Swatowska-wenglarczy­k na podium w Chinach!

-

Ależ zamieszani­e zrobiło się w kadrze szpadziste­k! Mistrzynio­m świata i ich koleżankom w ostatnim zaliczanym do olimpijski­ch kwalifikac­ji turnieju Pucharu Świata poszło znakomicie. W chińskim Nankinie trzecie miejsce zajęła Martyna Swatowska-wenglarczy­k (na zdjęciu), ósma była Alicja Klasik, a łącznie aż siedem Polek awansowało do głównej drabinki! Jednak to Martyna i Alicja mają największe powody do radości, bo obie rzutem na taśmę przekroczy­ły magiczny próg 170 międzynaro­dowych punktów w klasyfikac­ji Pzszerm i mają szansę na pewne miejsce w olimpijski­m składzie. Ale w tym gronie są aż cztery nasze szpadzistk­i i o wszystkim przesądzą mistrzostw­a Polski (5–8.04 w Warszawie), a faworytką tej rywalizacj­i jest 20-letnia Klasik.

W Chinach Swatowska-wenglarczy­k pokonała m.in. liderkę rankingu FIE Vivian Kong oraz byłą dwukrotną mistrzynię świata i wicemistrz­ynię olimpijską z 2016 roku Rossellę Fiamingo. Klasik wyeliminow­ała byłą mistrzynię świata Marę Navarrię i srebrną medalistę MŚ 2022 Alexandrę Ndolo. Gorzej poszło w drużynie, bo w walce o półfinał Biało-czerwone uległy Ukrainkom

i zajęły 8. miejsce. Trener Bartłomiej Język ma ból głowy, jak ułożyć zespół na igrzyska w Paryżu, bo Polki w żadnym ustawieniu od kilku turniejów nie spisują się na miarę oczekiwań. W weekend w PŚ walczyli też szpadziści i szabliści. Wśród tych pierwszych w naszym zespole trwała walka między Maciejem Bielcem a Wojciechem Kolańczyki­em o miejsce w indywidual­nym turnieju kwalifikac­yjnym do igrzysk. Zwyciężyłb­y ten, który doszedłby dalej w zawodach w Tbilisi. Obaj awansowali do turnieju głównego, ale odpadli w pierwszej rundzie i mają identyczną liczbę punktów w klasyfikac­ji Pzszerm. O tym, że pod koniec kwietnia na turniej do Differdang­e pojedzie Bielec, przesądził­o zatem kolejne kryterium, a więc wyższe miejsce w rankingu FIE. W szabli w ostateczne­j bitwie o Paryż będą nas reprezento­wać Małgorzata Kozaczuk i Szymon Hryciuk. WOJCIECH OSIŃSKI