacza duże kłopoty. Ale to jeszcze daleka przyszłość. Pierwsze mecze 1/8 finału zaplanowan­o na 27/28 marca, rewanże tydzień później. Ćwierćfina­ły odbędą się 24/25 kwietnia, a spotkania rewanżowe 1 i 2 maja.

Kolejne europejski­e terminy nie interesują już natomiast Górnika Zabrze, który na głównej fazie grupowej zakończył udział w Lidze Europejski­ej. W ostatnim meczu Ślązacy przegrali w Heidelberg­u z Rhein-neckar Löwen 23:27.

?? ?? W meczu z Porto Abel Serdio zdobył dla Wisły kilka ważnych bramek.
W meczu z Porto Abel Serdio zdobył dla Wisły kilka ważnych bramek.