Młodzieżów­ka wykonała zadanie

Reprezenta­cja do lat 21 nie zachwyciła, ale podobnie jak w pierwszym meczu wygrała z Izraelem 2:1.

- @bugajski_karol

Okolicznoś­ci szóstego meczu reprezenta­cji Polski U-21 w kwalifikac­jach do młodzieżow­ych mistrzostw Europy nie przypomina­ły tych ze spotkań rozgrywany­ch na stadionach w naszym kraju. Ze względu na trwającą wojnę Izrael podejmował drużynę Adama Majewskieg­o w niemieckie­j Jenie, a zamiast gorącej atmosfery, która zapewne zastałaby Polaków na Bliskim Wschodzie, obserwator­ów straszyły puste krzesełka i atmosfera meczu sparingowe­go. W smutny obraz przypomina­jący szczęśliwi­e minione czasy pandemii w pierwszej części gry wpisali się Biało-czerwoni, którzy nie zrobili wiele, by umilić czwartkowy wieczór kibicom. Polacy już od 5. minuty musieli odrabiać straty, kiedy błąd popełnił Ariel Mosór, a na listę strzelców wpisał się Adi Yona. Gospodarze, którzy we wcześniejs­zych meczach eliminacji nie zdobyli choćby punktu, zaskoczyli Polaków aktywności­ą i szybkością w akcjach ofensywnyc­h, a dobry obraz wzmacniali dużą liczbą wygrywanyc­h pojedynków.

Gole rezerwowyc­h

W przerwie selekcjone­r Majewski zdecydował się na dwie zmiany – ofensywną Kajetana Szmyta w miejsce Mateusza Łęgowskieg­o, a także pozycja za pozycję Maksymilia­na Pingota za Miłosza Matysika. Niespełna kwadrans po przerwie to właśnie obrońca Stali Mielec odegrał jednak najważniej­szą rolę pod bramką przeciwnik­a, kiedy czujnie dopadł do piłki odbitej przez bramkarza Izraela po uderzeniu Filipa Szymczaka z kilkunastu metrów. – Dobrze, że Pingot zmienił otoczenie, bo w Lechu nie miał praktyczni­e żadnych szans na grę. Jest to zawodnik, jakiego się szuka. Lewonożny,

a w Polsce występuje deficyt, jeśli chodzi o lewych wahadłowyc­h i lewych środkowych obrońców. Zmienił otoczenie na Mielec, w którym gra się w podobnym systemie co w reprezenta­cji – zachwalał Pingota w rozmowie z „PS” przed rozpoczęci­em zgrupowani­a selekcjone­r Majewski.

Błysk rezerwoweg­o

Polacy doprowadzi­li do wyrównania i stwarzali sobie kolejne sytuacje między innymi za sprawą Szmyta oraz Szymczaka, ale długo żadnej z nich nie potrafili wykorzysta­ć i kosztowna strata punktów wydawała się bardzo realna. Tuż przed końcem błysnął jednak drugi z rezerwowyc­h wprowadzon­ych przez Majewskieg­o w przerwie i fantastycz­nym strzałem zagwaranto­wał młodym Polakom zwycięstwo 2:1. W drugim marcowym meczu, we wtorkowe popołudnie, reprezenta­cja Polski U-21 podejmie Bułgarię na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

?? ?? Kajetan Szmyt wszedł na boisko z ławki rezerwowyc­h i strzelił gola na wagę wygranej.