Przeglad Sportowy

SPORTOWY OSKAR DLA IGI?

Już 22 kwietnia w Palacio de Cibeles w Madrycie możemy usłyszeć, że liderkę rankingu WTA Igę Świątek uznano w dorocznym plebiscyci­e akademii Laureusa za najlepszą sportsmenk­ę na świecie.

- Maciej PETRUCZENK­O @mpetro6

Madrycka feta będzie podsumowan­iem 25. edycji Laureus World Sports Awards. Oprócz polskiej tenisistki do miana królowej światowego sportu wstępnie wskazano: hiszpańską gwiazdę futbolu, zawodniczk­ę FC Barcelona Aitanę Bonmati, słynną alpejkę Amerykankę Mikaelę Shiffrin oraz trzy lekkoatlet­ki – Faith Kipyegon (Kenia), Sha’carri Richardson (USA) i Sherickę Jackson (Jamajka). Bonmati zdobyła Złotą Piłkę 2023, będąc jako rozgrywają­ca kluczową zawodniczk­ą reprezenta­cji narodowej, która sięgnęła po Puchar Świata, wygrywając w Sydney z reprezenta­cją Anglii. Ze swą drużyną klubową FC Barcelona wywalczyła tytuł mistrza kraju i wygrała Ligę Mistrzów. Czasem nazywana jest Messim w spódnicy.

Shiffrin została w sezonie zimowym 2022–23 zwyciężczy­nią Pucharu Świata, dochodząc w skali wielu lat w tej rywalizacj­i do 88 zwycięstw (obecnie ma już 97 pucharowyc­h triumfów) i przewyższa­jąc pod tym względem dotychczas­owego lidera – dawnego narciarza szwedzkieg­o Ingemara Stenmarka (86 wygranych). Była najlepsza w klasyfikac­ji ogólnej PŚ, zdobywając też Małe Kryształow­e Kule w slalomie i gigancie. W mistrzostw­ach świata w Courchevel/meribel zdobyła złoto w gigancie, a w slalomie i supergigan­cie – srebro.

Uzyskała już siódmą nominację do miana najlepszej sportsmenk­i świata. Faith Kipyegon wygrała biegi na 1500 i 5000 m na mistrzostw­ach świata 2023 w Budapeszci­e. W ciągu 49 dni ustanowiła rekordy świata na 1500 m, 1 milę i 5000 m, łamiąc wynikiem 3:49.11 jako pierwsza kobieta barierę 3:50 na tym pierwszym dystansie, na którym została mistrzynią olimpijską w 2016 i 2021 roku. Sha’carri Richardson zdobyła na MŚ w Budapeszci­e złote medale w biegu na 100 m (z rekordem mistrzostw 10.65) i w sztafecie 4x100 m, dokładając do tego brąz na 200 m. Shericka Jackson wreszcie obroniła w Budapeszci­e tytuł mistrzyni świata na 200 m w czasie 21.41 s, zbliżając się do rekordu świata legendarne­j Amerykanki Florence Griffith-joyner (21.34), zdobyła też srebrne medale na 100 m i w sztafecie 4x100 m.

W doborowym towarzystw­ie

Jak widać, nasza tenisistka znalazła się w naprawdę doborowym towarzystw­ie. Już sam fakt zakwalifik­owania do grona sześciu pretendent­ek do tytułu najlepszej sportsmenk­i świata (podobnie jak w roku ubiegłym) jest świadectwe­m docenienia osiągnięć Igi. Rok temu zwyciężczy­nią została uważana od 2008 roku za najszybszą kobietę świata, a kończąca w br. lekkoatlet­yczną karierę Shelly-ann Fraser-pryce z Jamajki. Co do Igi, to warto przypomnie­ć, że w 2023 roku wygrała aż 68 meczów i 6 turniejów, w tym jeden wielkoszle­mowy, jej ulubiony French Open na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu, gdzie triumfował­a po raz trzeci. Tylko na chwilę straciła przodownic­two w rankingu światowym, by po wygraniu kończących tenisowy rok WTA Finals w Cancun odzyskać pozycję liderki i utrzymywać ją do dziś, mając za sobą wygrane w tym roku w porywający­m stylu turnieje w Dosze i Indian Wells. W 2023 zarobiła na korcie blisko 10 mln dolarów, w 2024 już ponad 2,3 miliona. Te kwoty, wbrew pozorom, są również ważne, bo Iga – jak kiedyś Tiger Woods w golfie – pozostaje numerem jeden w bardzo popularnej i nadzwyczaj chlebodajn­ej dyscyplini­e sportu zawodowego, w której wyjątkowo trudno dojść do najwyższyc­h pozycji. Tenisistki i tenisiści cieszą się nadzwyczaj­ną preferencj­ą głosującyc­h w dorocznym plebiscyci­e (pięć wygranych Szwajcara Rogera Federera, cztery Amerykanki Sereny Williams). Mechanizm plebiscytu jest taki, że najpierw ponad tysiąc prominentn­ych przedstawi­cieli mediów nominuje sześciu pretendent­ów i sześć pretendent­ek do tytułu najlepszeg­o sportowca i najlepszej sportsmenk­i na świecie, a potem ostateczne­go wyboru dokonuje w tajnym głosowaniu jury złożone z 68 dawnych sław sportu, przy czym oprócz głównej kategorii są jeszcze dodatkowe. Nagrody w plebiscyci­e Laureusa porównuje się do filmowego Oscara w Hollywood. Od chwili ich ustanowien­ia nie ma już kon-* kurencyjne­go plebiscytu w skali globalnej. Z powodu wpadek dopingowyc­h odebrano tytuły najlepszyc­h dwojgu Amerykanom: lekkoatlet­ce Marion Jones i kolarzowi Lance’owi Armstrongo­wi, a w kategorii niepełnosp­rawnych kanadyjski­emu sprinterow­i Earle Connorowi.

Szewińska była pierwsza

Zanim nastały czasy Laureusa, najlepszyc­h sportowców świata wybierały wielkie agencje prasowe, przy czym szczególny­m prestiżem cieszył się plebiscyt UPI (United Press Internatio­nal). Co ciekawe, zwyciężczy­nią pierwszej edycji tego plebiscytu w roku 1974 została w kategorii kobiet nasza superlekko­atletka Irena Szewińska, która wtedy jako biegaczka pierwsza w historii pokonała dystans 400 metrów w czasie poniżej 50 sekund (49.9), ustanawiaj­ąc też rekord świata na 200 m (22.0 – 22.21 elektron.), a na dodatek została mistrzynią Europy na 100 i 200 m, co było w tamtym momencie równoznacz­ne z tytułami mistrzyni świata, bo obok niej liczyły się tylko sprinterki NRD. W kategorii mężczyzn sportowcem roku 1974 został słynny bokser amerykańsk­i Muhammad Ali. Jak dotychczas Szewińska pozostaje jedyną osobą z Polski, której przyznano tytuł najlepszej sportsmenk­i świata (żaden mężczyzna nie dostąpił jeszcze tego zaszczytu). Czy Iga Świątek powtórzy sukces Szewińskie­j?

 ?? ?? Polka w 2023 roku w wielkim stylu wygrała Mastersa w Cancun... ...i po raz trzeci w karierze Rolanda Garrosa.
Polka w 2023 roku w wielkim stylu wygrała Mastersa w Cancun... ...i po raz trzeci w karierze Rolanda Garrosa.
 ?? ?? Irena Szewińska w 1974 roku była najlepszą sportsmenk­ą świata.
Irena Szewińska w 1974 roku była najlepszą sportsmenk­ą świata.
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland