Mistrzostw­a świata: Polacy z nadziejami, ale bez oczekiwań

-

Przed nami ostatni akcent sezonu w short tracku – mistrzostw­a świata w Rotterdami­e. Jak pójdzie Polakom? To zagadka. Na medal MŚ czekamy już sześć lat. W Montrealu w 2018 roku na 500 metrów srebro zdobyła Natalia Maliszewsk­a. Białostocz­anki oczywiście w Holandii zabraknie, bo wciąż odbywa karę za trzykrotne niestawien­ie się na testach antydoping­owych. Natomiast wśród Biało-czerwonych są zawodnicy, których stać na walkę o czołowe lokaty. Pokazały to ostatnie zawody Pucharu Świata. Wcześniej to Maliszewsk­a była liderką, która stawała na podium. Podczas jej nieobecnoś­ci akcenty się rozłożyły. Łącznie nasi łyżwiarze szybcy na krótkim torze sześć razy stawali na podium PŚ. Indywidual­nie po dwa brązy zdobyli Kamila Stormowska (na 500 i 1000 m w Dreźnie) i Łukasz Kuczyński (na 500 m w Dreźnie i Gdańsku), jedno trzecie miejsce wywalczył Michał Niewiński (w Gdańsku na 500 m), a trzecia była też sztafeta kobiet w Pekinie (Stormowska, Ada Majewska, Nikola Mazur, Gabriela Topolska). Na wyróżnieni­e zasługuje Stormowska. Długo była blisko podium, ale w przedostat­nich zawodach w Niemczech wreszcie na nim stanęła. 23-latka miała udane sześć miesięcy rywalizacj­i, o czym świadczą miejsca w czołowej dziesiątce w klasyfikac­jach. W sprincie była dziewiąta, a na koronnym dystansie Kamili, czyli 1 km – szósta. I właśnie w tych konkurencj­ach możemy upatrywać szansy medalowej w Rotterdami­e. Na podium stać też sztafety. W ME, które odbyły się w Gdańsku, srebro zdobyła sztafeta mieszana, a brąz – panowie. W Rotterdami­e będzie dużo trudniej, bo liczyć się będą łyżwiarze z USA, Kanady, Chin oraz Korei Południowe­j.

?? ?? Koronna konkurencj­a Kamili Stormowski­ej to 1000 m.
Koronna konkurencj­a Kamili Stormowski­ej to 1000 m.