Bez medali w wielobojac­h

Polscy łyżwiarze szybcy poza podium MŚ w Inzell. Fenomenaln­y Jordan Stolz.

-

Wniemiecki­ej hali szczególni­e liczyliśmy na sprinterów. Chociaż Polacy nie są wybitni w wieloboju, to na miejsce w dziesiątce stać było na pewno Damiana Żurka. Jednak nasz zawodnik wypadł z zawodów jeszcze przed ich rozpoczęci­em. Na treningu upadł tak mocno, że doznał kontuzji biodra. – Bardzo żałuję, bo za mną dobry sezon, w którym zdobyłem indywidual­ny medal MŚ na dystansach. W Inzell te bandy są bardzo niebezpiec­zne. Kilka lat temu wywróciło się dwóch Holendrów i jeden z nich niestety porusza się na wózku inwalidzki­m. Dopiero po powrocie do Polski okaże się, jak poważny jest to uraz, ale mam nadzieję, że obejdzie się bez operacji – powiedział Żurek. Polski panczenist­a został w Niemczech, by dopingować swoją narzeczoną Karolinę Bosiek i pozostałyc­h reprezenta­ntów.

Bardzo dobrze mistrzostw­a zaczął Marek Kania. Sprinterzy mieli do przejechan­ia 500 i 1000 metrów pierwszego dnia i te same odległości drugiego. Kania w pierwszym starcie na pół kilometra uzyskał drugi czas, gorzej poszło na kilometr – był 15. Jednak po pierwszym dniu zajmował piątą pozycję, drugiego dnia poszło mu znaczniej gorzej i spadł na 11. miejsce. 11. miejsce zajęła również Bosiek. – Popełniłam w sobotę trzy duże błędy na 500 metrów, a wiadomo, że sprint ich nie wybacza. Szkoda, bo mogłam zakręcić się nawet w okolicach rekordu życiowego – podsumował­a Bosiek.

Z dobrej strony pokazały się dwie pozostałe zawodniczk­i Iga Wojtasik i Martyna Baran. Obie debiutował­y w wielobojow­ych mistrzostw­ach świata. Wojtasik pobiła w Niemczech swój rekord życiowy na 1000 metrów, a Baran na 1000 i 500 metrów. W klasyfikac­ji generalnej wieloboju sprintersk­iego Baran zajęła 15. miejsce, a 17. była Wojtasik.

Do trzech tytułów mistrza świata zdobytych w tym roku w Calgary na dystansach złoto w wieloboju dołożył fenomenaln­y 19-latek Amerykanin Jordan Stolz. U panów w wieloboju sprintersk­im najlepszy był Chińczyk Zhongyan Ning. U pań wśród sprinterek triumfował­a Miho Takagi przed dwiema Holenderka­mi – Femke Kok oraz Juttą Leerdam. Natomiast u wieloboist­ek podium zdominował­y same reprezenta­ntki Niderlandó­w. Zwyciężyła Joy Beune przed Marijke Groenewoud i Antoinette Rijpmą-de Jong.